ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը լրացուցիչ շուրջ 214,6 մլն դրամ գումար հատկացնելու նախագիծը՝ 2023 թվականին Երևանում կայանալիք ծանրամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության պատշաճ կազմակերպման և անցկացման համար:
Հայաստանի Հանրապետության՝ 2023 թվականի պետական բյուջեով Երևանում կայանալիք ծանրամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար հատկացված է ավելի քան 990 մլն դրամ:
2023 թվականին Երևանում անցկացվելիք ծանրամարտի մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության կազմակերպման և անցկացման ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով կազմակերպված մրցույթի նախնական արդյունքներով հաղթող է ճանաչվել «Բեգրաունդ Փրոդաքշն» ՍՊԸ-ն:
Եվրոպայի 2023 թվականի առաջնության բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 14-ին Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Մրցումները ևս կանցկացվեն մարզահամերգային համալիրում՝ ապրիլի 15-23-ը:
Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը վարկանիշային է լինելու Փարիզի՝ 2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Ամառային 33-րդ Օլիմպիական խաղերում տղամարդիկ կմրցեն 61 կգ, 73 կգ, 89 կգ, 102 կգ և +102 կգ, իսկ կանայք ՝ 49 կգ, 59 կգ, 71 կգ , 81 կգ և +81 կգ քաշային կարգերում:

Правительство Армении одобрило проект предоставления Министерству образования, науки, культуры и спорта дополнительных 214,6 млн драмов для надлежащей организации и проведения чемпионата Европы по тяжелой атлетике среди взрослых, который состоится в Ереване в 2023 году.
Госбюджетом Республики Армения на 2023-й год выделено более 990 млн драмов на проведение чемпионата Европы среди взрослых по тяжелой атлетике, который состоится в Ереване.
По предварительным результатам конкурса, организованного с целью приобретения услуг по организации и проведению чемпионата Европы по тяжелой атлетике среди взрослых, который пройдет в Ереване в 2023 году, победителем было признано ООО «Беграунд Продакшн».
Торжественная церемония открытия чемпионата Европы 2023 года состоится 14 апреля в Ереване в Спортивно-концертном комплексе имени К. Демирчяна. Соревнования также будут проведены в Спортивно-концертном комплексе с 15 по 23 апреля.
Чемпионат Европы по тяжелой атлетике станет рейтинговым для Олимпийских игр 2024 года в Париже. На 33-х летних Олимпийских играх мужчины будут соревноваться в весовых категориях 61 кг, 73 кг, 89 кг, 102 кг и +102 кг, а женщины - в весовых категориях 49 кг, 59 кг, 71 кг , 81 кг и +81 кг.