Որպես ծանրամարտի Եվրոպայի 2023 թվականի առաջնությունը հյուրընկալող կողմ՝ լուրջ մտահոգությամբ ենք ընդունել ապրիլի 14-ին առաջնության բացման արարողության ժամանակ Ադրբեջանի Հանրապետության պետական դրոշի հետ կապված միջադեպը: Միջադեպը, որն արարողության ժամանակ անմիջապես հարթվել է և որևէ կերպ չի խոչընդոտել բնական ընթացքին, չի արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների դիրքորոշումը և դատապարտելի է սպորտային արժեքների և արդար խաղի (Fair Play) համընդհանուր սկզբունքների տեսանկյունից:
Միաժամանակ, ափսոսանքով ենք արձանագրում Ադրբեջանի թիմի՝ առաջնությունը լքելու վերաբերյալ կայացրած որոշումը և հավելում, որ անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չի եղել, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ի սկզբանե ապահովել է և շարունակում է ապահովել անվտանգության բոլոր չափանիշներն առաջնության մասնակից պատվիրակությունների համար: Կառավարությունը հավատարիմ էր լրացուցիչ անվտանգային միջոցառումներ ապահովելու ադրբեջանցի մարզիկների համար նախկինում իր կողմից ստանձնված պարտավորությանը: Դրա վկայությունն այն է, որ գրեթե երկու օր ադրբեջանցի մարզիկներն անվտանգ և ապահով գտնվել են Հայաստանում, իսկ առաջնությունը լքելու որոշումն ընդունելուց հետո համապատասխան ծառայություններն ապահովել են նրանց անվտանգ մեկնումը:
Այս առաջնությանը պատրաստվելիս Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացրել է մեծածավալ աշխատանք և նշանակալի ներդրումներ: Կացության, մարզումների, մրցումների պայմանները, տեխնիկական ապահովումը, հեռուստատեսային ցուցադրությունը, նախադեպը չունեցող բացման արարողությունն ամենաբարձր գնահատանքի են արժանացել մեր միջազգային գործընկերների կողմից: Բազմաթիվ արձանագրումներով՝ Հայաստանում անցկացվող Եվրոպայի այս առաջնությունն իր կազմակերպմամբ վստահորեն կարող է մրցել աշխարհի առաջնությունների կազմակերպման հետ: Համոզված ենք, որ մրցաշարի ավարտից հետո կկարողանանք արձանագրել, որ Հայաստանը կարող է հավակնել կազմակերպելու ավելի մեծ մրցաշարեր, այդ թվում՝ աշխարհի առաջնությունը:

Как принимающая сторона чемпионата Европы по тяжелой атлетике 2023 года, мы с серьезной озабоченностью восприняли инцидент с государственным флагом Азербайджанской Республики во время церемонии открытия чемпионата 14 апреля. Инцидент, который сразу же был урегулирован во время церемонии и никоим образом не препятствовал естественному ходу, не отражает позицию властей Республики Армения и заслуживает осуждения с точки зрения спортивных ценностей и универсальных принципов честной игры (Fair Play).
В то же время мы с сожалением констатируем решение азербайджанской команды покинуть чемпионат и добавляем, что никаких проблем с безопасностью не было, поскольку правительство Республики Армения изначально обеспечило и продолжает обеспечивать все стандарты безопасности для делегаций, участвующих в чемпионате.
Правительство привержено ранее взятым обязательствам по обеспечению дополнительных мер безопасности для азербайджанских спортсменов. Свидетельством тому является то, что почти два дня азербайджанские спортсмены находились в безопасности в Армении, а после принятия ими решения покинуть чемпионат соответствующие службы обеспечили их безопасный выезд.
При подготовке к этому чемпионату Республика Армения осуществила масштабную работу и значительные инвестиции. Условия проживания, тренировок, соревнований, техническое обеспечение, телевизионный показ, беспрецедентная церемония открытия удостоились самой высокой оценки наших международных партнеров. По многочисленным протоколам, проводимый в Армении чемпионат Европы своей организацией может уверенно конкурировать с организацией чемпионатов мира. Уверены, что после окончания турнира мы сможем констатировать, что Армения может претендовать на организацию более крупных турниров, в том числе и чемпионата мира.