ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով հերթական նիստին:
Հիբրիդային ձևաչափով նիստին մասնակցել են նաև ներկայացուցիչներ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղրղզստանից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Տաջիկստանից, Ադրբեջանից և Մոլդովայից:
Արթուր Մարտիրոսյանն իր ելույթում խոսել է 2021-2022 թվականներին Հայաստանում իրականացված երիտասարդական միջոցառումների մասին՝ շեշտադրելով, որ դրանք համահունչ են ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի ծրագրերին: Նա նաև անդրադարձել է երիտասարդների կարողությունների զարգացմանը, նորարարության խթանմանը, կամավորության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին։
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ԱՊՀ անդամ պետությունների «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» միջազգային երիտասարդական նախագծի միջազգային փուլի միջոցառումներին Հայաստանի մասնակցության նախապատրաստական աշխատանքները՝ նշելով նաև նախագծի ազգային փուլի ընթացակարգի մանրամասները:
«2021 թվականին «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթին ներկայացվել էր ավելի քան 135 հայտ՝ 20 անվանակարգերում, որոնցից 5-ը հաղթող է ճանաչվել։ Այս տարի 5 անվանակարգերում ներկայացվել է 53 հայտ, արդեն ընտրվել են 5 լավագույն գաղափարները։ Մրցանակաբաշխության եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա 2022 թվականի նոյեմբերի 28-ին»,- ասել է նախարարի տեղակալը` ավելացնելով, որ 2021 և 2022 թվականների լավագույն հայտերը Հայաստանի կողմից կուղարկվեն «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» եզրափակիչ փուլին։
Նիստի օրակարգային հարցերի թվում քննարկվել են 2024, 2025, 2026 թթ. «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաքի» կարգավիճակ ստանալու քաղաքների տարբերակները: 2026 թվականի «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաքի» կարգավիճակի համար Արթուր Մարտիրոսյանի առաջարկով ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի նիստում որոշվել է Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքը ներկայացնել ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին՝ համապատասխանաբար ներկայացնելու ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի որոշմանը։
Հարուստ պատմամշակութային ժառանգության, համապատասխան ենթակառուցվածքների առկայության կողքին ներկայացվող հիմնավորումների շարքում շեշտադրվել է, որ Կապանում՝ որպես Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք, 2021 թվականի հոկտեմբերին անցկացվել է ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի հերթական նիստը: Սյունիքի մարզկենտրոնում է անցկացվել նաև նույն թվականի «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» երիտասարդական նախագծի միջազգային փուլը, որի մասնակիցները տպավորված էին մեկնել Կապանից։
Ինչ վերաբերում է 2023-2024 թվականների գործողությունների ծրագրին, ապա ըստ փոխնախարարի` ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներին նախատեսվում է ԱՊՀ գործընկեր երկրների երիտասարդության մասնակցությունը հիբրիդային ձևաչափով:
Նա նաև նշել է, որ Դուշանբեում կայացած ԱՊՀ երկրների երիտասարդական 16-րդ Դելփյան խաղերում Հայաստանն ունեցել է 1 ոսկե և 3 արծաթե մեդալ։
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են ընթացիկ տարիներին ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի գործունեության ու երիտասարդական քաղաքականության շրջանակում ամենամյա համագործակցության ծրագրերը: Անդրադարձ է եղել համատեղ նախատեսվող միջոցառումներին, որոնք ուղղված կլինեն երիտասարդական կամավորության զարգացմանը, նորարարական գաղափարների իրականացմանը, մարզային երիտասարդության ակտիվությունը բարձրացնելու աշխատանքներին և մի շարք այլ հարցերի:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan participated in the regular session on Youth Issues of CIS member states.
Representatives of Russia, Belarus, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Kazakhstan, Tajikistan, Azerbaijan and Moldova also participated in the session in a hybrid format.
In his speech, Arthur Martirosyan spoke about youth events held in Armenia in 2021-2022, underlining that they are in tune with the programs of the CIS Youth Council. He also made a reference to the programs aimed at the development of youth skills, the promotion of innovation, and the advancement of volunteerism.
The Deputy Minister presented the preparatory work for Armenia's participation in the events of the international stage of the international youth project of the CIS member states “100 ideas for the CIS”, stating also the details of the procedure of the national stage of the project.
“In 2021, more than 135 applications were submitted for the contest “100 Ideas for Armenia” in 20 nominations, 5 of which became winners. This year 53 applications were submitted in 5 nominations, and 5 best ideas have already been selected. The final stage of the awarding ceremony will be held on November 28, 2022,” noted the Deputy Minister, adding that the best applications of 2021 and 2022 will be sent by Armenia to the final stage of “100 ideas for the CIS”.
Among the issues of the session agenda, the options for getting the status of the “CIS Youth Capital” city for 2024, 2025, and 2026 were discussed. For the status of “CIS Youth Capital” in 2026, on the proposal of Arthur Martirosyan at the meeting of the CIS Council on Youth Affairs it was decided to present the city of Kapan in the Syunik region to the CIS Executive Committee and to submit accordingly for the decision of the Council of Heads of State of the CIS.
Among the supporting arguments presented along with the rich historical and cultural heritage, the availability of appropriate infrastructures, it was emphasized that in October 2021, a regular meeting of the CIS Youth Council was held in Kapan, as the youth capital of Armenia. Syunik Municipality also hosted the international stage of the “100 Ideas for the CIS” youth project in the same year, the participants of which left Kapan greatly impressed.
Regarding the action plan for 2023-2024, according to the Deputy Minister, the work carried out by the RA ESCS Ministry provides for the participation of the youth of the CIS partner countries in a hybrid format.
He also noted that Armenia won 1 gold and 3 silver medals at the 16th CIS Youth Delphic Games in Dushanbe.
During the meeting, the annual cooperation programs within the framework of the CIS Youth Affairs Council and Youth Policy were presented for the current years. There was a reference to the upcoming joint events, the objective of which will be the development of youth volunteering, the implementation of innovative ideas, actions to enhance the activity of regional youth and a number of other issues.