ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին:
Ողջունելով դեսպանին` Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում հայ-չինական կապերի և փոխգործակցության զարգացումը: Շնորհակալություն հայտնելով շարունակական աջակցության համար՝ նախարարը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել մի շարք ընթացիկ ծրագրերի իրականացմանը և նախանշել հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը մասնավորապես գոհունակությամբ փաստել է, որ միջպետական ծրագրի շրջանակում ՀՀ քաղաքացիները բարձրագույն և հետբուհական կրթություն են ստանում Չինաստանի լավագույն բուհերում. 2023-2024 ուսումնական տարվա համար չինական կողմը հատկացրել է 8 կրթաթոշակային տեղ:
Երկու երկրների համատեղ ծրագրերի շրջանակում նախարարն ընդգծել է Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի գործունեության կարևորությունը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է քննարկել բոլոր հնարավոր ուղղությունները՝ դպրոցի ներուժն առավել զարգացնելու և այն ռեսուրս կենտրոնի վերածելու առումով: Այդ համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Չինաստանից գործուղված ուսուցիչների գործունեությունը, որոնց ներկայությունը փոխում է դպրոցի միջավայրը:
Նախարարն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Չինաստանի դասական գրական ստեղծագործությունների թարգմանության և հրատարակման ծրագրին՝ շեշտելով, որ դրա շրջանակում իրականացված աշխատանքները բավական մեծ առաջընթաց ունեն: Նրա խոսքով՝ համապատասխան մասնագիտական խորհրդի և չինական կողմի առաջին հանդիպումն արդեն տեղի է ունեցել, որի ընթացքում հստակեցվել են 2023 թ. 5 գրքերի թարգմանությանն ուղղված քայլերը: Ժաննա Անդրեասյանը վստահեցրել է, որ նախարարությունն անելու է հնարավորը՝ ծրագրի բարեհաջող իրականացման համար:
Նախարարն առաջարկել է զարգացնել համագործակցությունը նաև սպորտի ոլորտում, մասնավորապես՝ դիտարկել Հայաստանում հայ-չինական բարեկամության սպորտային մարզահամալիր կառուցելու հնարավորությունը, որը կարող է լրացուցիչ հարթակ հանդիսանալ համատեղ մարզումների, մարզիչների և մարզիկների փորձի փոխանակման և սպորտային ծրագրերի իրականացման համար: ԿԳՄՍ նախարարը նաև փաստել է, որ առկա է մեծ ներուժ՝ մշակույթի և ստեղծագործական ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու և խորացնելու ուղղությամբ:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ ադրբեջանական կողմն ավելի քանի 10 օր է՝ փակել է Լեռնային Ղարաբաղ տանող ճանապարհը, որի արդյունքում շուրջ 120 հազար մարդ, ըստ էության, կտրվել է արտաքին աշխարհի հետ կապից:
«Սա այլ կերպ, քան հումանիտար ճգնաժամ, անվանել հնարավոր չէ: Դրա հետևանքով արձանագրվել է կրթության իրավունքի խախտում. ուսումնական գործընթացը դադարեցվել էր: Բացի դրանից՝ Հայաստանում են գտնվում շուրջ 270 արցախցի երեխաներ, որոնք չեն կարողանում վերադառնալ իրենց ընտանիքներ և բնակության վայր: Նախօրեին Գորիսում հանդիպել եմ այդ երեխաներին, և բոլորիս խնդիրը պետք է լինի օր առաջ ապահովել նրանց հիմնարար իրավունքի իրացումը: Կարծում եմ, որ տվյալ իրավիճակի հասցեական ու հստակ դատապարտումը և միջազգային արձագանքը կարող են էապես նպաստել խնդրի արագ կարգավորմանը: Հույս ունեմ, որ այս պարագայում ևս կլինի համարժեք արձագանք»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարը ևս մեկ անգամ գոհունակություն է հայտնել հայ-չինական փոխգործակցության որակից ու մակարդակից և վստահեցրել, որ առաջիկայում կարվի ամենայն հնարավորը՝ այն ավելի խորացնելու և զարգացնելու նպատակով:
Դեսպանը շնորհավորել է Ժաննա Անդրեասյանին՝ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություն: Ֆան Յոնգը հավաստիացրել է, որ չինական կողմը պատրաստակամ է շարունակելու աջակցությունը ԿԳՄՍ ոլորտներին՝ հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի համակարգի զարգացմանը: Նա փաստել է, որ առկա է համագործակցության մեծ ներուժ՝ չնայած համաճարակը որոշ չափով դանդաղեցրել էր գործընթացը: Դեսպանը կարևորել է նախարարի ներկայացրած բոլոր ծրագրերը՝ վստահեցնելով, որ կհամագործակցեն դրանց ուղղությամբ:
Դեսպանը հավաստիացրել է, որ անհրաժեշտության դեպքում չինական կողմը պատրաստ է հետագայում ավելացնել ՀՀ երիտասարդներին տրամադրվող կրթաթոշակային տեղերը ինչպես միջպետական համաձայնագրի, այնպես էլ Կոնֆուցիուսի ինստիտուտի գործունեության շրջանակում:
Դեսպանը նաև փաստել է, որ իրավամբ խախտվել է արցախցի երեխաների կրթության իրավունքը և հույս հայտնել, որ խնդիրն օրն առաջ կլուծվի:

ESCS Minister Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China to the Republic of Armenia Fan Yong.
Welcoming the Ambassador, Zhanna Andreasyan highlighted the importance of advancing Armenian-Chinese relations and cooperation in the fields of education, science, culture and sports. Thankful for the continuous support, the Minister drew the Ambassador's attention to the implementation of a number of current programs and outlined possible directions for further cooperation.
Zhanna Andreasyan, in particular, noted with satisfaction that within the framework of the Interstate Program, RA citizens receive higher and postgraduate education in the best universities in China: the Chinese side has allocated 8 scholarship places for the 2023-2024 academic year.
Within the framework of the joint programs of the two countries, the Minister underlined the importance of the activities of the Armenian-Chinese Friendship School, noting that it is necessary to discuss all possible directions for further development of the school's potential and turn it into a resource center. In this respect, Zhanna Andreasyan stressed the importance of the activities of teachers sent from China, whose presence impacts the school environment.
The Minister also referred to the program of translation and publication of classical literary works of Armenia and China, stressing that the works carried out within its framework have made considerable progress. According to her, the first meeting of the corresponding professional council and the Chinese side has already taken place, during which the steps to translate 5 books in 2023 were outlined. Zhanna Andreasyan assured that the Ministry will do everything possible for the successful implementation of the program.
The Minister also proposed to develop cooperation in the field of sports, in particular, to consider the possibility of building an Armenian-Chinese friendship sports complex in Armenia, which can become an additional platform for joint training, exchange of experience of coaches and athletes and the implementation of sports programs. The ESCS Minister also stated that there is great potential for the development and strengthening of cooperation in the field of culture and creativity.
Zhanna Andreasyan drew the Ambassador's attention to the fact that the Azerbaijani side has blocked the road leading to Nagorno-Karabakh for more than 10 days, as a result of which about 120 thousand people are, in fact, cut off from communication with the outside world.
“This is nothing but a humanitarian crisis. As a consequence, a violation of the right to education has been recorded: the educational process was suspended. Besides, there are about 270 Artsakh children in Armenia who cannot return to their families and places of residence. The other day in Goris I had a meeting with these children, and the task of all of us should be to ensure the realization of their fundamental rights as soon as possible. I think that a targeted and precise condemnation of this situation and an international reaction can significantly contribute to an early settlement of the problem. I do hope that in this case there will be a respective response,” noted Zhanna Andreasyan.
The Minister once again expressed her satisfaction with the quality and level of the Armenian-Chinese cooperation and assured that everything possible will be done in the near future to further strengthen and advance it.
The Ambassador congratulated Zhanna Andreasyan on assuming the position of Minister and wished her success. Fan Yong assured that the Chinese side is ready to continue supporting the sectors under the authorization of the MoESCS, expressing hope that this will contribute to the development of the system. He stated that there is a great potential for cooperation, although the pandemic has somehow hindered the process. The Ambassador stressed the importance of all the programs presented by the Minister, assuring that they would cooperate in their direction.
The Ambassador assured that, if necessary, the Chinese side is willing to further increase the scholarship places provided to the youth of the Republic of Armenia both within the framework of the interstate agreement and within the framework of the Confucius Institute.
The Ambassador also stated that the right of Artsakh children to education has been violated and expressed hope that the problem will be solved at the earliest possible time.