Հայաստան այցի շրջանակում Իտալիայի մշակույթի նախարար Ջենարո Սանջուլիանոյի գլխավորած պատվիրակությունը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի ուղեկցությամբ, այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր (Ծիծեռնակաբերդ), հարգանքի տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը հյուրերին ներկայացրել է հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը:
Հյուրերը շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին:
Իտալիայի պատվիրակությունն այցելել է նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ՝ Մատենադարան, Հայաստանի ազգային պատկերասրահ և «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան:
Իտալիայի մշակույթի նախարար Ջենարո Սանջուլիանոն Հայաստանի մշակութային հաստատություններ այցերի և հանդիպումների վերաբերյալ գրառումներ է կատարել սոցիալական ցանցի իր էջում՝ https://bit.ly/3xIL3sy:

В рамках визита в Армению делегация во главе с министром культуры Италии Дженнаро Санджулиано в сопровождении заместителя министра ОНКС РА Альфреда Кочаряна посетила мемориал Геноцида армян (Цицернакаберд)и почтила память жертв.
Директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян представил гостям историю создания мемориального комплекса.
Гости обошли также Музей Геноцида армян, ознакомились с постоянными и временными экспозициями.
Делегация Италии посетила также научно-исследовательский институт древних рукописей им. Месропа Маштоца-Матенадаран, Национальную галерею Армении и историко-культурный музей-заповедник «Гарни».
Министр культуры Италии Дженнаро Санджулиано сделал записи о визитах и встречах в культурные учреждения Армении на своей странице в социальной сети https://bit.ly/3xIL3sy.