ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում անցկացվում են «Էրազմուսծրագրի մրցույթում հաղթած հայաստանյան նախագծերի մեկնարկային օրեր:
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի կողմից: Ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան, բուհերի, հասարակական կազմակերպությունների և այլ շահառու կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարար տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին և մաղթել արդյունավետ աշխատանքային քննարկումներ:
«Մեր համագործակցությունը որակական նոր փուլում է գտնվում, սկսվել է «Էրազմուս+» ծրագրի երկրորդ՝ 2021-2027 թթ. շրջափուլը, որի շրջանակում մեծացել են հնարավորությունները Հայաստանի և Եվրոպական միության կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության զարգացման համար: Մասնավորապես այս շրջափուլում ընդգրկվել են նաև նախնական ու միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունները: Անգնահատելի է «Էրազմուս+» ծրագրի դերը ՀՀ բարձրագույն կրթության ոլորտի զարգացման և ընդլայնման առումով: «Էրազմուս+» ծրագրով ակնկալվող վերջնարդյունքները համահունչ են նաև «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրով» որդեգրած բարեփոխումներին՝ միտված բարձրագույն կրթության միջազգայնացմանն ու ակադեմիական շարժունության խրախուսմանը»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:
Նրա խոսքով՝ նախարարությունն ակնկալում է առավել սերտ համագործակցություն «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի և Հայաստանի ուսումնական հաստատությունների միջև: Արթուր Մարտիրոսյանը հույս է հայտնել, որ ազգային գրասենյակի և ուսումնական հաստատությունների համատեղ լրացուցիչ ջանքերի ներդրման արդյունքում միջազգային շարժունության ցուցանիշները կբարելավվեն:
Նա ծրագրի շահառուներին հորդորել է իրականացնել փոխկապակցված քայլեր ազգային գրասենյակի հետ՝ շարժունության ծրագրերում ակադեմիական հանրության ավելի լայն ընդգրկվածություն ապահովելու ուղղությամբ:
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը ողջունել է ներկաներին և շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար և համոզմունք հայտնել, որ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում իրականացվող համագործակցությունները շարունակական կլինեն. «Հույս ունեմ, որ իրականացվող նոր ծրագրերը կշարունակեն ապահովել շարժունակությունը, կարողունակությունների և հմտությունների զարգացումը, կբարձրացնեն բուհական կրթության գրավչությունը»:
Հայաստանում «Էրազմուս+» ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան նշել է, որ ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորող «Էրազմուս+» ծրագիրն աջակցում է ՀՀ-ում բարձրագույն կրթությանը, դասախոսների վերապատրաստումներին, երիտասարդության և սպորտի ոլորտում իրականացվող մի շարք ծրագրերին:
Միջոցառման մասնակիցներին առցանց ողջունել են նաև Եվրոպական կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության ներկայացուցիչ Լուսիա Ջիանիննին և Եվրահանձնաժողովի կրթության, երիտասարդության, սպորտի և մշակույթի գլխավոր տնօրինության ներկայացուցիչ Կինգա Բերեզա-Հուսակը:
Երկօրյա միջոցառման նպատակն է ներկայացնել «Էրազմուս+» դրամաշնորհ ստացած բարձրագույն, նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների կողմից իրականացվելիք նախագծերի հիմնական նպատակներն ու ակնկալվող արդյունքները։
Միջոցառման առաջին օրը նվիրված էր բարձրագույն կրթության ոլորտին, որի ընթացքում ներկայացվել են բարձրագույն կրթության կարողությունների զարգացման ԵՄ-ի կողմից հաստատված 4 նոր ծրագրեր, «Էրազմուս Մունդուս նախագծեր» գործողության շրջանակում շահած անդրանիկ ծրագիրը և «Ժան Մոնե ամբիոն» նախագիծը։
Իսկ միջոցառման երկրորդ օրը նվիրված է լինելու ՄԿՈւ ոլորտում կարողությունների զարգացման 3 նոր նախագծերի ներկայացմանը, որից հետո նախատեսվում է պանելային քննարկում ՄԿՈւ դաշտի պետական և մասնավոր հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ:
Շահագրգիռ կողմերը «European Year of Skills 2023» խորագրի ներքո նաև քննարկելու են մասնագիտական կրթության և հմտությունների միջև կապը։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia hosts the kick-off days of the Armenian projects that won the Erasmus+ call.
The event was organized by the National Office of the “Erasmus+” Program in Armenia with the assistance of the ESCS Ministry. ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin, Coordinator of the National Office of the “Erasmus+” Program in Armenia Lana Karlova, representatives of universities, public organizations and other beneficiary organizations participated in the event.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan welcomed the participants of the event and wished them fruitful working discussions.
“Our cooperation is at a qualitatively new stage: the second stage of the “Erasmus+” program - 2021-2027 has launched, in the scope of which the opportunities for cooperation development between the educational institutions of Armenia and the European Union have enhanced. In particular, preliminary and secondary vocational educational institutions are also included in this stage. The role of the “Erasmus+” program in terms of the development and advancement of the RA higher education sector is indispensable. The outcomes expected under the “Erasmus+” program are also in line with the reforms adopted under the “RA Education Development State Program until 2030”, aimed at the internationalization of higher education and the promotion of academic mobility,” noted the ESCS Deputy Minister.
According to him, the Ministry expects closer cooperation between the National Office of the “Erasmus+” program and educational institutions of Armenia. Arthur Martirosyan expressed hope that as a result of the joint efforts of the National Office and educational institutions, the indicators of international mobility will improve.
He called on the program beneficiaries to take interrelated steps with the national office to ensure greater participation of the academic community in mobility programs.
EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin welcomed the participants and thanked them for the efficient cooperation and expressed confidence that the cooperation carried out within the framework of the Erasmus+ program will be long-lasting: “I hope that the implemented new programs will continue to ensure mobility, develop abilities and skills, and increase the attractiveness of university education.”
Coordinator of the National Office of the Erasmus+ Program in Armenia Lana Karlova noted that the EU-funded “Erasmus+” program promotes higher education, teacher training, and a number of programs implemented in the field of youth and sports in Armenia.
The participants of the event were also remotely welcomed by the representative of the European Education and Culture Executive Agency Lucia Giannini and the representative of the Directorate-General for Education, Youth, Sports and Culture of the EU Commission Kinga Bereza-Husak.
The objective of the two-day event is to present the main goals and expected outcomes of projects implemented by higher, preliminary and secondary vocational educational institutions that have received an “Erasmus+” grant.
The first day of the event was dedicated to the field of higher education, during which 4 new programs on the development of higher education capacities, approved by the EU, the first program won in the scope of the “Erasmus Mundus Projects” and the “Jean Monnet Chair” project was presented.
And the second day of the event will be devoted to the presentation of 3 new projects on capacity building in the field of VET, after which a panel discussion is planned with the representatives of public and private VET institutions.
Stakeholders will also discuss the interrelation between vocational education and skills under the theme “European Year of Skills 2023”.