Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն Ադրբեջանի Հանրապետության մայրաքաղաք Բաքվում ապրիլի 28-30-ը կայանալիք «Ֆորմուլա 1» Գրան պրի եվրոպական մրցաշարի կազմակերպիչ կառույցին և միջազգային սպորտային հանրությանը կոչ է անում բողոքի ձայն բարձրացնել Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտման քաղաքականության վերաբերյալ։
ԿԳՄՍ նախարարությունը սպորտային հանրության ուշադրությունը հրավիրում է այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը 2022թ.-ի դեկտեմբերի 12-ից ապօրինի կերպով արգելափակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը՝ ԼՂ-ն կանգնեցնելով հումանիտար աղետի առաջ։
Միավորված ազգերի կազմակերպության արդարադատության միջազգային դատարանը 2023թ.-ի փետրվարի 22-ին բավարարել է Հայաստանի հայցը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը։ Առ այսօր, Ադրբեջանը ոչ միայն չի կատարել դատարանի որոշումը, այլև կտրել է գազամատակարարումը և էլեկտրականությունը։ Ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի իշխանություններն ապօրինի անցակետ են տեղադրել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող հումանիտար միջանցքում՝ փաստացիորեն պատանդ վերցնելով ԼՂ-ի 120.000 հայ բնակիչներին։ Ադրբեջանի իշխանություններն այս քաղաքականությամբ ձգտում են էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ հայ բնակչությանը՝ ստիպելով լքել իրենց հայրենի բնակավայրերը։
Բաքվում «2023 Ֆորմուլա 1» Գրան պրի եվրոպական մրցաշարի կազմակերպումը իրականում նպատակ ունի քողարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բնաջնջման քաղաքականությունը: Ֆորմուլա 1-ի Գրան պրիի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին կոչ ենք անում մաս չդառնալ էթնիկ զտման քաղաքականության քողարկմանը:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia calls on the organisers of the "2023 Formula 1 Grand Prix" European tournament and the international sports community to raise a voice of protest regarding the ethnic cleansing policy of the Azerbaijani authorities in Nagorno-Karabakh.
The Ministry draws the attention of the sports community to the fact that since December 12, 2022, the Republic of Azerbaijan has illegally blocked the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to both Armenia and the world, creating an ongoing humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. On February 22, 2023, the United Nations International Court of Justice satisfied Armenia's claim, obliging Azerbaijan to open the Lachin Corridor immediately. To this day, Azerbaijan has not only failed to comply with the court's decision but has also cut off gas and electricity supplies. On April 23, the Azerbaijani authorities set up an illegal checkpoint on the humanitarian corridor connecting Nagorno-Karabakh to Armenia, taking 120,000 Armenian residents of Nagorno-Karabakh hostage. With this policy, the Azerbaijani authorities are trying to ethnically cleanse the Armenian population of Nagorno-Karabakh, forcing them to leave their native land.
The organisation of the "2023 Formula 1 Grand Prix" European tournament in Baku aims to cover up the policy of extermination of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
We call on the organisers and participants of the "2023 Formula 1 Grand Prix" not to be part of the cover-up of the policy of ethnic cleansing.