ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քաղաքականությունների և ցկյանս կրթության համակարգերի բաժնի ղեկավար Բորեն Շակրունի գլխավորած փորձագիտական խմբին: Առաքելությունը Հայաստան է գործուղվել կրթության ոլորտում կարիքների գնահատման նպատակով:
Ողջունելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նախ նրանց ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի խնդրին՝ այս համատեքստում անդրադառնալով, մասնավորապես, շուրջ 30 հազար երեխաների կրթության և հիմնարար մյուս իրավունքների խախտմանը: ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է, որ խնդրի առնչությամբ 2022 թվականի դեկտեմբերին համապատասխան նամակ է ուղարկվել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի և Պարենի համաշխարհային ծրագրի ղեկավարներին։
«Ադբրեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում խախտվել են շուրջ 120 հազար բնակչի հիմնարար մի շարք իրավունքներ. նրանցից 30 հազարը երեխաներ են, այդ իսկ պատճառով ցանկանում եմ անդրադառնալ նրանց կրթության իրավունքի խախտմանը: Սննդի մատակարարման անհնարինության, Ադրբեջանի կողմից գազամատակարարման և էլեկտրաէներգիայի պարբերական խափանումների պատճառով թե՛ մանկապարտեզներում, թե՛ դպրոցներում, և թե՛ կրթական մյուս հաստատություններում խախտվում է երեխաների կրթության իրավունքը․ այս անթույլատրելի իրավիճակը ձգվում է արդեն բավական երկար ժամանակ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը և հույս հայտնել, որ միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հասցեական գործողությունները կնպաստեն խնդրի կարգավորմանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությունը՝ «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի» մշակման գործընթացում և նշել, որ ծրագրով նախատեսված միջոցառումների պլանն իրականացնելիս ևս ակնկալում են զարգացման գործընկերների աջակցությունը:
«Մեզ համար որպես նպատակներ սահմանվել են ինչպես բովանդակության, այնպես էլ մասնագիտական ներուժի արդիականացումն ու հզորացումը՝ աշխատաշուկայի և ժամանակակից մասնագիտական պահանջներին համահունչ, ներառական, անվտանգ միջավայրի զարգացումն ու հասանելիության ապահովումը բնակչության բոլոր խմբերի համար։ Մենք կարևորում ենք մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության, աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման, ինստիտուցիոնալ և ծրագրային հավատարմագրման, ենթակառուցվածքների, նյութատեխնիկական բազայի ապահովման գործընթացները»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Բորեն Շակրունը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և բարձր գնահատել ՀՀ կառավարության մշակած բարեփոխումների նախագիծը՝ կրթության փոխակերպման համատեքստում: Փորձագիտական խմբի ղեկավարը վերահաստատել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տեխնիկական և մասնագիտական կրթության և վերապատրաստման ռազմավարության շրջանակում (EFTP) Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների իրականացմանը. «Հայաստանը մեզ համար կարևոր գործընկեր է: Արդեն ծանոթացել ենք «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրին», որում սահմանվել են շատ հավակնոտ ծրագրեր և թիրախներ: Գնահատում ենք ձեր ջանքերն այդ ռազմավարական փաստաթղթի նախագծման և մշակման գործընթացում: Դա վկայում է կրթության փոխակերպում իրականացնելու ձեր պատրաստակամության մասին: Երեկ հանդիպել ենք նաև զարգացման մյուս գործընկերներին: Կա ընդհանուր դրական տրամադրվածություն կրթության զարգացման պետական ծրագրում և գործողությունների պլանում ներառված գաղափարների իրագործման առումով: Համակարգային բարեփոխումների իրականացման հարցում պատրաստ ենք ցուցաբերել մեր աջակցությունը և քննարկել համագործակցության կոնկրետ ծրագրեր»:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանում մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտի զարգացման, քոլեջների և ուսումնարանների գործունեության, մարդկային կապիտալի զարգացման ու հմտությունների բարելավման կարևորությանը և այս համատեքստում համագործակցության հեռանկարներին: Ժաննա Անդրեասյանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ՀՀ կառավարության հաստատմանը կներկայացվի «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման մոդելը, որը մինչ այս կիրառվել է փորձնական ծրագրերով, դարձնել ինստիտուցիոնալ: ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ կրթության ոլորտի քաղաքականությամբ ստեղծվել է մասնավորի հետ համագործակցության նոր ձևաչափերի գործիքակազմ, ինչի արդյունքում դիտարկվում է նաև քոլեջների և ուսումնարանների կառավարման մոդելը փոխելու հնարավորությունը:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկված հարցերի շուրջ գործնական քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the expert group headed by the Head of the UNESCO Division for Education Policies and Lifelong Learning Systems Borhene Chakroun. The mission was sent to Armenia to conduct a needs assessment in education.
ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Araqsia Svajyan also attended the meeting.
Welcoming the UNESCO representatives, Zhanna Andreasyan first drew their attention to the issue of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, referring in this context, in particular, to the violation of education and other fundamental rights of about 30 thousand children. The ESCS Minister informed that in connection with the problem, a corresponding letter was also sent to the directors of the UNESCO, the UN Children's Fund and the World Food Program in December 2022.
“As a result of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan, a number of basic rights of about 120 thousand residents have been violated: of these, 30 thousand are children. Hence, I want to touch on the violation of their right to education. The right of children to education is violated due to the impossibility to supply food, periodic disruptions on the part of Azerbaijan in gas supply and power outages, both in kindergartens, schools and other educational institutions: this unacceptable situation has been going on for rather a long time,” said Zhanna Andreasyan, expressing hope that targeted actions of international structures, including UNESCO, will contribute to the settlement of the problem.
The Minister deeply appreciated UNESCO's assistance in the process of developing the “RA Education Development State Program until 2030” and noted that they also expect the support of development partners in the implementation of the action plan provided for by the program.
“Modernization and strengthening of both content and professional potential, development of an inclusive, safe environment and ensuring access for all population groups in accordance with the labor market and modern professional requirements are identified as our goals. We attach importance to cooperation with the private sector, work-based learning, institutional and program accreditation, infrastructure, and provision of material and technical base,” said Zhanna Andreasyan.
Thankful for the reception, Borhene Chakroun highly appreciated the reform programs developed by the Government of the Republic of Armenia as part of the transformation of education. The head of the expert group reaffirmed UNESCO's willingness to contribute to the implementation of reforms in Armenia within the framework of the Strategy for Technical and Vocational Education and Training (EFTP): “Armenia is an important partner for us. We have already got familiarized with the “RA Education Development State Program until 2030”, which defines very ambitious programs and goals. We appreciate your efforts in the process of designing and developing this strategic document. This indicates your willingness to implement the transformation of education. Yesterday we had a meeting with other development partners. There is a generally positive attitude in terms of implementing the ideas included in the education development state program and the action plan. We are ready to assist in the implementation of systemic reforms and discuss specific cooperation programs.”
The sides also touched upon the development of vocational education and training in Armenia, the activities of colleges and vet schools, the development of human capital and capacity enhancement, as well as prospects for cooperation in this context. Zhanna Andreasyan informed the representatives of UNESCO that soon the draft law on “Vocational Education and Training” will be submitted for approval to the RA Government, which proposes to institutionalize the work-based learning model, which has been implemented with pilot programs so far. According to the ESCS Minister, a toolkit for new formats of cooperation with the private sector has been developed through the policy of the education sector as a result of which the possibility of changing the management model of colleges and vet schools is being considered.
At the meeting, the sides also touched upon other issues of mutual interest. An agreement was reached to take practical steps on the topics discussed.