ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Իտալիայի մշակույթի նախարար Ջենարո Սանջուլիանոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Արա Խզմալյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է Իտալիայի մշակույթի նորանշանակ նախարարին, որը տարածաշրջանում առաջին այցն իրականացրել է Հայաստան:
Երկու նախարարները հիշատակել են հայ-իտալական դարավոր կապերը, մշակութային փոխառնչությունները, մասնավորապես՝ Իտալիայում հայկական եկեղեցիների առկայությունը՝ որպես հայկական մշակույթի հետք, Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյանների գիտակրթական գործունեությունը: Երկուստեք ընդգծվել է մշակույթի ոլորտում համատեղ գործունեությունն ընդլայնելու, արդյունավետ աշխատանք իրականացնելու պատրաստակամությունը:
Անդրադառնալով համատեղ իրականացվող ծրագրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է. «Հաջողությամբ ավարտել ենք հայ-իտալական համագործակցությամբ իրականացվող Rochemp ծրագրի առաջին փուլը և այժմ քննարկում ենք 2-րդ փուլի մեկնարկն իրականացնելու հնարավորությունները: Այս ծրագիրն արդյունավետ համագործակցության լավագույն օրինակ է»:
Նշվել է, որ Իտալիան հայագիտական կենտրոնների քանակով առաջատար երկրների թվում է: Պլանավորվում է հայագիտական կենտրոնների՝ առաջիկայում կայանալիք տարեկան համաժողովն անցկացնել Իտալիայում, որին մասնակցելու պատրաստակամություն է հայտնել նաև Իտալիայի մշակույթի նախարարը:
ԿԳՄՍ նախարարի առաջարկով քննարկվել է համատեղ կրթական ծրագրեր ունենալու հնարավորությունը: Նպատակը ՀՀ բուհերից որևէ մեկում մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում մասնագետների պատրաստումն է՝ իտալական փորձի հիման վրա:
Ջենարո Սանջուլիանոն հնարավոր է համարել իտալական կողմից մասնագետների տրամադրումը, մշակութային արժեքների պահպանության դպրոցի ստեղծումը, հնագիտության բնագավառում նախագծերի մշակումը:
Իտալիայի մշակույթի նախարարը հավելել է. «Հայաստանում արդեն իսկ գործում է հայ-իտալական համագործակցության հնագիտական 4 առաքելություն, որոնք հաջող գործունեություն են իրականացնում: Մեզ կարող եք վստահել նաև ձեր տարածքում որևէ հուշարձան վերականգնելու հարցը»: Այս թեմայի համատեքստում Իտալիայի պատվիրակությունը կայցելի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան՝ քննարկելու համատեղ անելիքներն ու ապագա համագործակցությունը:
Անդրադառնալով մշակութային այլ թեմաների՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ հաջորդ տարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակում կանցկացվի Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառում, որին Իտալիայի կառավարությունը ևս աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նախանշվել են նաև նախորդ տարի Եղիշե Չարենցի 125 և այս տարի Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակների համատեղ միջոցառումների կարևորությունն ու դերը մշակութային կապերի ամրապնդման գործում:
Հանդիպմանը ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության հարցում Իտալիայի դերակատարմանը՝ կարևորելով միջազգային գործուն մասնակցությունը մշակութային ժառանգության պահպանման առումով․ «Ցավում ենք, որ իտալական կողմի նախաձեռնությունը խափանվեց, խնդիրը, սակայն, դեռ արդիական է: Հույս ունենք՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակում այցը կկայանա: Կարծում ենք՝ տարածաշրջանից եկող ահազանգերը պետք է դառնան համամարդկային արժեք ունեցող մշակութային ժառանգության պահպանման միջազգային մտահոգության առարկա»,- ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը՝ ներկայացնելով նաև Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի անդառնալի հետևանքները կրթության իրավունքի իրացման գործընթացում։
Իտալիայի մշակույթի նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, Մատենադարան և Հայաստանի ազգային պատկերասրահ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by Italian Minister of Culture Gennaro Sangiuliano.
Deputy Ministers Arthur Martirosyan, Ara Khzmalyan and Alfred Kocharyan also attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the newly appointed Minister of Culture of Italy, who made the first visit to Armenia in the region.
The two Ministers mentioned the centuries-old Armenian-Italian cultural ties, in particular, the presence of Armenian churches in Italy as a trace of Armenian culture, and the scientific and educational activities of the Mekhitarists on St. Lazarus Island. The willingness to expand joint activities in the field of culture and to carry out effective work was mutually emphasized.
Speaking about joint programs, Zhanna Andreasyan noted: “We have successfully completed the first stage of the “ROCHEMP” program implemented as part of the Armenian-Italian cooperation, and are now considering the possibilities of implementing the 2nd stage. This program is the best example of effective cooperation.”
It was noted that Italy is among the leading countries in the number of Armenian studies centers. It is planned to hold the upcoming annual conference of Armenian studies centers in Italy, and the Italian Minister of Culture expressed his willingness to participate in it.
At the suggestion of the ESCS Minister, the possibility of joint educational programs was discussed. The objective is to train specialists in the field of cultural heritage preservation in one of the universities of the Republic of Armenia based on the Italian experience.
Gennaro Sangiugliano considered it possible to provide specialists from the Italian side, create a school for the preservation of cultural values, and develop projects in the field of archaeology.
“There are already 4 archaeological missions of the Armenian-Italian cooperation operating in Armenia, which carry out successful activities. You can also entrust us with the restoration of any monument on your territory,” added the Minister of Culture of Italy. Within this topic, the Italian delegation will visit “Garni” Historical-Cultural Museum-Reserve to discuss joint actions and future cooperation.
Touching upon other cultural topics, Zhanna Andreasyan noted that next year an event dedicated to the 100th anniversary of Sergey Parajanov will be held within the framework of UNESCO, which the Italian Government has also expressed its willingness to support. The importance and role of the joint events dedicated to the 125th anniversary of Yeghishe Charents last year and the 120th anniversary of Aram Khachatryan this year in terms of strengthening cultural ties were also highlighted.
At the meeting, emphasizing the importance of active international participation in the preservation of cultural heritage, ESCS Minister Zhanna Andreasyan also touched upon the role of Italy in the study of the issue of the cultural heritage of Nagorno-Karabakh, which came under the control of Azerbaijan as a result of the 44-day war: “We are sorry that the initiative of the Italian side was not a success, but the problem is still relevant. We are hopeful that the visit within the framework of UNESCO will take place. We believe that the alarms coming from the region should become a subject of international concern for the preservation of the cultural heritage of universal value,” stated the RA ESCS Minister, presenting the irreversible consequences of the humanitarian crisis created due to the blockade of the Lachin corridor in the process of realizing the right to education.
The delegation headed by the Italian Minister of Culture will also visit the Armenian Genocide Museum, Matenadaran and the National Gallery of Armenia.