ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով և «Աջակցություն հոբելյանական նախագծերին» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում «Անտարես» հրատարակչությունը լույս է ընծայել «Համո Բեկնազարյան» եռալեզու (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) պատկերագիրքը:
Հայաստանի կինոգործիչների միության «Բուխարու սրահում» տեղի է ունեցել «Համո Բեկնազարյան» պատկերագրքի շնորհանդեսը, որին ներկա էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված գիրք-ալբոմը ներկայացնում է հայկական տեսողական մշակույթի հսկաներից մեկի՝ ազգային կինեմատոգրաֆի հիմնադիր Համո Բեկնազարյանի կյանքի և ստեղծագործության լեգենդար ուղին: Գրքի լուսանկարչական նյութի զգալի մասը հրապարակվել է առաջին անգամ:
Պատկերագիրքը կազմել են Զավեն Բոյաջյանը և Ռուզաննա Բագրատունյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը շնորհավորել է ներկաներին գրքի հրատարակման կապակցությամբ և ընդգծել, որ հայ կինոյի հիմնադիր Համո Բեկնազարյանի մասին պատմող այս պատկերագրքի միջոցով տեղեկատվական մեծ անդունդ է լրացվում:
«Նախորդ տարվանից պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը, մասնավորաբար՝ գրահրատարակչության ոլորտում, հայ մշակույթի վերաբերյալ օտար լեզուներով տեղեկատվության մշակումն ու տարածումն է: Եվ այս պատկերագրքի ի հայտ գալը որոշակիորեն իմաստավորվում է այդ քաղաքականության համատեքստում: Համո Բեկնազարյանին նվիրված պատկերագրքի գաղափարն եղել է 2019 թվականից: Գրքի լույսընծայումն անձնական և հանրային ձեռքբերում եմ համարում, որովհետև Համո Բեկնազարյանն ու նման անունները մեր ելքի վիզաներն են, մեր անձնագիրը դեպի մեծ աշխարհ, մեծ իրականություն: Նրանց ստեղծած ժառանգությամբ և նրանց գործունեության շնորհիվ մենք մուտք ենք գործել համաշխարհային մեծ ընտանիք, հայտնվել համաշխարհային մեծ գործընթացներում: Մենք ունենք երևելի արժեքներ, որոնք իսկապես միջազգային նշանակություն ունեն կամ գոնե աշխարհին հետաքրքիր են որպես անհատներ, որոնք ապահովել են այս կամ այն երկրի մասնակցությունը համաշխարհային մեծ գործընթացներին: Համո Բեկնազարյանն այդ անուններից է»,- ընդգծել է նախարարի տեղակալը:
Արա Խզմալյանի տեղեկացմամբ՝ պատկերագիրքը տարածվելու է միջազգային կարևորագույն հարթակներում՝ հայագիտական կենտրոններում, դիվանագիտական օղակներում, արտերկրի գրադարաններում: Նախատեսվում է գրքի էլեկտրոնային տարբերակները տարածել ու դիրքավորել համաշխարհային տեղեկատվական հարթակներում:
Զավեն Բոյաջյանի դիտարկմամբ՝ շատ քիչ գրականություն է ստեղծվել Համո Բեկնազարյանի մասին, մինչդեռ պետք է մի ամբողջ գրադարան լիներ. «Միշտ մտածել եմ, որ մենք Համո Բեկնազարյանին մատուցելու մեծ տուրք ունենք: Մտածեցի՝ շատ պարզունակ կլինի, եթե գիրքը կազմված լինի միայն պատկերներից և այդ պատկերների պրիմիտիվ մեկնաբանություններից, ուստի փորձել եմ այդ մակագրությունները վերածել տեքստերի: Գիրքը շատ հագեցած է ոչ միայն պատկերային նյութով, այլև տեքստերով: Հիմնականում շեշտադրել եմ Բեկնազարյանի հուշերը, երբ ինքն է պատմում իր մասին, որպեսզի նրա անձը, ինքնությունը ներկա լինեն գրքում»:
Զավեն Բոյաջյանը Բեկնազարյանի հուշերից զատ, որոնք վերցրել է կինոռեժիսորի ինքնակենսագրական գրքից, պատկերագրքում օգտագործել է նաև Կարեն Քալանթարի՝ Բեկնազարյանին նվիրված մենագրությունից դրվագներ, կինոգիտության կարևորագույն դեմքերի՝ Սաբիր Ռիզաևի, Գրիգոր Չախիրյանի, Սուրեն Հասմիկյանի դիտարկումները:
Գիրքը հանրագիտարանային բնույթ ունի. այն նաև ներկայացնում է առաջին տասնամյակների հայկական կինոն, դրա արշալույսը, հետագա տարիներն ու Բեկնազարյանի անցած ճանապարհը՝ սկսած ծննդյան օրվանից մինչև մահ:
Գրքում տեղ գտած լուսանկարչական նյութի զգալի մասը հրապարակվում է առաջին անգամ: Լուսանկարների մեծ մասը տրամադրել է Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը:
Ռուզաննա Բագրատունյանի նշմամբ՝ Բեկնազարյանի մասին պետք է տասնյակ գրքեր լինեին, սակայն, ավաղ, այդպես չէ. «Պատկերագիրքը փոքր, բայց շատ կարևոր հատվածն է նրա մասին ամբողջ արխիվի, և ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում այդ արխիվը լիարժեք կուսումնասիրվի գիտական տեսանկյունից, և գիտական գնահատական կտրվի, ինչը կարևոր է սերունդների համար: Կարևոր է, որ Բեկնազարյանի ամբողջ ստեղծագործությունը հասու լինի բոլորին»:
Երեկոն եզրափակվել է Գարեգին Զաքոյանի «Համո Բեկնազարյան. մենախոսություն» ֆիլմի ցուցադրությամբ, որը Բեկնազարյան մեծ անհատի կյանքի ու գործի վավերագրությունն է:

By the order of the RA ESCS Ministry and within the framework of the “Assistance to Anniversary Programs” grant program, “Antares” Publishing House has published a trilingual photo book “Hamo Beknazaryan" (in Armenian, Russian and English).
RA ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan attended the presentation of the photo book “Hamo Beknazaryan”, held in the “Fireplace Hall” of the Union of Cinematographers of Armenia.
The photobook dedicated to the 100th anniversary of the Armenian cinema presents the legendary path of life and activities of one of the giants of the Armenian visual culture, the founder of national cinematography Hamo Beknazaryan. Most of the book's photographic material is published for the first time.
The photo book with pictures was compiled by Zaven Boyajyan and Ruzanna Bagratunyan.
ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan congratulated those present at the presentation of the book and emphasized that through this photo book telling about the founder of Armenian cinema Hamo Beknazaryan, a large information gap is being filled. Since last year, one of the priorities of the state policy, in particular in the field of book publishing, has been the processing and dissemination of information about Armenian culture in foreign languages. And the publication of this photo book has a certain meaning in the context of this policy. The idea of a photo book dedicated to Hamo Beknazaryan has been around since 2019. I consider the publication of the book a personal and public achievement since Hamo Beknazaryan and similar names are our exit visas, our passport to the big world, a great reality. Thanks to the legacy created by them and their activities, we entered into a large world family and found ourselves in great world processes. We have outstanding values that are really of international importance or at least interesting to the world as individuals who have ensured the participation of a country in major world processes. Hamo Beknazaryan is one of those names,” emphasized the Deputy Minister.
According to Ara Khzmalyan, the book will be distributed on the most important international platforms - in Armenian studies centers, diplomatic circles and foreign libraries. It is planned to disseminate electronic versions of the book and post it on world information platforms.
According to Zaven Boyajyan, very little literature has been created about Hamo Beknazaryan, while there should have been a whole library: “I have always thought that we owe much to Hamo Beknazaryan. I thought it would be very simple if the book consisted only of images and primitive interpretations of these images, so I tried to turn these inscriptions into texts. The book is very rich not only in pictorial material but also in texts. Basically, I emphasized Beknazaryan's memories when he talks about himself so that his personality and identity would be present in the book.”
Zaven Boyajyan, in addition to Beknazaryan's memoirs taken from the film director's autobiographical book, also used in the album episodes from Karen Kalantar's monograph dedicated to Beknazaryan and observations of the most important figures of cinematography -Sabir Rizaev, Grigor Chakhiryan, Suren Hasmikyan.
The book has an encyclopedic character: it also presents the Armenian cinema of the first decades, its dawn, the following years and the path passed by Beknazaryan, starting from the day of birth to death.
Most of the photos contained in the book are published for the first time. Most of the photos were provided by the Yegishe Charents Museum of Literature and Art.
According to Ruzanna Bagratunyan, there should have been dozens of books about Beknazaryan, but, alas, it is not so: “The photo album is a small but very important section of the entire archive, and I hope that in the near future, this archive will be fully studied scientifically and a scientific assessment will be given, which is important for generations. It is important that everyone has access to Beknazaryan's creative works.”
The evening was concluded with the screening of Garegin Zakoyan's “Hamo Beknazaryan: Monologue” film, which is a documentary on the life and activities of the great Beknazarian individual.