ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանին:
ԿԳՄՍ նախարարը, ողջունելով դեսպանին, արժևորել է փոխադարձ համակրանքի և վստահության վրա հիմնված երկու ժողովուրդների ավանդական, բարեկամական կապերը՝ այդ գործում կարևորելով նաև սիրիահայ համայնքի ունեցած դերը: Ժաննա Անդրեասյանն իր զորակցությունն է հայտնել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին և վերահաստատել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Սիրիային աղետալի երկրաշարժի հետևանքները հաղթահարելու գործում. «Մենք ձեր կողքին ենք և պատրաստ ենք հնարավոր բոլոր միջոցներով օժանդակել՝ ստեղծված դժվարին իրավիճակն ու փորձությունները հաղթահարելու ճանապարհին: Կարծում եմ՝ համատեղ ջանքերը կնպաստեն աղետի հետևանքների և վնասների վերականգնմանը: Հավաստիացնում եմ՝ այդ ջանքերը կշարունակվեն այնքան, որքան դրանց կարիքը լինի»:
ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, ներկայացրել աղետի հետևանքով երկրում ստեղծված իրավիճակի մանրամասները: Դեսպանը Սիրիայի կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար՝ բարձր գնահատելով ՀՀ կառավարության ջանքերը՝ սատարելու Սիրիային այս դժվարին ժամանակներում. «Խորապես զգացված և շնորհակալ ենք այն աջակցության համար, որ Հայաստանի կառավարությունն աղետի առաջին իսկ օրվանից ցուցաբերեց Սիրիային: Բացի մարդասիրական օգնությունից՝ մեզ համար շատ կարևոր էր նաև այն, որ Հայաստանը Սիրիա ուղարկեց որոնողափրկարարական թիմերի: Մենք նրանց կարիքն իսկապես շատ ունեինք»:
Դեսպանի խոսքով՝ Սիրիայի Լաթաքիա, Հալեպ, Համա նահանգներում երկրաշարժի հետևանքով ավերվել և վնասվել են պատմամշակութային մի շարք կարևոր կոթողներ, փլուզվել կամ վնասվել է շուրջ 250 դպրոց:
ԿԳՄՍ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ առաջ գնալու պատրաստակամությունն ու հաստատակամությունը մեծապես կօգնեն հաղթահարելու առաջացած դժվարությունները: Ժաննա Անդրեասյանը վերահաստատել է նաև բոլոր ուղղություններով փոխհամագործակցության հեռանկարները դիտարկելու հնարավորությունը:
Նախարարը կարևորել է նաև միջբուհական համագործակցության զարգացումը՝ ընդգծելով Դամասկոսի համալսարանի հայագիտական բաժնի գործունեությունը և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը.
«Մեր երկու երկրների համար, կարծում եմ, սա շատ կարևոր նշանակություն ունի: Ուրախ եմ, որ Ձեր անձնական գործունեությունը ևս մեծ նպաստ է բերել այս նախագծին: Պատրաստ կլինենք նաև նոր ծրագրերի մասին խոսել: Հետաքրքրված ենք մեր բուհերում Սիրիայի քաղաքացիների ուսուցման հնարավորությամբ: Գիտեմ, որ սերտորեն համագործակցում եք Երևանի պետական համալսարանի հետ: Արաբերենի ուսուցման տեսանկյունից այդ համագործակցությունը ևս կարևորում ենք: Կրթական տարբեր մակարդակներում խրախուսում ենք տարածաշրջանային լեզուների ուսուցումը: Այդ իսկ պատճառով պատրաստ ենք հասկանալ նաև դպրոցներում արաբերենի ուսուցման հնարավորությունները: Հասկանալի է՝ այս օրերին մեր առաջնային հարցերը մի փոքր այլ են, բայց իրավիճակի կարգավորմանը զուգընթաց՝ պատրաստ ենք նաև համագործակցության հեռանկարները դիտարկել»,- ասել Ժաննա Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ նախարարը բարձր է գնահատել նաև նախարարության և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության բարձրագույն կրթության նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառում 2022-2027 թթ. համար համագործակցության մասին ծրագրի ստորագրումը և հայտնել նախարարության պատրաստակամությունը, ըստ անհրաժեշտության, այն արդիականացնելու:
Կողմերը քննարկել են փոխհամագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը կրթության, հետազոտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic Nora Arisyan.
Deputy Minister Arthur Martirosyan also participated in the meeting.
Welcoming the Ambassador, the ESCS Minister emphasized the traditional, friendly ties between the two peoples based on mutual sympathy and trust, noting also the role of the Armenian community of Syria in this matter: “We are by your side and are ready to help in every possible way to overcome the current difficult situation and challenges. I think joint efforts will contribute to the restoration of the consequences and damage of the disaster. I assure you that these efforts will continue for as long as necessary.”
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to Armenia Nora Arisyan thanked for the reception and provided details of the situation created in the country as a result of the disaster. On behalf of the Government of Syria, the Ambassador thanked Armenia for its assistance, highly appreciating the efforts of the RA Government to assist Syria in these tough times: “We are deeply touched and grateful for the support that the Armenian Government has provided to Syria since the very first day of the disaster. In addition to humanitarian aid, it was very important for us that Armenia sent search and rescue teams to Syria. We really needed them.”
According to the Ambassador, a number of important historical and cultural monuments were destroyed and about 250 schools collapsed and were damaged as a result of the earthquake in the provinces of Latakia, Aleppo, and Hama in Syria.
The ESCS Minister expressed confidence that the willingness and determination to move forward will greatly help overcome the difficulties that have arisen. Zhanna Andreasyan also reaffirmed the opportunity to consider the perspectives of mutual cooperation in all directions.
The Minister also stressed the importance of developing inter-university cooperation, emphasizing the activities of the Armenian Studies Department of Damascus University and the possibility of implementing joint programs:
“I think this is very important for our two countries. I am glad that your personal activity has also made a great contribution to this program. We will be open to new programs as well. We are interested in the possibility of providing education to Syrian citizens in our universities. I know that you are in close cooperation with Yerevan State University. We also attach importance to this cooperation from the perspective of learning Arabic. We encourage the learning of regional languages at various levels of education. Therefore, we are ready to understand the possibilities of learning Arabic in schools. Evidently, our priority issues are somewhat different these days, but along with the settlement of the situation, we are ready to consider the prospects for cooperation,” said Zhanna Andreasyan.
The ESCS Minister also highly appreciated the signing of the program of cooperation in the field of education and science for 2022-2027 between the Ministry and the Ministry of Higher Education of the Syrian Arab Republic and expressed the willingness of the Ministry to update it as necessary.
Parties discussed the possibility of implementing cooperation programs in the fields of education, research, culture, sports and youth.