ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) պատվիրակությանը՝ ԳՄՀԸ կրթություն, մասնագիտական ուսուցում, աշխատաշուկա բաժնի խորհրդատու Աննա Լազորի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, Նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանը, Արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը, «Մասնավոր հատվածի զարգացում և ՏՄԿՈՒ Հարավային Կովկասում» Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության ծրագրի ղեկավար Արամ Բաբայանը:
ԿԳՄՍ նախարարը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ ու շարունակական համագործակցության համար: Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ վերջին տարիներին ՄԿՈՒ ոլորտում ԳՄՀԸ-ն Հայաստանի համար կարևոր, նորարարական ծրագրեր իրականացնող դոնոր կազմակերպություններից մեկն է, որը ոլորտի համար ունի հիմնարար նշանակություն:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ արդեն ընդունվել են «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թ. զարգացման պետական ծրագիրը» և գործողությունների պլանը, իսկ այժմ շրջանառության մեջ է «Մասնագիտական կրթության մասին» օրենքի նախագիծը, որի մշակման գործում մեծ է եղել Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության աջակցությունը:
«Կառավարության ծրագրում ամրագրվել են մի շարք կարևոր թիրախներ, որոնք սահմանում են ՄԿՈՒ հաստատությունների կառավարման նոր մոդելների ներդրման և փորձարկման անհրաժեշտություն: Այս համատեքստում մենք ունենք համագործակցության մեծ և նոր շրջանակ, և ակնկալում եմ, որ կշարունակենք փոխկապակցված աշխատել, քանի որ արդեն իսկ արձանագրել ենք համատեղ աշխատանքի արդյունավետ փորձ: Կրթությունը պետք է կարողանա բավարարել տնտեսության զարգացման կարիքները, արագ արձագանքել փոփոխություններին և մարտահրավերներին»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թ. զարգացման պետական ծրագիրը» սահմանում է բավականին հավակնորդ թիրախ՝ հասնել ՄԿՈՒ հաստատությունն ավարտելուց հետո շրջանավարտների 90%-ի՝ ըստ մասնագիտության աշխատանքի անցնելուն, ինչը ենթադրում է աշխատանքի վրա հիմնված ուսումնառության խթանում՝ որպես մրցունակ կադրերի պատրաստման նախապայման։
ԿԳՄՍ նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության կողմից ՄԿՈՒ ոլորտում իրականացված ծրագրերի շնորհիվ մշակվել և ավելի քան 13 ուսումնական հաստատություններում 12 մասնագիտությունների գծով փորձարկվել ու ներդրվել է դուալ ուսուցման համակարգ. «Դուալ կրթության մատուցումը բարդ, ինչ-որ առումով նաև ծախսատար գործընթաց է, և ոչ բոլոր մասնագիտությունների գծով է հնարավոր այն կիրառել։ Սակայն դուալ կրթությունն աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման միայն մի ձևն է, մինչդեռ գոյություն ունեն նաև որակյալ մասնագիտական կրթություն տրամադրելու այլընտրանքային այլ ձևեր։ Այս առումով Գերմանիան աշխարհում առաջատարներից է, և գերմանական նորարարական մոտեցումները, փորձառությունն ու աջակցությունը անգնահատելի են արդեն իսկ մեկնարկած ՄԿՈՒ բարեփոխումների հետագա բարեհաջող ընթացքի համար»:
Ըստ նախարարի՝ ՄԿՈՒ ոլորտի զարգացումը կապված է մասնավոր հատվածի զարգացման հետ. «Ձգտելով ապահովել աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան կրթություն՝ պետության քայլերն ու ծրագրերը պետք է միտված լինեն ուսումնական հաստատություն-գործատու փոխգործակցության խթանմանը, սոցիալական գործընկերության հայեցակարգի զարգացմանը: Այս առումով Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրերը գործել են ներդաշնակեցված, որի շնորհիվ հնարավոր է եղել գրանցել գինեգործության, խոհարարության, տուրիզմի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ռոբոտաշինության և այլ ոլորտների զարգացման լուրջ հաջողություններ»:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության ՄԿՈՒ ոլորտի խորհրդատու Աննա Լազորը, արձանագրելով, որ գերմանական կողմը տարիներ ի վեր տարբեր բնագավառներում ծրագրեր է իրականացնում Հայաստանում, վերահաստատել է սկսված նախագծերն ավարտին հասցնելու, ինչպես նաև տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու՝ գերմանական կողմի պատրաստակամությունը։ Նա նաև նշել է, որ ԳՄՀԸ-ն հակված է աջակցել ՀՀ տնտեսության համար կարևոր և կոնկրետ ոլորտների զարգացմանը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են սկսված նախագծերն ավարտին հասցնելու, նոր ծրագրեր իրականացնելու և համակարգելու անհրաժեշտությունը։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation of the German Agency for International Cooperation (GIZ) headed by the Consultant of the Department for Education, Vocational Training, and Labor Market Anna Lazor.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan, Head of the Department for Preliminary (Craftsmanship) and Secondary Vocational Education Armenuhi Poghosyan, Head of the Department for External Relations and Diaspora Arkadi Papoyan, Head of the German Agency for International Cooperation “Private Sector Development and TVET in the South Caucasus” Program Aram Babayan also attended the meeting.
Welcoming the guests, the ESCS Minister expressed gratitude for the efficient and long-term cooperation. Zhanna Andreasyan noted that in recent years, GIZ has been one of the donor organizations implementing innovative programs important for Armenia, and of fundamental importance for the sector.
The Minister informed that the “RA Education Development State Program until 2030” and an action plan have already been adopted, and now a draft law “On Vocational Education” is in circulation, in the development of which the German Agency for International Cooperation has a great contribution.
“A number of important targets are fixed in the Government program that determines the need for introduction and piloting of new management models for VET institutions. In this context, we have a large and new framework for cooperation, and I expect that we will continue collaboration since we have already recorded an efficient experience of joint work. Education should be able to meet the needs of economic development, and respond quickly to changes and challenges,” noted Zhanna Andreasyan.
According to her, the “RA Education Development State Program until 2030” sets a rather ambitious target - to reach 90% of graduates to get a job by their profession after graduating from a VET institution, which means promoting work-based learning as a prerequisite for training competitive personnel.
The ESCS Minister also informed that thanks to the programs implemented by GIZ in the VET sector, a dual training system in 12 specialties was developed, piloted and implemented in more than 13 educational institutions: “The provision of dual education, in some sense, is a complex and expensive process, and cannot be implemented for all specialties. However, dual education is only one form of work-based learning, while there are other alternatives for providing quality vocational education. In this regard, Germany is one of the leaders in the world, and the innovative approaches, experience and support from Germany are invaluable for the further successful progress of the VET reforms that have already started.”
According to the Minister, the development of the VET sector is interconnected with the development of the private sector: “Striving to provide education in line with the labour market requirements, the steps and programs of the State should be aimed at promoting the interaction between the educational institution and employer, development of the concept of social partnership. In this regard, the programs implemented by the German Agency for International Cooperation worked in harmony, thanks to which it was possible to achieve serious success in the development of winemaking, cooking, tourism, information technology, robotics and other fields.”
Consultant in the field of VET of the German Agency for International Cooperation Anna Lazor, stated that the German side has been implementing programs in various areas in Armenia for many years, confirming the willingness of the German side to complete the programs started, as well as to provide technical support. She also noted that GIZ strives to promote the development of essential and specific sectors of the Armenian economy.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed the need to complete the initiated projects and implement and coordinate new programs.