ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կուբայի նորանշանակ դեսպան Օսկար Սանտանա Լեոնին:
Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է Օսկար Սանտանա Լեոնին և շնորհավորել ՀՀ-ում Կուբայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը կարևորել է հայ-կուբայական հարաբերությունների զարգացումն ու հույս հայտնել, որ դեսպանի նշանակումը կնպաստի դրան:
«Կուբան մեզ համար հետաքրքիր և առանձնահատուկ երկիր է: Ուրախ կլինենք նպաստել մեր երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը. դրա համար ունենք բոլոր նախադրյալները»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը՝ կարևորելով ԿԳՄՍՆ համակարգման ոլորտների շրջանակում երկկողմ հուշագրերի կնքումը:
Նախարարի տեղակալը տեղեկացրել է նաև, որ Կուբայի Հանրապետության մշակույթի նախարարության հետ մշակույթի և արվեստի ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրի նախագիծը փոխհամաձայնեցման փուլում է:
Դեսպան Օսկար Սանտանա Լեոնը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու և զարգացնելու ուղղությամբ մեծ աշխատանք կա կատարելու. «Մեր երկրները փոքր են, աշխարհագրական հեռավորությունը մեծ է, բայց երկար տարիներ մենք կարողացել ենք պահպանել բարեկամական հարաբերությունները: Կարծում եմ՝ ունենք բոլոր հիմքերը տարբեր ուղղություններով փոխհամագործակցությունը խորացնելու համար»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Կուբայի միջև բուհական ուսումնական հաստատությունների միջև երկխոսությունը և համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն առաջարկել է զարգացնել միջբուհական համագործակցությունը՝ ուսանողների, դասախոսների և երիտասարդ գիտնականների փոխանակման և համատեղ հետազոտական համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ:
Կողմերը խրախուսել են նաև մշակույթի և արվեստի բնագավառներում համագործակցությունը՝ գեղարվեստական խմբերի փոխանակման, ցուցահանդեսների և մշակույթի օրերի կազմակերպման միջոցով:
Անդրադառնալով սպորտի ոլորտում համագործակցության հեռանակարներին՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանն այսօր քայլեր է ձեռնարկում համաշխարհային սպորտային քարտեզում իր տեղն ամրապնդելու համար: Այդ նպատակով Հայաստանում անցկացվում են մի շարք մարզական խոշոր միջոցառումներ, որոնց կուբացի մարզիկների մասնակցությունը ևս խրախուսվում է: Քննարկվել է նաև համատեղ ուսումնամարզական հավաքների և մարզումների կազմակերպման հնարավորությունը տարբեր մարզաձևերում:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan received the newly appointed Ambassador of Cuba to the Republic of Armenia Oscar Santana Leon.
Arthur Martirosyan welcomed Oscar Santana Leon and congratulated him on assuming the post of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Cuba to Armenia. The ESCS Deputy Minister highlighted the importance of the development of Armenian-Cuban relations and expressed hope that the appointment of the Ambassador will contribute to this.
“Cuba is an interesting and special country for us. We will be happy to promote the cooperation development between our countries: we have all preconditions for this,” stated Arthur Martirosyan, stressing the importance of concluding bilateral memoranda in the fields under the MoESCS’s coordination.
The Deputy Minister also said that the draft memorandum of understanding on cooperation with the Ministry of Culture of the Republic of Cuba in the field of culture and art is at the stage of mutual agreement.
Ambassador Oscar Santana Leon thanked for the reception, noting that there is a lot of work to be done to strengthen and advance relations with Armenia: “Our countries are small, the geographical distance is great, but for many years we have managed to maintain friendly relations. I think we have all the grounds to advance mutual cooperation in different directions.”
During the meeting, the sides emphasized the importance of dialogue and prospects for cooperation development between the higher education institutions of Armenia and Cuba. The ESCS Deputy Minister proposed to develop inter-university cooperation through the exchange of students, teachers and young scientists and the implementation of joint research programs.
The parties also encouraged cooperation in the fields of culture and art through the exchange of artistic groups, organizing exhibitions and culture days.
Touching upon the prospects of cooperation in the field of sports, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan informed that today Armenia is taking steps to strengthen its place on the World Sports Map. To this end, a number of major sporting events are held in Armenia, in which the participation of Cuban athletes is also encouraged. The possibility of organizing joint training camps and trainings in various sports types was also discussed.