Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վրաստանի կրթության և գիտության նախարար Միխեիլ Չխենկելիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը և Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Ողջունելով ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը՝ Վրաստանի կրթության և գիտության նախարար Միխեիլ Չխենկելին առանձնահատուկ կարևորել է հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունները: Նա վստահություն է հայտնել, որ ստորագրվող հուշագրի շրջանակում կիրականացվեն համատեղ նախաձեռնություններ, որոնք կնպաստեն հայ-վրացական բարեկամական կապերի ամրապնդմանը: Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարը կարևորել է նաև համագործակցությունն աստղաֆիզիկայի բնագավառում:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ընդունելության համար՝ կարևորելով բարեկամական սերտ համագործակցությունը ՀՀ-ի և Վրաստանի միջև: Երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ապահովելու նպատակով նա առաջարկել է զարգացնել և ընդլայնել կրթության և գիտության բնագավառներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանում հայերենի ուսուցմամբ հանրային դպրոցների աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար: Նա ԿԳՄՍ նախարարության կողմից համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն է հայտնել՝ Վրաստանի հայերենով ուսուցմամբ հանրային դպրոցների՝ հայերենի դասագրքերով ապահովման, ինչպես նաև հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների ատեստավորման ընթացակարգերում համագործակցության աշխատանքները շարունակելու վերաբերյալ: Համագործակցելով Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարության հետ՝ շուրջ 18000 կտոր դասագիրք և մեթոդական գրականություն առաքվել է Թբիլիսի՝ Վրաստանի հայերենով ուսուցմամբ հանրային դպրոցներին փոխանցելու համար:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև հայտնել է ԿԳՄՍ նախարարության պատրաստակամությունը՝ իրականացնելու հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների ու դասվարների մասնագիտական վերապատրաստում:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է ՀՀ-ի և Վրաստանի միջև դպրոցական և միջբուհական համագործակցությունը, որի կարևոր ձեռքբերումներից է Երևանի Վարդգես Պետրոսյանի անվան թիվ 51 հիմնական դպրոցի և Թբիլիսիի թիվ 104 հանրային դպրոցի միջև համագործակցության հուշագրի, ինչպես նաև երևանի պետական համալսարանի և Իվանե Ջավախիշվիլիի անվան Թբիլիսիի պետական համալսարանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը: Նա առաջարկել է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը՝ ընդգրկելով նաև ՀՀ և Վրաստանի այլ ուսումնական հաստատություններ և կրթագիտական կառույցներ:
Ժաննա Անդրեասյանը ներկաներին տեղեկացրել է ՀՀ հանրակրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների մասին և առաջարկել դիտարկել փորձի փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը՝ ուղղված ՀՀ դպրոցներում վրացերենի՝ որպես երրորդ օտար լեզվի ներդրմանը: Նշվել է, որ փորձի փոխանակումը պետք է իրականացվի հանրակրթության չափորոշիչների և կրթական ծրագրի մշակման, ուսումնական գրականության պատրաստման և ուսուցիչների կարողությունների հզորացման շրջանակում:
Երկուստեք կարևորվել է նաև միջպետական ծրագրի շրջանակում իրականացվող կրթաթոշակային ծրագիրը, որի միջոցով ՀՀ քաղաքացիները հնարավորություն են ստանում բարձրագույն կրթություն ստանալ Վրաստանի բուհերում, իսկ Վրաստանի քաղաքացիները՝ ՀՀ բուհերում:
ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է ընդլայնել Էրազմուս+ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը, որը կնպաստի երկու պետությունների բուհերի միջազգայնացմանը և կայուն զարգացման ապահովմանը:
Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է նաև զարգացնել փոխգործակցությունը գիտության ոլորտում՝ իրականացնելով համատեղ կրթագիտական ծրագրեր, որը հնարավոր է դիտարկել նաև Horizon Europe ծրագրի շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում Ժաննա Անդրեասյանը և Միխեիլ Չխենկելին ստորագրել են «ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարության միջև կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության մասին» հուշագիր: Փաստաթղթով նախանշվում են համագործակցության զարգացման ուղղությունները, նախատեսվում է նաև փոխանակման ձևաչափով կրթաթոշակային տեղերի ծրագիր:
Հանդիպման ավարտին ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Վրաստանի կրթության և գիտության նախարար Միխեիլ Չխենկելիին հրավիրել է Հայաստան:

As part of the official visit to Georgia, the delegation headed by the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan was received by the Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli: ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan and RA Ambassador to Georgia Ashot Smbatyan also attended the meeting.
Welcoming the Delegation headed by the ESCS Minister, the Minister of Education and Science of Georgia Mikheil Chkhenkeli attached special importance to the Armenian-Georgian friendly relations. He expressed confidence that joint initiatives will be implemented within the framework of the signed memorandum, which will contribute to the strengthening of Armenian-Georgian friendly ties. The Minister of Education and Science of Georgia also stressed the importance of cooperation in the field of astrophysics.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan thanked for the invitation and reception, emphasizing the importance of close, friendly cooperation between Armenia and Georgia. To ensure the sustainable development of bilateral relations, she proposed to develop and expand the possibilities of implementing joint programs in the fields of education and science.
Zhanna Andreasyan thanked for the assistance and effective cooperation with the Georgian public schools operating in Armenian. She expressed willingness to continue cooperation on the part of the ESCS Ministry to provide Armenian public schools in Georgia with Armenian textbooks, as well as to continue cooperation in the certification procedures for Armenian language and literature teachers. In cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia, about 18,000 textbooks and methodological literature were delivered to Tbilisi to be transferred to the Armenian public schools in Georgia.
Zhanna Andreasyan also expressed the willingness of the ESCS Ministry to conduct professional training for teachers and instructors of the Armenian language and literature.
The ESCS Minister highlighted the importance of school and interuniversity cooperation between Armenia and Georgia, one of the important achievements of which is the signing of a memorandum of cooperation between Yerevan Basic School № 51 after Vardges Petrosyan and Tbilisi Public School №104, as well as a Memorandum of Understanding between Yerevan State University and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. She suggested expanding the scope of cooperation to include other educational institutions and educational structures in Armenia and Georgia.
Zhanna Andreasyan informed those present about the reforms being implemented in the field of general education of the Republic of Armenia. She suggested considering the possibility of implementing experience exchange programs aimed at introducing Georgian as a third foreign language in schools of the Republic of Armenia. It was noted that the experience exchange should be implemented within the framework of the development of general education standards and educational programs, the preparation of academic literature and the enhancement of teachers' capacities.
The scholarship program implemented within the framework of the interstate program was also highlighted on both sides, through which RA citizens get the opportunity to receive higher education in Georgian HEIs, and Georgian citizens - in RA HEIs.
The ESCS Minister proposed to expand the possibilities of implementing “Erasmus+” joint programs, which will contribute to internationalization and ensure the sustainable development of the HEIs in the two countries.
Zhanna Andreasyan also proposed to develop cooperation in the field of science by implementing joint educational scientific programs, which can also be considered within the “Horizon Europe” program.
During the meeting, Zhanna Andreasyan and Mikheil Chkhenkeli signed a Memorandum “On cooperation in the field of education and science between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Education and Science of Georgia”. The document outlines directions for cooperation advancement, as well as a scholarship program in the exchange format.
At the end of the meeting, ESCS Minister Zhanna Andreasyan invited Georgian Minister of Education and Science Mikheil Chkhenkeli to Armenia.