ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ելույթը Լոնդոնում տեղի ունեցող Կրթության համաշխարհային համաժողովում
Հարգելի՛ մասնակիցներ,
Պատվավոր հյուրեր,
Գործընկերներ,
Երբ ես երեխա էի, և ծնողներս ինձ ասում էին, որ այս կամ այն բանը չանեմ, շատ դեպքերում ես նրանց լսում էի և չէի անում այն, ինչը, նրանց կարծիքով, սխալ էր: Այժմ, երբ իմ երեխաներին խնդրում եմ որևէ բան չանել, ի պատասխան՝ ես հարց եմ ստանում՝ ինչու՞։ Եվ ոչ մի երաշխիք չկա, որ նրանք կհետևեն իմ խնդրանքին, եթե բավարար ապացույցներ չկան, և եթե նույնիսկ դրանք լինեն, նրանք կարող են ասել, որ այլ կարծիք ունեն և վերջ։
Այսպիսով, առաջնորդության ձևը, որը կգործի ինձ և մեր սերնդի համար, ակնհայտորեն չի գործում և չի գործի մեր երեխաների համար:
Մեծ քննարկումներ եղան կրթական ճգնաժամի և կրթական համակարգին անհրաժեշտ փոփոխությունների վերաբերյալ։ Սակայն ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունենա, եթե մենք չունենանք համապատասխան առաջնորդություն այս գործընթացի համար բոլոր մակարդակներում։
Հայաստանում մենք գտնվում ենք կրթական համակարգի ինտենսիվ բարեփոխումների գործընթացում, որը ներառում է ամբողջ համակարգի փոփոխություն՝ ուսումնական ծրագիր, ուսուցիչների մասնագիտական վերապատրաստման ծրագրեր, դպրոցի կառավարման և ֆինանսավորման համակարգեր, ինչպես նաև ենթակառուցվածքներ:
Բարեփոխումների շրջանակում մենք կրթության ոլորտում առաջնորդության եռաչափ մոտեցում ունենք՝ կրթությունը կապված է առաջնորդության հետ, կրթությունը առաջնորդության համար է, կրթությունն առաջնորդության միջոցով է։
Առաջին մոտեցում կրթությունը կապված է առաջնորդության հետ։
Ասելով, որ կրթությունը առաջնորդության հետ է կապված, առաջին հերթին նկատի ունեմ քաղաքացիական կրթության կարևորությունը։ Այս փոփոխվող աշխարհում միակ բանը, որն առաջնորդում է մեզ մարտահրավերների և անորոշությունների միջով, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքն է, քաղաքացիության արժեքը:
Ուժեղ քաղաքացիներ ասելով՝ նկատի ունենք այն առաջնորդներին, որոնք ուժեղ են կյանքում, ունակ են որոշումներ կայացնել, պատասխանատվություն ստանձնել, առաջնորդել և կազմակերպել գործընթացներ հաջողության հասնելու համար՝ անկախ որոշակի մասնագիտացումից կամ մասնագիտությունից:
Այսպիսով, կրթության հիմքում ընկած են սովորողների առաջնորդական կարողությունների ուսուցումն ու կատարելագործումը՝ որպես քաղաքացիական կրթության կարևոր բաղադրիչներից մեկը:
Մենք գտնվում ենք ուսումնական ծրագրերի բարեփոխումների գործընթացում. գրեթե երկու ուսումնական տարի փորձարկելով հանրակրթության նոր չափորոշիչը՝ տեսնում ենք, որ արտադասարանական գործունեությունը, այդ թվում՝ ուժեղ քաղաքացիական բաղադրիչ ունեցող նախագծերը, աճել են ավելի քան 100 տոկոսով՝ համեմատած նախափորձարկման ժամանակահատվածի հետ: Մենք պետք է հասկանանք, որ մեր երեխաներն ավելի ու ավելի են սովորում դպրոցից դուրս, և պետք է դպրոցները բաց ուսումնական միջավայր դարձնենք, որպեսզի դրանք ոչ թե մրցեն երեխայի կրթության այլ ձևերի հետ, այլ լրացնեն միմյանց: Այդ իսկ պատճառով մենք դպրոցներում ներդնում ենք կրեդիտային համակարգ, որը թույլ կտա հաշվի առնել ուսուցման այլ տեսակները և դրանք ներառել ծրագրում: Ավելին, կրեդիտային համակարգը մեզ հնարավորություն կտա դպրոցներում ստացած կրեդիտները դիտարկել նաև բարձրագույն և մասնագիտական կրթության համար՝ դրանք դարձնելով ավելի համահունչ, ժամանակ խնայող և ծախսարդյունավետ։ Մենք ունենք ոչ ֆորմալ և նորարարական ՏՏ դասընթացների և ծրագրերի ցանց, որոնք աջակցում են դպրոցական կրթությանը ոչ միայն Հայաստանում, այլև դրա սահմաններից դուրս: Օրինակ, «Թումո» կենտրոնները ստեղծագործական կրթության իսկապես նորարարական կենտրոններ են, որոնք հիմնված են ինքնուսուցումից դեպի թիմային աշխատանք աստիճանական մոտեցման հատուկ մեթոդաբանության վրա։ Հայաստանից դուրս մենք «Թումո» կենտրոններ ունենք Բեյրութում, Փարիզում, Տիրանայում, Կիևում, Մոսկվայում, Լիոնում. դրանցով հետաքրքրված են Պորտուգալիան, Մեքսիկան, Ճապոնիան և այլ երկրներ: Մեկ այլ նորարար մոտեցում են «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաները, որոնք գործում են դպրոցներում, բայց համարվում են ոչ ֆորմալ կրթություն։ «Արմաթ» լաբորատորիաներ ունենք մեր դպրոցների մեծ մասում և ոչ միայն. դրանք կան նաև Հնդկաստանում, ԱՄՆ-ում, Բանգլադեշում և Քուվեյթում ու նույնպես ընդլայնվում են: Կրեդիտային համակարգի շրջանակում այս ուսումնական տարվանից մենք կներդնենք արհեստական բանականության հատուկ դասընթաց ավագ դպրոցների համար և կտեսնենք, թե ինչպես է այն աշխատում ավելի լավ արդյունքների հասնելու համար։
Երկրորդ մոտեցում կրթությունն առաջնորդության համար է։
Այստեղ ես նկատի ունեմ, որ կրթությունը՝ որպես մարդկային զարգացման հիմնական ուղիներից մեկը և որպես հանրային բարիք, մարդկային և հանրային առաջնորդության մի մասն է կազմում։ Կրթությունը ծառայում է հանրությանը և քաղաքացիական առաջնորդությանը՝ որպես ռեսուրս և միջավայր: Բերեմ մեկ օրինակ․ մեր օրերում մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են կեղծ լուրերն ու կեղծ իրողություններն ավելի ու ավելի շատ տեղ զբաղեցնում մեր կյանքում, և ավելի շատ մարդիկ են հայտնվում լրատվամիջոցների մանիպուլյացիայի ազդեցության տակ։ Հաճախ բավականին դժվար է հասկանալ, թե ինչն է իրական և ինչը՝ ոչ: Լրատվամիջոցների մանիպուլյացիան մարդկանց ավելի կառավարելի և վերահսկելի է դարձնում: Մենք բոլորս տեսնում ենք մեդիագրագիտության կարողությունների աճող անհրաժեշտությունը։ Այսպիսով, կրթությունը դառնում է միջոց ՝ դադարեցնելու լրատվամիջոցների մանիպուլյացիան և մարդկանց ձայնն ու ընտրությունը զերծ պահելու հնարավոր խեղաթյուրումից: Կամ մենք հաճախ տեսնում ենք, թե ինչպես է կրթությունն օգտագործվում առկա տարբերությունները խորացնելու, մարդկանց ու հասարակությունների տարանջատման համար՝ հակամարտությունները լուծելու և խաղաղություն տարածելու փոխարեն: Սակայն մենք կարող ենք և պետք է կրթությունն օգտագործենք մարդկանց միավորելու, երկխոսության հնարավորություններ ընձեռելու և խաղաղությունն ամրապնդելու համար: Ահա թե ինչու կրթությունը պետք է ուղղված լինի իրական առաջնորդությանը, քանի որ այն կարող է ծառայել հանրային զարգացմանը, ժողովրդավարությանը և խաղաղությանը:
Եվ վերջին մոտեցումը՝ կրթությունն առաջնորդության միջոցով է։
Մեր նկարագրած կրթությունն ունենալու համար մեզ անհրաժեշտ են իրական առաջնորդներ՝ ուսուցիչներ, որոնք հանդես են գալիս որպես առաջնորդներ, դպրոցի տնօրեններ, որոնք հանդես են գալիս որպես առաջնորդներ և ոլորտի մյուս բոլոր կարևոր դերակատարները, որոնք հանդես են գալիս որպես առաջնորդներ:
Ի՞նչ է նշանակում հանդես գալ որպես կրթության առաջնորդ։
Սա նշանակում է, առաջին հերթին, վստահություն ստեղծել կրթության հիմնական դերակատարների նկատմամբ՝ նրանց մանկավարժական ինքնավարություն տալով՝ իրականացնելու այն նախագծերը, որոնք անհրաժեշտ են համարում արդյունքների հասնելու համար:
Ինքնավար դպրոցները և ինքնավար ուսուցիչները պարտադիր անհրաժեշտություն են ստեղծագործական ուսումնական միջավայր ստեղծելու համար: Մեր ուսումնական ծրագրերի բարեփոխմամբ մենք մեր դպրոցներն ու ուսուցիչներին դարձնում ենք ավելի ինքնավար: Նրանք ազատ են մշակելու իրենց սեփական ծրագրերը, որոնք հիմնված են ազգային ուսումնական ծրագրի, մանկավարժության և իրենց մոտեցումների վրա: Բայց, իհարկե, դա նաև պահանջում է դպրոցի ստուգումների և հավասարակշռման ներքին համակարգ, ինչը նշանակում է, որ ինքնավար դպրոցներում կան որոշումների կայացման մասնակցության ներքին գործընթացներ, որոնք ներառում են ուսուցիչներին, ծնողներին և աշակերտներին: Նոր ուսումնական ծրագրի ինտեգրումը նույնպես հիմնված է ինքնավարության վրա: Մենք ստեղծել ենք մենթորական դպրոցների ապակենտրոնացված ցանց ամբողջ երկրում, որոնք աշխատում են այլ դպրոցների հետ՝ ապահովելով ուսուցում և մենթորություն ողջ գործընթացի ընթացքում: Դրանով մենք կառուցում ենք ամբողջ համակարգի ներուժը՝ այն ավելի քիչ կախված դարձնելով կենտրոնական կառույցներից:
Մեկ այլ կարևոր բան, որ պետք է անենք, դպրոցի կառավարման պահանջների հստակեցումն է: Ի՞նչ ենք ակնկալում դպրոցների տնօրեններից. արդյոք նրանք պետք է լավ գործառնական մենեջերներ լինե՞ն, թե՞ կրթական գործընթացների լավ ղեկավարներ՝ կրթության բովանդակության տեսանկյունից, թե՞ անեն երկուսն էլ և անգամ՝ ավելին: Սա մասն է հանդիսանում Հայաստանում ներկայում ընթացող դպրոցական կառավարման բարեփոխման, որ պետք է ավելի լավ տարբերակել դպրոցների գործառնական կառավարումը կրթական գործընթացների կառավարումից: Գործառնական կառավարումը կարող է և պետք է իրականացվի մասնագիտացված մենեջերների կողմից, գործառույթների որոշ մասեր կարող են նույնիսկ արտապատվիրակվել: Իսկ դպրոցների ղեկավարները պետք է կենտրոնանան հիմնական կրթական գործընթացների վրա և դառնան դրա իրական առաջնորդներ։ Մենք առանձնացրել ենք դպրոցի կառավարման երկու տարբեր գործառույթներ՝ հնարավորություն տալով դպրոցների տնօրեններին կենտրոնանալ ուսման արդյունքների վրա: Մենք ներկայացրել ենք գործունեության արդյունքների վրա հիմնված մոտեցում՝ սահմանելով պահանջներ դպրոցների տնօրեններին՝ ներկայացնելու դպրոցի զարգացման իրենց տեսլականը՝ ներառյալ առաջիկա տարիների կատարողականի հիմնական ցուցանիշները և իրենց ծրագրի իրականացման արդյունքները և կատարողականի հիմնական ցուցանիշների հասնելու մակարդակը կապելով տնօրենի և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ պայմանագրի երկարաձգման հնարավորության հետ: Այս գործոնը նաև կապելու ենք տնօրենի աշխատավարձի հնարավոր բարձրացման հետ։
Եվ վերջին, բայց ոչ պակաս կարևորը. կրթության ղեկավարներս, որ նստած ենք այս սենյակում և խոսում ենք կրթությունը փոխելու մասին, ո՞րն է մեր խնդիրը:
Կրթության ոլորտում առաջնորդ լինել նշանակում է երբեք չդադարել ինքնակրթվել և երբեք չվախենալ ճանաչել և ընդունել սեփական սխալներն ու անհաջողությունները, երբ դրանք տեղի են ունենում:
Եվ, իհարկե, նշանակում է հետևել այն արժեքներին, որոնց մասին խոսում ենք: Որպեսզի մեր երեխաները ավելի լավ կրթություն ստանան, մեզ պետք են ավելի լավ աշխարհ, ավելի լավ ժողովրդավարություն և մարդու իրավունքներ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan's speech at the Education World Forum in London.
Honorable guests,
Colleagues,
Dear participants,
When I was a kid and my parents told me not to do this or that. In most cases, I would listen to them and would not do what they think was wrong. Now when I am asking my kids not to do anything I receive a question back: why? And there is no chance that they will follow my request if the evidence is not enough for them, and even if there is enough evidence they may say that they have a different opinion and that’s it.
So the way of leadership that will work for me and our generation obviously will not work and is not working for our kids.
Yesterday there was a huge talk about the learning crisis and the changes that the education system needs. But no change can happen if we don’t have relevant leadership for the process. At all levels.
In Armenia, we are in the process of intensive reforms in the education system which include changing the whole system: curriculum, teacher professional development programs, school governance and financing system, and infrastructure.
In the frames of reforms, we have a three-dimensional approach to leadership in education: education is about the leadership, education is for the leadership and education is through the leadership.
The first dimension is that education is about leadership,
Saying that education is about leadership I mean first of all the importance of civic education. In this fluctuating and changing world, the only thing guiding us through the challenges and uncertainties is the value of democracy and human rights, the value of citizenship.
Strong citizens mean strong leaders in their lives, ones that are able to make decisions, take responsibility, and guide and organize the processes to succeed not depending on a specific specialization or profession.
So the core of education is to teach and enhance the leadership competencies among students as one of the significant components of civic education.
We are in the process of curriculum reform, piloting a new curriculum for almost two academic years and what we see now, is that the number of extracurricular activities, including projects that have a strong civic component, has increased by more than 100 percent compared to the pre-pilot period. We need to understand that our kids are learning more and more outside the school and we need to make schools open learning environments not to compete with the other learning experiences of the child but to complement each other. That is why we are integrating a credit system in our schools which allows considering the other learning experiences and making them part of the program. Moreover, the credit system in schools will allow us to consider those credits also for higher and vocational education, making them more coherent, time and cost-effective. We have a network of non-formal and innovative IT courses and programs supporting school education not only in Armenia but also expanding to other countries. For example, TUMO centers are really innovative hubs of creative education, based on a specific methodology of gradual approach from self-learning to teamwork, outside Armenia we have TUMO centers in Beirut, Paris, Tirana, Kiev, Moscow, Lion, and we have an interest from Portugal, Mexico, Japan, and more countries. Another innovative approach is “Armath” laboratories, which are engineering laboratories, operating inside schools but staying as non-formal education. We have “Armath” laboratories in most of our schools but not only. There are “Armath” laboratories in India, the US, Bangladesh, and Kuwait and they are also spreading. In the frames of the credit system starting from this academic year, we will integrate a special course for artificial intelligence for high schools and will see how it works for better results.
The second dimension is education for the leadership.
Here I mean that education, as one of the main channels of human development, as a public good, is itself part of human and public leadership. Education serves the public and civic leadership as a resource and as an environment. Just to give you an example. Nowadays we see how fake news and fake realities occupy more and more space in our lives and more people are under the impression of media manipulation. Often it is quite difficult to understand what is real and what is not. Media manipulation makes people more manageable and governable. All of us observe the growing need for media literacy and competency. So education becomes the way to stop media manipulation and to free the voices and choices of people. Or we often see how education is being used not to solve conflicts and spread peace but to deepen existing differences and make them fundamentally dividing people and societies. But we can and we must use education to unite people, to provide opportunities for dialogue, and to strengthen peace. That is why education should be for real leadership because it could serve public development, democracy, and peace.
And finally, education is through leadership. To have the education we just described, we need real leaders: teachers that act as leaders, school directors that act as leaders, and all the other important actors in the field that act as leaders.
What does it mean: to act as a leader in education?
It means first of all to build self-confidence among main educational actors, providing them pedagogical autonomy to implement the projects that they see necessary to achieve the results.
Autonomous schools and autonomous teachers are a must for the creative learning environment. Through our curriculum reform, we make our schools and teachers more autonomous. They are free to develop their own programs based on the national curriculum, their own pedagogy, and their own approach. But of course, it also requires an internal system of checks and balances inside the school, which means that autonomous schools are the ones that have internal participatory processes for decision-making, involving teachers, parents and students. The way how we are integrating the new curriculum is also based on autonomy. We have established a decentralized network of mentor schools around the country, which are working with the other schools, providing them with training and mentorship for the whole process. Through this, we are building capacity around the system making them less dependent on the central agencies.
Another important thing that we need to do is to clarify the requirements for the school leadership. What do we expect from the school directors? Should they be good operational managers? Or should they be good leaders of the educational processes, meaning the content of education? Or should they do both and even more? We think, and this is part of the school governance reform currently undergoing in Armenia, that it should be better to distinguish the operational management of schools from the leadership of educational processes. Operational management could and should be done by specialized managers, some parts of the functions could even be outsourced. But the school leaders should concentrate on the core educational processes and become real leaders for that. We separated the two different functions for the school governance, allowing school directors to concentrate on the results of the education. We introduced a performance-based approach setting requirements for the school directors to present their vision for school development including key performance indicators for the upcoming years and connecting the results of the implementation of their program and level of achievement of the key performance indicators with the possibility of prolongation of the contract with the school director and also connecting it with the possible increase of the salary of director.
And last but not least.
What about us? Education leaders sitting in this room, talking about how to change education.
To be a leader in education means never stopping learning yourself and never being afraid to recognize and accept your own mistakes and failures when they happen.
And for sure it means following the values that we are talking about. To have better education for our kids we need better peace, better democracy and human rights.