Երևանի Պյոտր Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական մասնագիտացված դպրոցում տեղի է ունեցել երգեհոնի շնորհանդես-համերգ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Երգեհոնը դպրոցին է նվիրաբերել Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Գարրի Եփրիկյանը: Նա սեպտեմբերից ղեկավարելու է նորաբաց երգեհոնային դասարանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է դպրոցին նշանակալի օրվա կապակցությամբ՝ նշելով. «Բարձր ենք գնահատում երգեհոնը Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ դպրոցին նվիրելու պատրաստակամությունը: Այն նոր հնարավորություն է՝ վերականգնելու Չայկովսկու դպրոցում երգեհոնային լավ ավանդույթները՝ նաև երաժշտության ուսուցման մասով»: Նախարարն ընդգծել է, որ սեպտեմբերից երգեհոնային երաժշտության դասավանդման առարկան կդառնա ուսումնական պլանի մաս:
«Պետք է ջանքերն ուղղենք երգեհոնային երաժշտության և արվեստի զարգացմանը՝ դպրոցից սկսած: Մենք ամեն տարի անցկացնում ենք երգեհոնային երաժշտության փառատոն. կարծում եմ՝ այստեղ նստած երեխաները փառատոնի ապագա մասնակիցներն են»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը և հավելել, որ մասնագիտական կարողության զարգացմամբ կբարելավվի նաև մասնագիտական կադրերի խնդիրը:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել Պ. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոցի կամերային նվագախումբը, դիրիժոր՝ Դավիթ Մարուխյան, մենակատարներ՝ Գարրի Եփրիկյան (երգեհոն), Օվսաննա Հարությունյան (ջութակ), Տիգրան Բերկելյան (կլավեսին):

В ереванской средней музыкальной школе имени Петра Чайковского состоялся концерт-презентация органа.
На мероприятии присутствовали министр ОНКС РА Жанна Андреасян и заместитель министра Ара Хзмалян.
Орган подарил школе профессор Московской государственной консерватории им. Чайковского Гарри Еприкян. Он будет руководить новым классом органа с сентября.
Министр Жанна Андреасян поздравила школу со знаменательным днем, отметив: «Мы высоко ценим готовность подарить орган ереванской средней музыкальной школе им. Чайковского. Это новая возможность восстановить в школе Чайковского хорошие органные традиции, в том числе и по части преподавания музыки». Министр подчеркнула, что с сентября предмет преподавания органной музыки станет частью учебной программы.
«Мы должны направить усилия на развитие органной музыки и искусства, начиная со школы. Каждый год мы проводим фестиваль органной музыки. думаю, сидящие здесь дети-будущие участники фестиваля», - сказала Жанна Андреасян и добавила, что с развитием профессиональных навыков будет улучшена и проблема профессиональных кадров.
Во время мероприятия выступил Камерный оркестр средней музыкальной школы им. П. Чайковского, дирижер Давид Марухян, солисты - Гарри Еприкян (орган), Овсанна Арутюнян (скрипка), Тигран Беркелян (клавесин).