ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և արդյունավետ աշխատանք մաղթել ՝ ի շահ հայ-վրացական բարեկամական կապերի զարգացման՝ համոզմունք հայտնելով, որ նա իր ներդրումը կունենա երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանին է ներկայացրել վերջերս Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի մանրամասները՝ շնորհակալություն հայտնելով վրացական կողմին ջերմ ընդունելության համար. «Շատ արդյունավետ այց էր, որի շրջանակում հնարավորություն ունեցանք քննարկելու համագործակցության հեռանկարները ինչպես կրթության, գիտության, այնպես էլ մշակույթի ոլորտներում: Մի շարք նոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին և նոր հուշագրեր ստորագրվեցին, որոնք, վստահ եմ, նպաստելու են բոլոր ուղղություններով մեր համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը»:
ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է, որ այժմ քննարկվում է մշակույթի օրեր կազմակերպելու ծրագիրը, որի շրջանակում մի շարք հետաքրքիր նախաձեռնություններ են նախատեսվում: Մասնավորապես, քննարկվում է Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական թատրոնի վերակառուցված շենքի բացման արարողությունը մշակույթի օրերի շրջանակում կազմակերպելու հնարավորությունը:
Դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել՝ հայկական կողմի հետ համագործակցության ամրապնդումն ու զարգացումն իրենց համար մեծ կարևորություն ունեն: Գիորգի Շարվաշիձեն հույս է հայտնել՝ իր գործունեությամբ կկարողանա նպաստել երկու երկրների երիտասարդների միջև ավելի սերտ կապերի ձևավորմանը և փոխճանաչման մակարդակի բարձրացմանը:
Դեսպանը կարևորել է մշակույթի օրերի անցկացումը՝ ընդգծելով, որ համագործակցության հեռանկարներ է տեսնում նաև բարձրագույն կրթության ոլորտում:
«Գիտեմ, որ կրթական բարեփոխումների ակտիվ փուլում եք և աշխատանքներ եք տանում նաև բուհերի միջազգայնացման ուղղությամբ: Սա շատ ողջունելի է, և կարծում եմ՝ ընդլայնում է այս ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունները»,- նշել է ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը:
Ժաննա Անդրեասյանը, կարևորելով երկու երկրների տարբեր ուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցության խորացումը, տեղեկացրել է՝ Վրաստան կատարած այցի շրջանակում համագործակցության երկու հուշագրեր են կնքվել հայկական և վրացական երկու դպրոցների և երկու բուհերի միջև:
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային լեզուների ուսուցման ծրագրին և այս համատեքստում Հայաստանում վրացերենի՝ որպես երրորդ օտար լեզվի ուսուցմանը: Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերից հայաստանյան մի քանի դպրոցներում վրացերեն է դասավանդվում, որը երկկողմ համագործակցության նոր հնարավորություններ և համատեղ ծրագրեր է ենթադրում: Անդրադառնալով երիտասարդների միջև կապերի ամրապնդմանը՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է երիտասարդական ֆորումների և ճամբարների անցկացումը:
Կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և պատրաստակամություն հայտնել զարգացնելու կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությունը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia Giorgi Sharvashidze.
The ESCS Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished fruitful work for the benefit of the development of Armenian-Georgian friendly relations, expressing confidence that he will contribute to the further strengthening and advancement of relations between the two countries.
Zhanna Andreasyan presented the details of the recent official visit to Georgia to the Ambassador, thanking the Georgian side for the warm welcome: “It was a very productive visit, during which we had the opportunity to discuss prospects for cooperation in education, science, and culture. A number of new agreements have been reached and new memoranda have been signed, which, I am sure, will contribute to the expansion and deepening of our cooperation in all sectors.”
The ESCS Minister informed that the program of organizing Culture Days is currently under consideration, within the framework of which a number of interesting initiatives are envisaged. In particular, the possibility of organizing the opening ceremony of the reconstructed building of the “Petros Adamyan” Armenian Theater in Tbilisi is being discussed as part of the culture days.
Thankful for the reception, Ambassador Giorgi Sharvashidze emphasized that the strengthening and advancement of cooperation with the Armenian side are of great importance to them. Giorgi Sharvashidze expressed hope that his activities will contribute to the formation of closer ties between the youth of the two countries and enhance the level of mutual recognition.
The Ambassador emphasized the importance of holding culture days, stressing that he envisages prospects for cooperation in the field of higher education as well.
“I know that you are in an active stage of educational reforms and are also working towards the internationalization of universities. This is very welcome and, I think, it expands the possibilities of cooperation in this direction,” noted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia.
Highlighting the importance of enhancing cooperation between various educational institutions of the two countries, Zhanna Andreasyan informed that two memoranda of cooperation between two Armenian and Georgian schools and two universities were signed during her visit to Georgia.
The sides also touched upon the regional language training program and, in this regard, the teaching of Georgian as a third foreign language in Armenia․ Zhanna Andreasyan noted that since September last year, Georgian has been taught in several schools in Armenia, which suggests new opportunities for bilateral cooperation and joint programs. In regard to the strengthening of ties between the youth, the ESCS Minister emphasized the importance of holding youth forums and camps.
The sides also discussed other issues of mutual interest and expressed willingness to develop cooperation in the fields of education, science, culture, sports and youth.