ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր ընդունել է «Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ»-ի Կովկասի և Հարավարևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Թոմաս Լիխտենբերգին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև «Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ»-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Էսթեր Հակոբյանը, ԿԳՄՍՆ զարգացման և մոնիթորինգի վարչության պետ Ռոբերտ Ստեփանյանը, նախարարության այլ ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ողջունելով հյուրին, ընդգծել է, որ «Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ»-ը մեծահասակների կրթության կազմակերպման գործընթացում նախարարության երկարաժամկետ գործընկերներից է, որի հետ համագործակցությունը եղել է արդյունավետ:
‹‹‹‹ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի›› գործողությունների պլանի հաստատումից հետո գործընկեր կազմակերպությունների հետ կքննարկենք դրա իրականացման հեռանկարները: Այդ հարցում ակնկալում ենք նաև Ձեր աջակցությունը»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
Թոմաս Լիխտենբերգը, որը 2022 թվականի նոյեմբերից է ստանձնել «Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ»-ի Կովկասի և Հարավարևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրենի պաշտոնը, շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հույս հայտնել, որ հետագա համագործակցությունը ևս կլինի արդյունավետ.
«Ուրախ եմ նաև, որ կարևորում եք մեծահասակների կրթության ապահովումը: Պատրաստ ենք աջակցել դրա զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը»,- ասել է Թոմաս Լիխտենբերգը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և «Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ»-ի հայաստանյան գրասենյակի համագործակցության արդյունքում Կառավարության՝ մինչև 2026 թվականի ծրագրում մի քանի կետ էր ընդունվել, այդ թվում՝ կրթության ոլորտի օրենսդրության մեջ օգտագործվող տերմինաբանությունը միջազգային և եվրոպական տերմինաբանության հետ համահունչ դարձնելու վերաբերյալ:
«Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ»-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Էսթեր Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ իրենց փորձագետներն արդեն սկսել են գործընթացն ու ծանոթանում են կրթությանը վերաբերող կարևոր օրենսդրական փաստաթղթերին և քաղաքականությանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ «Դի-Վի-Վի ինթերնեյշնալ»-ը շարունակում է նպաստել մեդիագրագետ հասարակության ձևավորմանը և նվազագույնի հասցնել մեդիայի բացասական ազդեցությունը Հայաստանի խոցելի խմբերի մեծահասակների վրա։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ‹‹ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի›› գործողությունների պլանի հաստատումից հետո ևս քննարկել համագործակցության հեռանկարները:

Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Arthur Martirosyan received today the Regional Director the "DVV International" Caucasus and South-East Europe by Thomas Lichtenberg.
Country Director of the “DVV International” Armenia Office Esther Hakobyan, Head of the Development and Monitoring Department of MoESCS Robert Stepanyan and other representatives of the Ministry attended the meeting.
Welcoming the guest, ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan stressed that "DVV International" is one of the Ministry's long-term partners in the organization of adult education, cooperation with which has been productive.
“After the approval of the action plan for the “State Program for Education Development of the Republic of Armenia until 2030", we will discuss the prospects for its implementation with partner organizations. We also look forward to your support in this matter,” noted Arthur Martirosyan.
Thomas Lichtenberg, who has assumed the position of the regional director of “DVV International” Caucasus and Southeast Europe since November 2022, thanked for the reception and expressed hope that further cooperation will be efficient:
“I am also glad that you evaluate the provision of adult education. We are willing to help in the implementation of the programs aimed at its development,” said Thomas Lichtenberg.
As a result of the cooperation between the RA MoESCS and the Armenian office of “DVV International”, several points were adopted in the Government's program until 2026, including bringing in line the terminology used in the legislation of the education sector with the international and European terminology.
Country Director of the “DVV International” Armenia Office Esther Hakobyan noted that their experts have already started the process and are getting acquainted with important legislative documents and policies related to education.
She also informed that "DVV International" continues to contribute to the formation of a media-literate society and minimizes the negative impact of the media on vulnerable adult groups in Armenia.