Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի ղեկավարները տպավորված են Երևանում՝ ապրիլի 15-23-ն անցկացված Եվրոպայի առաջնության կազմակերպվածության բարձր մակարդակով:
Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտին, ամփոփելով Եվրոպայի առաջնությունը, ընդգծում է՝ բացի կազմակերպչական անթերի աշխատանքից, իրեն շատ է տպավորել նաև Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հավաքված հանդիսականը:
«Մրցումային բոլոր օրերը հիանալի էին, բայց վերջին օրը, իսկապես, ֆանտաստիկ էր: Հանդիսականները շատ տպավորեցին, տրիբունաները լեփ-լեցուն էին ու հիասքանչ աջակցություն էին ցուցաբերում: Դժվարացա գոնե մեկ ազատ տեղ գտնել տրիբունաներում: Ծանրամարտի համար սա կարևոր ուղերձ էր: Կազմակերպչական առումով ևս ամեն ինչ հիանալի էր: Հպարտ եմ, որ Հայաստանի հետ համատեղ Եվրոպայի ֆեդերացիան ցույց տվեց, որ կարող է ավելի լավ մրցաշար կազմակերպել, քան աշխարհի առաջնությունն է: Ոմանք ասում են՝ սա Օլիմպիական խաղերի մակարդակ էր, քանի որ շատ ավելի լավն էր»,- նշում է Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահը:
Կոնֆլիտին պատասխանում է նաև այն հարցին՝ արդյո՞ք Հայաստանը հնարավորություն կունենա նորից նմանօրինակ մասշտաբային մրցաշար ընդունելու. «Այո՛, հնարավոր է: Աշխատում ենք ևս մեկ խոշոր միջոցառում Հայաստանում անցկացնելու ուղղությամբ»:
Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահը խոստովանում է՝ իր սպասելիքները միանգամայն գերազանցվել են. «Եթե անկեղծ, ապա ակնկալում էի, որ լավ առաջնություն կստացվի, բայց որ այսքան լավը կլինի, չէի սպասում: Երբ առաջնությունից առաջ ժամանեցի Հայաստան ու ինձ ցույց տվեցին մրցումային դահլիճը, պայմանները, ես այնքան էլ տպավորված չէի և որոշակի կասկածներ ունեի: Բայց այն ահռելի աշխատանքը, որ Հայաստանն այս ընթացքում կատարեց, իսկապես գովասանքի է արժանի: Ամեն ինչ հիանալի էր»:
Ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Եվրոպայի ֆեդերացիայի մարքեթինգային բաժնի ղեկավար Դավիթ Խիպսիձեն Երևանում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունը լավագույններից է համարում:
«Իմ կարծիքով, սա ամենաշքեղ ու անկրկնելի առաջնությունն էր՝ ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունների պատմության մեջ: Վստահաբար, կարող եմ ասել, որ մենք այստեղ ինչ-որ հրաշք իրագործեցինք: Բացի այն հրաշքից, որ մեզ պարգևում էին մարզիկները, հրաշքի էր նման նաև այն աշխատանքը, որը կատարեցին կազմակերպիչները: Յուրաքանչյուր պահը վայելել ենք: Ինձ համար մեծ պատիվ էր կազմակերպչական աշխատանքների մասնակիցը դառնալ: Շնորհակալ եմ Հայաստանին՝ այս մեծ իրադարձության համար և մեզ դրա մասը դարձնելու համար:
Կարծում եմ եմ՝ այս պահի դրությամբ Հայաստանը՝ Երևանը, 2024 թվականի աշխարհի առաջնությունն ընդունելու լավագույն թեկնածուն է: Իմ հնարավորությունների սահմաններում կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի դա տեղի ունենա»,- ընդգծել է վրացի մասնագետը:
Հիշեցնենք՝ ծանրամարտի Եվրեպայի առաջնության թիմային հաշվարկում Հայաստանը առաջին հորիզոնականն է զբաղեցրել: Հայ ծանրորդները երկրամարտում ընդհանուր առմամբ 13 մեդալ են նվաճել՝ 4 ոսկե, 4 արծաթե և 5 բրոնզե:
Մրցումային վերջին օրը՝ ապրիլի 23-ին, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում 4418 հանդիսական էր ներկա, ինչն ռեկորդային է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունների պատմության մեջ:
Նշենք նաև, որ ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության փակման ժամանակ ծանրամարտի Եվրոպայի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Կոնֆլիտին պատվոգրեր է շնորհել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանին և Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանին` մրցաշարը լավագույնս կազմակերպելու համար։

High-rank officials of the European Weightlifting Federation are impressed by the high-level organization of the European Championship held on April 15-23 in Yerevan.
Concluding the results of the European Championship, President of the European Weightlifting Federation Antonio Conflitti emphasizes: in addition to the impeccable organizational work, he was very impressed by the audience gathered at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex.
“All the days of the Competition were great, but the last day was really fantastic. The spectators were very impressive, the platforms were crowded and the support was amazing. It was difficult for me to find a single free seat in the stands. It was an important message for weightlifting. Organizationally, everything was great too. I am proud that together with Armenia, the European Federation showed that it can organize a better tournament than the World Championship. Some say that it was of Olympic level because it was much better,” states the President of the European Federation.
Conflitti answers the question of whether Armenia will have the opportunity to host such a large-scale tournament again: “Yes, it is possible. We are working on holding another major event in Armenia.”
The President of the European Federation admits that his expectations have been completely exceeded: “Speaking frankly, I expected a good championship, but I didn't expect it to be this good. When I arrived in Armenia prior to the Championship and was shown the competition hall and the conditions, I was not very impressed and had some doubts. But the tremendous work that Armenia did during this period is really praiseworthy. Everything was wonderful.”
Vice-President of the European Weightlifting Federation, and Head of the Marketing Department of the Federation of Europe David Kipshidze considers the European Championship held in Yerevan the best.
“In my opinion, it was the most spectacular and exclusive championship in the history of the European Weightlifting Championships. I can definitely note that we have performed some kind of miracle here. Apart from the miracle that the athletes performed, the work carried out by the organizers was also like a miracle. We enjoyed every moment. It was a great honor for me to participate in the organizational work. I am grateful to Armenia for this great event and for being a part of it.
I think that at the moment Armenia-Yerevan is the best candidate for hosting the 2024 World Cup. I will spare no efforts to make this happen,” stressed the Georgian expert.
It should be noted that Armenia took first place in the team competition at the European Weightlifting Championships. In total, the Armenian weightlifters won 4 gold, 4 silver and 5 bronze medals. 13 in total.
On the last day of the Competition, April 23, 4,418 spectators attended the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, which is a record in the history of the European Weightlifting Championships.
Note that during the closing ceremony of the European Weightlifting Championship, the President of the European Weightlifting Federation Antonio Conflitti presented certificates of honor to the Chief of Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan, RA ESCS Deputy Minister Karen Giloyan and Secretary-General of the Armenian Weightlifting Federation Pashik Alaverdyan for organizing the tournament in the best way.