ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մտահոգիչ է համարում Երևանում ապրիլի 15-23-ն անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը Ադրբեջանի մարզիկների հետագա մասնակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի Երիտասարդության և սպորտի նախարարության և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի կայացրած որոշումը՝ մարզական էթիկայի տեսանկյունից։
Հայաստանի Հանրապետությունն ի սկզբանե ապահովել է անվտանգության բոլոր չափանիշները, և առաջնությանը մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ծանրորդների անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չի առաջացել և չէր կարող առաջանալ։
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, որը շատ արագ հարթվել է, որևէ առնչություն չունի մարզիկների անվտանգության և նրանց բնականոն մրցելույթների ապահովման հետ։ Անհրաժեշտ բոլոր պայմանները լիարժեքորեն ապահովված են եղել։
Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնում ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը և վերահաստատում Եվրոպայի 2023թ. առաջնությունը բարձր մակարդակով անցկացնելու պատրաստակամությունը։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, с точки зрения спортивной этики, обеспокоено принятым Министерством молодежи и спорта Азербайджана и Национальным олимпийским комитетом решением прекратить дальнейшее участие азербайджанских спортсменов в чемпионате Европы по тяжелой атлетике, проходящем в Ереване 15-23 апреля.
Республика Армения изначально обеспечила все стандарты безопасности, и никаких проблем, связанных с безопасностью тяжелоатлетов, прибывших в Ереван для участия в Чемпионате, не возникло и возникнуть не могло. Инцидент, произошедший во время церемонии открытия, который был разрешен очень быстро, не имеет ничего общего с безопасностью спортсменов и обеспечением их нормальной конкуренции.
Все необходимые условия были полностью обеспечены. Республика Армения по-прежнему привержена к выполнению своих обязательств перед Международной федерацией тяжелой атлетики и подтверждает свою готовность провести чемпионат Европы 2023 года на высоком уровне.