Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը կարիերայում 6-րդ անգամ հռչակվել է Եվրոպայի չեմպիոն՝ Զագրեբում ընթացող առաջնության 97 կգ քաշայինների եզրափակչում 5:1 հաշվով առավելության հասնելով Բուլղարիայի ներկայացուցիչ Կիրիլ Միլովի նկատմամբ:
Ալեքսանյանը, որը երեք տարվա դադարից հետո վերադարձել է Եվրոպայի առաջնություն, պայքարը սկսել է 1/8 եզրափակչից, որտեղ 3:1 հաշվով առավելության է հասել վրացի ըմբիշի նկատմամբ, քառորդ եզրափակչում 7:4 հաշվով հաղթել է Հունգարիայի ներկայացուցչին, իսկ կիսաեզրափակչում 9:0 հաշվով վստահ հաղթանակ է տարել Չեխիայի ներկայացուցիչ Արտուր Օմրաովի նկատմամբ:
Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականն՝ Արմեն Բաբալարյանի գլխավորությամբ, 2 ոսկե և 1 բրոնզե մեդալ է նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում ու թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է 4-րդ հորիզոնականը:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի կազմում Եվրոպայի չեմպիոն է հռչակվել նաև Մալխաս Ամոյանը՝ կարիերայում երկրորդ անգամ արժանանալով այս կոչմանը: 77 կգ քաշայինների եզրափակչում Ամոյանը գոտեմարտել է Սերբիայի ներկայացուցիչ Վիկտոր Նեմեշի հետ և 6:4 հաշվով ֆանտաստիկ հաղթանակ է տարել՝ հաղթական միավորները վաստակելով գոտեմարտի վերջին վայրկյաններին:
Հայաստանի հավաքականի կազմում ԵԱ-ի բրոնզե մեդալակիր է դարձել 63 կգ քաշային Հրաչյա Պողոսյանը: Պողոսյանը վճռորոշ գոտեմարտում մրցել է Իտալիայի ներկայացուցիչ Ջակոբո Սանդրոնի հետ և 1:1 հաշվով ավարտել գոտեմարտը՝ զբաղեցնելով երրորդ տեղը:
Հայաստանի թիմի կազմում մեդալ նվաճելուն մոտ է եղել նաև 60 կգ քաշային Գևորգ Ղարիբյանը, որը, սակայն, բրոնզե մեդալի համար պայքարում 9:5 հաշվով պարտություն է կրել: Այդ քաշային կարգում Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճել է անկախ Հայաստանի առաջին Օլիմպիական չեմպիոն Արմեն Նազարյանի որդին՝ Էդմոնդ Նազարյանը, որը ներկայացնում է Բուլղարիան:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը Հաբեթնակ Կուրղինյանի գլխավորությամբ երկու ոսկե մեդալ էր նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում: ԵԱ-ի չեմպիոնությունը նվաճել էին Արսեն Հարությունյանն (61 կգ) և Վազգեն Թևանյանը (65 կգ):

Greco-Roman wrestler and Olympic champion Arthur Aleksanyan became the European champion for the sixth time in his career, defeating the representative of Bulgaria Kiril Milov with a score of 5:1 in the finals of the Championship in the 97 kg weight category in Zagreb.
Aleksanyan, who returned to the European Championship after a three-year break, started the fight in the 1/8 finals, where he defeated the Georgian wrestler with a score of 3:1, in the quarterfinals he defeated the representative of Hungary with a score of 7:4, and in the semifinals, he won a landslide victory over the representative of the Czech Republic Artur Omarov with a score of 9:0.
The Armenian Greco-Roman wrestling team led by Armen Babalaryan won 2 gold and 1 bronze medals at the European Championship and took 4th place in the team competition.
As part of the Greco-Roman wrestling team, Malkhas Amoyan also became the European champion, taking the title for the second time during his career. In the finals of the 77 kg weight category, Amoyan fought with the representative of Serbia Viktor Nemes and won a fantastic victory with a score of 6:4, earning victory points in the last seconds of the match.
Hrachya Poghosyan (63 kg) became the bronze medalist of the European Championship as a member of the Armenian national team. Poghosyan competed with the representative of Italy Jacopo Sandron in the decisive match and finished the match with a score of 1:1, taking third place.
Member of the Armenian national team Gevorg Gharibyan (60 kg) was also close to winning a medal, however, lost in the fight for the bronze medal with a score of 9:5. The title of European champion in this weight category was won by Edmond Nazaryan, son of the first Olympic champion of independent Armenia Armen Nazaryan, who represents Bulgaria.
Note that earlier, the Armenian freestyle wrestling team led by Habetnak Kurghinyan won two gold medals at the European Championship. Arsen Harutyunyan (61 kg) and Vazgen Tevanyan (65 kg) had taken the title of champion at the European Championships.