ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդին ու Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնի ներկայացուցիչներին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով դեսպանին, կարևորել է երկու բարեկամական երկրների համագործակցությունը և վստահություն հայտնել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և խորացմանը: ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ երկու երկրների միջև առկա է հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ, և անհրաժեշտ է ստեղծել համագործակցության իրական դաշտ՝ անցնելով հստակ գործողությունների։
Նախարարը կարևորել է երկու երկրների միջև միջբուհական երկխոսության զարգացումը, որը կներառի համատեղ կրթական և գիտահետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը:
Կողմերը քննարկել են համագործակցությունը բազմակողմ ձևաչափերով, մասնավորապես՝ բուհերի խրախուսումը «Erasmus+» ծրագրերի շրջանակում համատեղ հայտերը ներկայացնելու համար: Ընդգծվել է, որ այսօրինակ փոխգործակցությունը կնպաստի երկու պետությունների բուհերի միջազգայնացման գործընթացի կատարելագործմանը և բարձրագույն կրթության ոլորտում կայուն զարգացման ապահովմանը:
ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդն իր հերթին նշել է, որ հատկապես կրթության ոլորտում համագործակցությունը կարևոր ուղղություններից է:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Էստոնիայի կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում ինչպես բարձրագույն և հետբուհական կրթության, այնպես էլ հանրակրթության ոլորտներին, նաև նշել՝ Էստոնիայի Հանրապետությունում հանրակրթության ոլորտում կիրառվում է միջառարկայական մոդելը, որը թույլ է տալիս երեխաներին ընտրել իրենց մասնագիտությունը դեռևս հանրակրթության մակարդակում:
Ռինա Կալյուրանդը տեղեկացրել է, որ էստոնական մոդելը Եվրոպայում լավագույններից է, և տեղայնացման նպատակով փորձարկվում է նաև այլ երկրների դպրոցներում:
«ՀՀ կառավարությունը կարևորում է կրթական բարեփոխումները, ներկայում փորձարկվում են Հանրակրթության նոր չափորոշիչները, և այդ նպատակով ՀՀ բոլոր դպրոցներում ստեղծվում են լաբորատոր ենթակառուցվածքներ, որը կարող է լավ նախադրյալ լինել բնագիտական ուղղությամբ կրթության որակի և արդյունավետության բարելավման համար։ Մեզ համար կարևոր է քննարկել և հասկանալ այլ երկրների լավագույն փորձը, որը կարող է օգտակար լինել պետական չափորոշչով նախանշված վերջնարդյունքը ձևավորելու տեսանկյունից»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նաև պատրաստակամություն է հայտնել ներկայացնել հայաստանյան փորձը՝ նշելով, որ Հայաստանում որակյալ կրթական ծառայություններ է մատուցվում նաև ոչ ֆորմալ կրթությամբ՝ առանձնացնելով «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի և «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների գործունեությունը:
Նախարարը նշել է, որ գիտության ոլորտում նույնպես համագործակցությունը խորանում է, մասնավորապես փաստելով՝ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեն ձեռնարկել է քայլերը և կապեր է հաստատել Էստոնիայի հետազոտությունների խորհրդի հետ՝ գիտության ոլորտի բարեփոխումների, գիտական կազմակերպությունների ֆինանսավորման մեխանիզմների արդյունավետության բարձրացման, գիտական նախագծերի փորձաքննության և մի շարք այլ ոլորտներում փորձի փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու առաջարկությամբ:
Անդրադառնալով մշակույթի ոլորտին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև արդյունավետ համագործակցության հիմքում ընկած են նաև մշակութային կապերի զարգացմանը միտված քայլերը. «Մենք ուրախ կլինենք, որ Էստոնիայում կազմակերպվող միջազգային մշակութային միջոցառումներին մասնակցեն նաև Հայաստանի Հանրապետության մշակութային գործիչները և խմբերը: Մեր նախարարությունն իր հերթին պատրաստակամ է Հայաստանում կազմակերպվող մշակութային միջոցառումներին հյուրընկալել Էստոնիայի մշակութային գործիչներին»:
Երկուստեք քննարկել են փոխհամագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը նաև սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to the Republic of Armenia Riina Kaljurand and representatives of the Estonian Center for International Development.
The meeting was attended by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Welcoming the Ambassador, Zhanna Andreasyan stressed the importance of cooperation between the two friendly countries and expressed confidence that the implementation of joint programs in the fields of education, science, culture, sports and youth will contribute to the development and enhancement of bilateral relations. According to the ESCS Minister, there is great potential for the development of relations between the two countries, and it is necessary to create a real field of cooperation by moving to distinct actions.
The Minister highlighted the importance of developing inter-university dialogue between the two countries, which will include the opportunity of implementing joint educational and research programs, as well as exchange programs for students and lecturers.
The parties discussed cooperation in multilateral formats, in particular, encouraging universities to submit joint applications within the framework of “Erasmus+” programs. It was emphasized that such interaction will contribute to improving the process of internationalization of universities of the two states and ensuring sustainable development in the field of higher education.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to the Republic of Armenia Riina Kaljurand, in turn, noted that cooperation in the field of education is one of the important directions.
The Ambassador informed that the Estonian Government pays great attention to both higher and postgraduate education, and also to general education, and noted that in the Republic of Estonia, an interdisciplinary model is implemented in the sector of general education, which enables children to choose their profession at the level of general education.
Riina Kaljurand informed that the Estonian model is one of the best in Europe and is being piloted in schools in other countries for the purpose of localization.
“The RA Government attaches importance to educational reforms. Currently, new standards of general education are being piloted, and to this end, laboratory infrastructures are being created in all schools of the Republic of Armenia, which can be a good prerequisite for improving the quality and effectiveness of education in the direction of Natural Sciences. It is important for us to discuss and understand the best practices of other countries, which can be useful in terms of forming the final outcome set by the state standard,” said the ESCS Minister.
Minister Zhanna Andreasyan also expressed willingness to present the Armenian experience, noting that high-quality educational services are also provided within non-formal education in Armenia, highlighting the activities of the “Tumo” Center for Creative Technologies and “Armath” Engineering Laboratories.
The Minister stated that cooperation in the field of science is also advancing, particularly noting that the ESCS Science Committee has undertaken steps and established contacts with the Research Council of Estonia to enhance the efficiency of the science sector reforms, the funding mechanisms of scientific organizations, the expertise of scientific projects and experience in a number of other fields. with a recommendation to implement exchange programs.
Touching upon the field of culture, Zhanna Andreasyan noted that effective cooperation between the two countries is also based on steps aimed at developing cultural ties: “We will be happy if cultural figures and groups of the Republic of Armenia also take part in the international cultural events organized in Estonia. Our Ministry, in turn, is ready to host Estonian cultural figures at cultural events organized in Armenia.”
The sides considered the possibility of implementing cooperation programs also in the fields of sports and youth.