ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ներկա է եղել Երևանի Գևորգ Արշակյանի անվան թիվ 22 հիմնական դպրոցի առաջին դասարանցիների «Հրաժեշտ Այբբենարանին» տոնական միջոցառմանը:
Միջոցառմանը հրավիրված էին նաև ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, 44-օրյա պատերազմի հերոս, Արցախի Հանրապետության «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանի ասպետ Գևորգ Արշակյանի մայրը՝ Նաիրա Հովսեփյանը, ԲԴԽ անդամներ, պատգամավորներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
Երեխաները հանդես են եկել Մաշտոցյան այբուբենին նվիրված ելույթներով, ազգային երգերի ու պարերի կատարումներով: Որպես միջոցառման ամփոփում՝ երեխաները կիսվել են իրենց նվիրական երազանքներով:
Նրանց իր բարեմաղթանքն է հղել նաև ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը. «Ցանկանում եմ, որ միշտ լավ սովորեք, ունենաք բազում հետաքրքրություններ, վայելեք ձեր մանկության յուրաքանչյուր վայրկյանը»:
Միջոցառման ավարտին պաշտոնյաները նորավարտ առաջին դասարանցիներին նվիրել են խորհրդանշական՝ օրհնված «Ա» տառեր, շնորհավորել Այբբենարանն ավարտելու կապակցությամբ և նրանց մաղթել կանաչ ճանապարհ:
Նշենք, որ Երևանի թիվ 22 դպրոցը 44-օրյա պատերազմի հերոս, ԵՊՀ լավագույն ուսանող, ավագ լեյտենանտ Գևորգ Արշակյանի անունով անվանակոչվել է 2022 թվականի հունիսի 21-ին՝ Երևանի ավագանու միաձայն որոշմամբ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня присутствовала на праздничном мероприятии «Прощание с букварем» для первоклассников Ереванской основной школы № 22 им. Геворга Аршакяна.
На мероприятие были приглашены супруга премьер-министра РА Анна Акопян, мать героя 44-дневной войны, кавалера ордена «Боевой крест» первой степени Республики Арцах Геворга Аршакяна Наира Овсепян, члены ВСС, депутаты, другие должностные лица.
Дети выступили с речами, посвященными алфавиту Маштоца, исполнили национальные песни и танцы. В заключение мероприятия дети поделились своими заветными мечтами.
С добрыми пожеланиями к ним обратилась также супруга премьер-министра РА Анна Акопян: «Я хочу, чтобы вы всегда хорошо учились, имели много интересов, наслаждались каждой секундой своего детства».
В завершение мероприятия чиновники подарили новоиспеченным первоклассникам символические, благословенные буквы «А», поздравили с завершением букваря и пожелали им зеленого пути.
Отметим, что 21 июня 2022 года единогласным решением Совета старейшин Еревана школа № 22 названа в честь героя 44-дневной войны, лучшего студента ЕГУ, старшего лейтенанта Геворга Аршакяна.