ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել են Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլենիուսին և հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կառոլին Գեգինատին:
Ողջունելով հյուրերին` Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությունը և Հայաստանի կրթության ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանը ցուցաբերված աջակցությունը:
Ընդգծելով համատեղ բարեփոխումների շարունակականության անհրաժեշտությունը՝ Ժաննա Անդրեասյանը փաստել է, որ ՀԲ-ն միջազգային վստահելի գործընկեր է՝ Հայաստանում փորձագիտական և աջակցության երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման առումով:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է ՀԲ աջակցությամբ իրականացվող «ԵՄ-ն հանուն նորարարության (EU4Innivation)» և «Կրթության բարելավում» ծրագրերին:
Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է կրթության դերը` այն դիտարկելով ռազմավարական առաջնահերթ ուղղություն` պետության մարտահրավերներին դիմակայելու տեսանկյունից: Նշվել է, որ արդեն ընդունվել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը», հաջորդաբար կընդունվի ծրագրի իրագործման միջոցառումների պլանը, որի համատեքստում ևս ակնկալվում է ՀԲ փորձագիտական աջակցությունը։
ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատն իր հերթին նշել է, որ որակյալ ու մրցունակ կրթության ապահովումն իրենց հիմնական և կարևորագույն առաջնահերթություններից է: Նա պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել կրթության զարգացման ծրագրերի աջակցությունը:
Կողմերը քննարկել են նաև բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև գիտության արդիականացման, բուհերի միջազգայնացման, կրթության ոլորտի օրենսդրության լավարկմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Հստակեցվել են Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցության առաջիկա գործողությունների շրջանակը:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра Артур Мартиросян приняли регионального директора Всемирного банка по Южному Кавказу Себастьяна Молениуса и директора армянского офиса Каролин Гегинат.
Приветствуя гостей, Жанна Андреасян отметила важность сотрудничества со Всемирным банком и содействия осуществлению реформ в сфере образования Армении.
Подчеркнув необходимость продолжения совместных реформ, Жанна Андреасян констатировала, что Всемирный банк является надежным международным партнером в плане реализации в Армении долгосрочных экспертных программ и программ содействия.
В ходе встречи министр ОНКС РА коснулась программ «ЕС во имя инноваций» (Eu4inivation) и «Улучшение образования», осуществляемых при поддержке Всемирного банка.
Она отметила, что правительство Армении придает важность роли образования, рассматривая его как приоритетное стратегическое направление с точки зрения противостояния вызовам государства. Было отмечено, что уже принята «Государственная программа развития образования РА до 2030 года», последовательно будет принят план мероприятий по реализации программы, в контексте которого также ожидается экспертное содействие Всемирного банка.
Директор армянского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат в свою очередь отметила, что обеспечение качественного и конкурентоспособного образования является одним из их основных и важнейших приоритетов. Она выразила готовность продолжить поддержку программ развития образования.
Стороны обсудили также ряд вопросов, касающихся повышения эффективности образовательных программ высших учебных заведений, а также модернизации науки, интернационализации вузов, оптимизации законодательства в сфере образования. Также были уточнены рамки предстоящих действий по сотрудничеству со Всемирным банком.