ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձորի տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության վերանորոգված կենտրոնի բացման արարողությանը:
Կենտրոնը վերանորոգվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության համագործակցությամբ՝ «Ներառական կրթության համակարգի հզորացում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում: Վանաձորի ՏՄԱԿ-ի բացմամբ՝ ամփոփվել է ծրագիրը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, ՀՀ Լոռու փոխմարզպետ Հովհաննես Ավետիսյանը, Վանաձոր համայնքի ղեկավար Արկադի Փելեշյանը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն, պաշտոնատար այլ անձինք:
«Ծրագրի շրջանակում մեր երեք մարզերում՝ Սյունիքում, Լոռիում և Շիրակում, կարողացել ենք ներառականության պահանջներին համապատասխանեցնել ուսումնական հաստատությունների ու տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների պայմանները: Չնայած բարդություններին՝ կարողացանք ծրագիրը հասցնել իր տրամաբանական ամփոփման կետին ու այսօր միասին տեսնում ենք, թե ինչ նոր պայմաններ են ստեղծված երեխաներին անհրաժեշտ ծառայությունները տրամադրելու համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Ըստ նախարարի՝ համընդհանուր ներառումն իրողություն է ինչպես նախադպրոցական, այնպես էլ արհեստագործական և մասնագիտական կրթության ոլորտներում: Հիմնական նպատակը ՏՄԱԿ-ները հզորացումն է՝ աջակցելու մանկավարժներին, ուսուցիչներին, դասախոսներին, ինչպես նաև գնահատելու սովորողների կարիքներն ու տրամադրելու այն ծառայությունները, որոնց անհրաժեշտությունը կա, և դրանք հասանելի չեն ուսումնական հաստատության մակարդակում:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև բարձր է գնահատել գործընկերների հետ համագործակցությունը, որի շրջանակում իրականացվել են համընդհանուր ներառականության բարելավման աշխատանքները. «Կարծում եմ՝ այսօր մի կողմից ամփոփում, մյուս կողմից ամրագրում ենք կրթական համակարգում ներառականության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխման միջանկյալ արդյունքները: Շատ ուրախ եմ, որ այդ երկար և դժվար ճանապարհին ունենք այնպիսի հուսալի գործընկերներ, ինչպիսիք են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) և ԱՄՆ կառավարությունը, որոնց հետ համատեղ իրականացրել ենք այս կարևոր ծրագիրը»։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը հավելել է, որ ներառական կրթությունն ու յուրաքանչյուր երեխայի համար կրթության հնարավորությունների ստեղծումը պետական քաղաքականության հիմնարար սկզբունքներից մեկն է։ «Կառույցները, որոնք ստեղծված են աջակցելու այս գործընթացին, պետք է ապահովեն պայմաններ՝ հնարավորություն տալու ցանկացած երեխայի ստանալ աջակցություն՝ կարիքի առկայության դեպքում»,- ասել է նա:
ՏՄԱԿ-ի տնօրեն Սասուն Հարությունյանի տեղեկացմամբ՝ 2022 թվականից կենտրոնն աջակցում է նաև նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններին։ 2023 թ. կներգրավվեն նաև քոլեջներն ու ուսումնարանները։ Ընդհանուր առմամբ՝ Վանաձորի տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնը կսպասարկի 92 դպրոց, 23 նախադպրոցական հաստատություն, 6 քոլեջ՝ ներառյալ Ալավերդու մասնաճյուղը։
Ողջույնի խոսքում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն արդյունավետ է գնահատել ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությունը` նշելով.
«Մենք հավատում ենք, որ ներառական կրթությունը դպրոցներում օգնում է ստեղծել հարգանքի մթնոլորտ: Ստեղծելով այնպիսի միջավայր, որտեղ բոլորն ազնիվ են միմյանց հանդեպ և ընդունում են մյուսների անհատական տարբերությունները՝ ներառական կրթությունը դառնում է ընդունելի հասարակության համար: Այդպիսով նվազում են երիտասարդների շրջանում բուլինգի, հանցավորությունների, գենդերային խտրականության դեպքերն ինչպես կրթական հաստատությունների ներսում, այնպես էլ՝ դրանցից դուրս»։
Ծրագրի իրականացման և համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել նաև ՀՀ Լոռու փոխմարզպետ Հովհաննես Ավետիսյանը։ Նա վստահություն է հայտնել, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները մշտապես պատրաստակամ են հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու պետական և միջազգային ծրագրերին՝ ի նպաստ համայնքի զարգացմանը։
Հյուրերը շրջել են ՏՄԱԿ-ում, ծանոթացել պայմաններին, դիդակտիկ հագեցվածությանը և գործունեությանը։ Ծրագրի շրջանակում նորոգվել և կահավորվել են 5 սենյակ և 7 առաջնային կարիքի ենթակառուցվածք։
«Ներառական կրթության համակարգի հզորացում Հայաստանում» հնգամյա ծրագրի շրջանակում իրականացվել է ՀՀ Սյունիքի, Շիրակի, Լոռու մարզերում 27 հանրակրթական դպրոցների վերանորոգում, արտադպրոցական ծառայությունների իրականացման համար գույքի և սարքավորումների տրամադրում, ինչպես նաև 3 մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների փոքրածավալ վերանորոգում, յուրաքանչյուր կենտրոնում ռեսուրս - սենյակների վերանորոգում, կահույքի և կրթական խաղերի տրամադրում։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan participated in the opening ceremony of the renovated Vanadzor Regional Pedagogical-Psychological Support Center in the region of Lori.
The Center was renovated with the cooperation of the RA ESCS Ministry and the US Agency for International Development in the scope of the “Strengthening the Inclusive Education System in Armenia” program. The program concluded with the opening of the Regional Pedagogical-Psychological Support Center in Vanadzor.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan, Deputy Governor of Lori Hovhannes Avetisyan, Head of the Vanadzor Community Arkady Peleshyan, Mission Director of the USAID/Armenia John Allelo, and other officials attended the event.
“Within the framework of the program, we managed to bring the conditions of educational institutions and regional centers of pedagogical and psychological support in line with the requirements of inclusiveness in our three regions - Syunik, Lori and Shirak. Despite the difficulties, we were able to bring the program to a logical conclusion, and today we see together what new conditions have been created to provide children with the necessary services,” said ESCS Minister Zhanna Andreasyan.
According to the Minister, universal inclusion is a reality both in preschool and preliminary and secondary vocational education. The main objective is the advancement of the capacities of the Regional Pedagogical-Psychological Support Centers to support educators, teachers, and lecturers, as well as to assess the needs of pupils and provide necessary services that are not unavailable at the educational institution level.
Zhanna Andreasyan also highly appreciated the cooperation with partners, within the scope of which work was carried out to improve universal inclusivity: “I think today, on the one hand, we are summing up the results, on the other hand, we are recording the interim outcomes of reforms aimed at strengthening inclusiveness in the education system. I am very glad that on this long and difficult path, we have such reliable partners as the US Agency for International Development (USAID) and the US Government, together with whom we have implemented this important program.”
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan added that inclusive education and the creation of educational opportunities for every child is one of the fundamental principles of state policy. “The structures created to support this process should provide conditions that enable any child to receive support when needed.”
According to the director of the Regional Pedagogical-Psychological Support Center Sasun Harutyunyan, the Center has been supporting also preschool educational institutions since 2022.VET schools and colleges will also be included in 2023. In total, the Vanadzor Regional Pedagogical-Psychological Support Center will serve 92 schools, 23 preschool institutions, and 6 colleges, including the Alaverdi branch.
In his welcoming speech, the Mission Director of the USAID/Armenia John Allelo evaluated the effectiveness of the cooperation with the ESCS Ministry, noting:
“We believe that inclusive education in schools helps to create an atmosphere of respect. By creating an environment in which everyone is honest with each other and accepts the individual differences of others, inclusive education becomes acceptable to society. Thus, cases of bullying, crime and gender discrimination among the youth are reduced both inside and outside educational institutions.”
Deputy Governor of Lori Hovhannes Avetisyan also expressed gratitude for the implementation of the program and cooperation. He expressed confidence that local self-government bodies are always ready to provide possible assistance to state and international programs for the benefit of community development.
The guests toured the Regional Pedagogical-Psychological Support Center, and got acquainted with the conditions, didactic content and activities. Within the framework of the program, 5 rooms and 7 primary-need infrastructures were renovated and equipped.
In the scope of the “Strengthening the Inclusive Education System in Armenia” five-year program, 27 secondary schools in Syunik, Shirak and Lori regions of the Republic of Armenia have been renovated, property and equipment for out-of-school services were provided, as well as small-scale repairs in 3 pedagogical-psychological support centers, renovation of resource rooms in each center and provision of furniture and educational games were organized.