Շվեդական «Art Nexus» ծրագրի շրջանակում փետրվարի 21-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի է ունեցել «Ինչպես զարգացնել Հայաստանի ստեղծարար ոլորտը և աջակցել արվեստագետներին և մշակութային գործիչներին» թեմայով երկխոսության հարթակը:
Ծրագրի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և ՀՀ-ում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը: Քննարկմանը մասնակցել են մշակույթի, արվեստի ոլորտների հայաստանյան ներկայացուցիչներ:
«Art Nexus»-ը շվեդական նախաձեռնություն է, որը միտված է Հայաստանի և Շվեդիայի միջև արվեստի և մշակույթի ոլորտներում համագործակցությանը՝ նպաստելով հետագա ծրագրերի ձևավորմանն ու ընդլայնմանը:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին` ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ ծրագրի մեկնարկը տրվում է քննարկումների ձևաչափով, որի նպատակն է խրախուսել ՀՀ մշակույթի ոլորտում կարողությունների զարգացումը, շարունակական երկխոսության կայացումը՝ պետական և ոչ պետական գործընկերների միջև մշակույթի զարգացման համատեքստում:
Խոսելով ծրագրի կարևորության մասին՝ նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ այն միտված է նպաստելու մշակույթի ոլորտում առկա ծրագրերի համադրմանը, առաջնահերթությունների կյանքի կոչմանը և հայ-շվեդական համագործակցության խորացմանը: Այս համատեքստում Արթուր Մարտիրոսյանը մատնանշել է «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի պահպանության և զարգացման 2023-2027 թթ. ռազմավարությունը»՝ ընդգծելով, որ այն ուղենշային փաստաթուղթ է ոլորտի զարգացման համար:
«Շատ կարևոր է ռեսուրսների համադրման խնդիրը՝ հատկապես մշակույթի ոլորտում: ՀՀ կառավարությունը ոլորտին տրամադրում է աննախադեպ պետական հատկացումներ, սակայն մշակույթի ոլորտում նոր միջոցների ներգրավման կարիք կա: Այս համատեքստում ուզում եմ առանձնացնել գործընկերային «Ստեղծարար արդյունաբերություն» ծրագիրը, որում առկա են շատ կարևոր նպատակադրումներ, որոնք արտացոլված են մշակույթի 2023-2027 թթ. ռազմավարության մեջ կամ համահունչ են ռազմավարության վերջնարդյունքներին: 2022 թվականի տարեվերջին վավերացրել ենք նաև «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագիրը, և առաջիկայում կստեղծվի սերտ համագործակցության հնարավորություն եվրոպացի և հայաստանյան ստեղծագործողների միջև: Բազմաթիվ գործընկերային և համագործակցային ծրագրերի համայնապատկերում իր ուրույն տեղն ունի «Art Nexus» ծրագիրը. այն վստահաբար նոր խոսք և կարևոր հարթակ կլինի ինչպես գործող ծրագրերի փոխլրացման, այնպես է հայ-շվեդական գործընկերության զարգացման համատեքստում»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը և հավելել, որ այս ծրագրի շնորհիվ հայ-շվեդական ներկապնակը կհարստանա ևս մի կարևոր բաղադրիչով՝ մշակույթի ոլորտում կարևոր համագործակցությամբ:
ՀՀ-ում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը ողջունել է ներկաներին ծրագրի գործարկման կապակցությամբ և նշել, որ ծրագիրը միտված է հայ- շվեդական մշակութային համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
«Art Nexus» ծրագրի ղեկավար Լիվ Վեյսբերգը ներկայացրել է ծրագրի մասնրամասները, արվեստի և ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտում Շվեդիայի պետական քաղաքականությունը: Այնուհետև միոցառման մասնակիցներն ու բանախոսները հարց ու պատասխանի ձևաչափով քննարկել են ծրագրին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նշենք, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը փետրվարի 20-ն ընդունել է Հայաստանում «Art Nexus» ծրագրի ղեկավար Լիվ Վեյսբերգին, ծրագրի համակարգող Նյուշա Խանմոհամադին, ծրագրի ազգային խորհրդատու Լիլիթ Գրիգորյանին: Հանդիպմանը քննարկվել են «Art Nexus» ծրագրի ներդրումը Հայաստանում և համագործակցության հնարավոր ուղիները:

As part of the Swedish “ArtNexus” program, a dialogue platform on “How to promote the creative sector of Armenia and support art and culture practitioners” was held at the Arno Babajanyan Concert Hall on February 21.
RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and Ambassador of Sweden to the Republic of Armenia Patrik Svensson delivered a welcoming speech at the opening of the program. Armenian representatives of culture and art participated in the discussion.
“ArtNexus” is a Swedish initiative aimed at cooperation between Armenia and Sweden in the field of art and culture, contributing to the formation and expansion of further programs.
Welcoming the participants of the event, the RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan noted that the program starts in the format of discussions and is aimed at contributing capacity building and promoting a continuous dialogue in the context of cultural development between state and non-state partners in the field of culture of the Republic of Armenia.
Speaking about the importance of the program, the Deputy Minister emphasized that it aims to contribute to the coordination of existing programs in the field of culture, the implementation of priorities and the enhancement of Armenian-Swedish cooperation. In this regard, Arthur Martirosyan pointed to the “Strategy for the preservation and development of culture of the Republic of Armenia for 2023-2027”, emphasizing that it is a guiding document for the development of the sector.
“The issue of combining resources is very important, especially in the field of culture. The RA Government provides unprecedented state allocations to the sphere, but there is a need to attract new funding in the field of culture. In this context, I would like to highlight the “Creative Industry” partner program, which has very important goals reflected in the cultural strategy for 2023-2027 or is in line with its final outcomes. At the end of 2022, we also ratified the “Creative Europe” program, and in the near future, an opportunity will be created for close cooperation between European and Armenian creators. The “ArtNexus” program has its unique place in the panorama of many partner and joint programs: this will undoubtedly become a new word and an important platform both in the context of complementing the existing programs and in the advancement of Armenian-Swedish partnership,” noted Arthur Martirosyan and added that thanks to this program, the Armenian-Swedish palette will be enriched by another important component - valuable cooperation in the field of culture.
Ambassador of Sweden to Armenia Patrik Svensson welcomed the participants on the launch of the program and noted that the program is aimed at the advancement and expansion of Armenian-Swedish cultural cooperation.
Head of the “ArtNexus” program, Liv Weisberg, presented the details of the program, the Swedish state policy in the field of art and the creative industry. Afterwards, the participants and speakers of the event discussed a number of issues related to the program in a question-and-answer format.
Note that on February 20, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Arthur Martirosyan received Head of the “ArtNexus” program in Armenia Liv Weisberg, program coordinator Nyusha Khan Mohammad and National Advisor of the program Lilit Grigoryan. The implementation of the “ArtNexus” program in Armenia and possible avenues of cooperation were discussed at the meeting.