ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր մասնակցել է «Շենչժու - 15» տիեզերանավի անձնակազմի հետ հայ դպրոցականների առցանց հանդիպմանը, որը կազմակերպել էր ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությունը՝ ավիատիեզերական գիտության և տեխնիկայի գիտելիքների խորացման նպատակով:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը, ԿԳՄՍՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը, դեսպանության այլ ներկայացուցիչներ:
Առցանց հանդիպման ընթացքում չինացի տիեզերագնացները, որոնք գտնվել են տիեզերանավում, շփվել են «Շանհայի համագործակցության կազմակերպության» երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի դպրոցականների հետ, պատմել տիեզերքում իրենց փորձառության մասին և պատասխանել դպրոցականների հարցերին: Միջոցառմանը երևանյան երեք դպրոցների 8-12-րդ դասարանների շուրջ 60 աշակերտ է մասնակցել:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի խոսքով՝ տիզերագնացների հետ առցանց հանդիպումը հայ-չինական բարեկամությունը վերահաստատող ևս մեկ առիթ է, որն իրականացվում է շարունակական համագործակցության շրջանակում:
«Միջոցառմանը մասնակցող շուրջ 60 երեխա միանալու է տիեզերական անձնակազմին, և սա նրանց համար մասնագիտական կողմնորոշման, ինչպես նաև ավելի մեծ երազանքներ ունենալու հրաշալի հնարավորություն է»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է՝ ծրագիրն ամբողջությամբ համահունչ է ԲՏՃՄ ուղղության զարգացման՝ հանրակրթության բարեփոխումների տրամաբանությանը. «Մենք ցանկանում ենք համապատասխան պայմաններ ստեղծելով՝ մեր երեխաներին մղել դեպի գիտություն, որպեսզի նրանք զարգացնեն իրենց մտքի թռիչքը և փորձեն իրագործել այն»:
Ըստ փոխնախարարի՝ Հայաստանը 2016 թվականից Չինաստանի «Շանհայի համագործակցության կազմակերպության» հետ երկխոսության գործընթաց է սկսել և ունի գործընկեր երկրի կարգավիճակ:
«Սա լավ առիթ է՝ այդ կազմակերպությունում մեր դերը կարևորելու է,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը և շարունակել,- առաջնորդվելով բուհական ինքնավարության փիլիսոփայությամբ՝ խրախուսում ենք առաջադեմ ծրագրերի ներդրումը, օրինակ, Էրազմուս+ և այլ գործիքների կիրառմամբ»:
ՀՀ-ում Չինաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի խոսքով՝ միջոցառումը լավ հնարավորություն է, որպեսզի հայ երիտասարդները ծանոթանան տիեզերագնացության ոլորտում Չինաստանի ձեռքբերումներին և նոր գիտելիքներ ստանան:
«Հայաստանն ու Չինաստանը լավ գործընկերներ են, այդ իսկ պատճառով ցանկանում ենք Հայաստանի հետ կիսվել Չինաստանի զարգացման փորձով: Կարծում եմ՝ սա կնպաստի, որ մեծանա հայ երիտասարդների հետաքրքրությունը տիեզերագնացության ոլորտում, ինչն ապագայում կնպաստի նաև երկրի զարգացմանը»:
Դեսպանն ընդգծել է՝ նմանօրինակ միջոցառումները կխթանեն նաև հայ-չինական հարաբերությունների զարգացումը. «Հայաստանն արդեն իսկ արբանյակ է արձակել տիեզերք, այդ իսկ պատճառով կարծում եմ՝ այս ոլորտում գիտելիքները Հայաստանի համար ևս շատ կարևոր են: Շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ ԿԳՄՍՆ նախարարությանը՝ մեզ աջակցելու համար: Կարծում եմ՝ երկու կողմերի շնորհիվ կկարողանանք հայ երիտասարդների շրջանում ավելի մեծ հետաքրքրություն առաջացնել դեպի Չինաստանը և չինական մշակույթը»:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян сегодня принял участие в онлайн - встрече армянских школьников с экипажем космического корабля «Шэньчжу-15», организованной посольством Китайской Народной Республики в РА с целью углубления знаний в области аэрокосмической науки и техники.
На мероприятии присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в РА Фан Юн, начальник управления внешних связей и диаспоры МОНКС РА Аркадий Папоян, другие представители посольства.
В ходе онлайн-встречи китайские космонавты, находившиеся на борту космического корабля, общались со странами «Шанхайской организации сотрудничества», в том числе со школьниками из Армении, рассказывали о своем опыте в космосе и отвечали на вопросы школьников. В мероприятии приняли участие около 60 учеников 8-12 классов трех ереванских школ.
По словам заместителя министра образования, науки, культуры и спорта РА Артура Мартиросяна, онлайн-встреча с астронавтами - еще один повод подтвердить армяно-китайскую дружбу, которая осуществляется в рамках продолжительного сотрудничества.
«Около 60 детей, участвующих в мероприятии, присоединятся к космическому экипажу, и это прекрасная возможность для их профессиональной ориентации, а также иметь большие мечты», - сказал Артур Мартиросян.
Замминистра подчеркнул, что программа полностью созвучна логике реформ общего образования: «Мы хотим, создав соответствующие условия, подтолкнуть наших детей к науке, чтобы они развивали полет своего разума и пытались его осуществить».
По словам замминистра, Армения с 2016 года начала процесс диалога с «Шанхайской организацией сотрудничества» Китая и имеет статус страны-партнера.
«Это хороший повод, чтобы подчеркнуть нашу роль в этой организации. Руководствуясь философией вузовской автономии, мы поощряем внедрение передовых программ, например, с применением Erasmus+ и других инструментов», - сказал Артур Мартиросян.
По словам чрезвычайного и полномочного посла Китайской Республики в Армении Фан Юна, мероприятие является хорошей возможностью для армянской молодежи ознакомиться с достижениями Китая в области космонавтики и получить новые знания.
«Армения и Китай-хорошие партнеры, поэтому мы хотим поделиться с Арменией опытом развития Китая. Думаю, это будет способствовать росту интереса армянской молодежи к сфере космонавтики, что в будущем будет способствовать также развитию страны».
Посол подчеркнул, что подобные мероприятия будут стимулировать также развитие армяно-китайских отношений: «Армения уже запустила спутник в космос, поэтому я думаю, что знания в этой области также очень важны для Армении. Я хотел бы выразить свою благодарность Министерству образования и науки за то, что оно поддержало нас. Думаю, благодаря обеим сторонам мы сможем вызвать у армянской молодежи больший интерес к Китаю и китайской культуре».