ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մտահոգիչ է համարում Երևանում ապրիլի 15-23-ն անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը Ադրբեջանի մարզիկների հետագա մասնակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի Երիտասարդության և սպորտի նախարարության և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի կայացրած որոշումը՝ մարզական էթիկայի տեսանկյունից։
Հայաստանի Հանրապետությունն ի սկզբանե ապահովել է անվտանգության բոլոր չափանիշները, և առաջնությանը մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ծանրորդների անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չի առաջացել և չէր կարող առաջանալ։
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, որը շատ արագ հարթվել է, որևէ առնչություն չունի մարզիկների անվտանգության և նրանց բնականոն մրցելույթների ապահովման հետ։ Անհրաժեշտ բոլոր պայմանները լիարժեքորեն ապահովված են եղել։
Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնում ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը և վերահաստատում Եվրոպայի 2023թ. առաջնությունը բարձր մակարդակով անցկացնելու պատրաստակամությունը։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia expresses its concern with respect to sports ethics regarding Azerbaijan's Ministry of Youth and Sports and the National Olympic Committee's decision to withdraw their athletes from the European Weightlifting Championship being held in Yerevan from April 15-23, 2023.
The Republic of Armenia has ensured all safety protocols and measures from the beginning. No safety-related issues had or could have been encountered by the weightlifters who arrived in Yerevan to participate in the championship.
The incident that occurred during the opening ceremony, which was promptly resolved, has nothing to do with the athletes' safety or ability to participate in the championship. All essential requirements had been fully arranged.
The Republic of Armenia reiterates its dedication to fulfilling all obligations to the International Weightlifting Federation and reaffirms its commitment to hosting the 2023 European Weightlifting Championship at a high standard.