ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը ողջունել է դեսպան Չեպլակին և համոզմունք հայտնել, որ նա իր դիվանագիտական գործունեությամբ կնպաստի հայ-լեհական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանն ու փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը:
«Լեհաստանի հետ բարեկամական լավ հարաբերություններ ունենք և շատ ենք կարևորում մեր համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով»,- ասել է Վահրամ Դումանյանը՝ մասնավորապես շեշտելով «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջև մշակույթի, գիտության, կրթության և սպորտի բնագավառներում 2022-2026 թվականների» համագործակցության ծրագրի մշակումը, որի նախագիծն ամփոփիչ փուլում է:
Ծրագիրը ներառում է նաև համալսարանական կրթաթոշակային ծրագիր իրականացնելու հնարավորությունը, ինչը կողմերը հատուկ կարևորել են՝ ընդգծելով, որ ուսանողների փոխանակումը կրթական համագործակցության և միջմշակութային երկխոսության լավագույն դրսևորումներից է:
Դեսպան Պավել Չեպլակը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար՝ նշելով, որ լեհական կողմը ևս հետաքրքրված է երկու երկրների միջև մշակույթի, գիտության, կրթության և սպորտի բնագավառներում 2022-2026 թվականների գործնական ծրագրի իրագործմամբ՝ հույս հայտնելով, որ համագործակցության պայմանագիրը կստորագրվի ամենասեղմ ժամկետում:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարի առաջարկով քննարկվել է ՀՀ Գիտության կոմիտեի և Լեհաստանի գիտության և բարձրագույն կրթության նախարարության համակարգում գործող Գիտության ազգային կենտրոնի հետ համագործակցային կապերի հաստատման, Լեհաստանի և Հայաստանի բարձրագույն կրթության կառավարման ոլորտի մասնագետների փորձի փոխանակման հնարավորությունները: Քննարկվել է նաև Վարշավայի համալսարանում հայագիտական կենտրոն ստեղծելու առաջարկը, որը միջբուհական համագործակցության զարգացման նոր խթան կհանդիսանա:
Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է, որ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ այսօր օտարերկրյա 9 պետությունների 11 համալսարաններում հայոց լեզվի, հայ մշակույթի և հայագիտական առարկաների դասավանդման ծրագիր է իրականացվում, և այդ ցանկի ընդլայնումը ՀՀ պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից է:
Անդրադառնալով մշակութային համագործակցության հեռանկարներին՝ կողմերը քննարկել են 2023 թվականին Լեհաստանում հայ մշակույթի օրերի անցկացման հնարավորությունը և դրա շրջանակում ժամանակակից արվեստի ցուցահանդես և տարազների ցուցահանդես կազմակերպելու հարցը: Հաշվի առնելով, որ 2023 թվականին լրանում է հայ կինոյի 100-ամյակը՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը լեհ գործընկերոջն առաջարկել է Լեհաստանի մշակույթի նախարարությանը ներկայացնել Վարշավայում և Կրակովում հայկական կինոյի շաբաթ կազմակերպելու առաջարկը:
Դեսպան Պավել Չեպլակը բարձր է գնահատել հայկական կողմի առաջարկությունները՝ պատրաստակամություն հայտնելով հետամուտ լինել դրանց իրականացմանը:
Դեսպանը նաև հայտնել է, որ Լեհաստանի Հանրապետության անկախության օրվան նվիրված տոնակատարությունների շրջանակում Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանությունը նախատեսում է 2022 թվականի նոյեմբերին կազմակերպել «Ընդդեմ ավազների. Մեծամորի հայ-լեհական արշավախումբը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը, որի նպատակն է ինչպես հայ, այնպես էլ օտարերկրյա այցելուներին ներկայացնել Մեծամորի հնավայրում հայ-լեհական արշավախմբի 11 տարվա հնագիտական աշխատանքների արդյունքները:
ԿԳՄՍ նախարարը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ նշելով, որ հայկական կողմն այս առումով ակնկալում է միջազգային հանրության, այդ թվում՝ և Լեհաստանի աջակցությունը, որպեսզի Ադրբեջանը զերծ մնա հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելուց և աղավաղելուց:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan today received the delegation headed by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to the Republic of Armenia Pavel Cheplak.
Minister Vahram Dumanyan welcomed Ambassador Cheplak and expressed confidence that his diplomatic activities will contribute to the continued advancement of Armenian-Polish relations and the expansion of mutually beneficial cooperation.
“We have good friendly relations with Poland, and we attach great importance to our cooperation in various directions,” said Vahram Dumanyan, particularly emphasizing the development of the “Cooperation Program between the Governments of the Republic of Armenia and the Republic of Poland in the fields of culture, science, education and sports for 2022-2026”, the draft of which is in the final phase.
The program also includes the possibility of implementing a university scholarship program, which the parties emphasized, underlining that the exchange of students is one of the best manifestations of educational cooperation and intercultural dialogue.
Ambassador Pavel Cheplak thanked for the hospitality, noting that the Polish side is also interested in implementing a practical program for 2022-2026 in the fields of culture, science, education and sports between the two countries, expressing hope that the cooperation agreement will be signed at the earliest possible date.
During the meeting, at the suggestion of the ESCS Minister, the possibilities of establishing cooperation with the RA Science Committee and the National Science Center operating under the Ministry of Science and Higher Education of Poland, the experience exchange of specialists in the field of higher education management of Poland and Armenia were discussed. The sides also considered the proposal to create an Armenian Studies Center at the University of Warsaw, which will be a new impetus for the advancement of inter-university cooperation.
Vahram Dumanyan emphasized that with the assistance of the ESCS Ministry, a program of teaching the subjects Armenian language, Armenian culture and Armenian studies is being implemented in 11 universities in 9 foreign countries today, and the expansion of this list is one of the priorities of the RA State policy.
Touching upon the perspectives of cultural cooperation, the parties discussed the possibility of holding Armenian Culture Days in Poland in 2023 and organizing an exhibition of contemporary art and an exhibition of national costumes within its framework. Considering that the 100th anniversary of Armenian cinema will be celebrated in 2023, Minister Vahram Dumanyan suggested to his Polish counterpart to submit a proposal to the Ministry of Culture of Poland to organize an Armenian cinema week in Warsaw and Krakow.
Ambassador Pavel Cheplak highly appreciated the proposals of the Armenian side, expressing willingness to pursue their implementation.
The Ambassador also informed that as part of the celebration of the Independence Day of the Republic of Poland, the Embassy of Poland in Armenia plans to organize an exhibition in November 2022 entitled “Against the Sands: the Armenian-Polish Metsamor Expedition”, the objective of which is to present to both Armenian and foreign visitors the results of the 11- year archaeological work of the Armenian-Polish expedition in Metsamor.
The ESCS Minister also drew the Ambassador's attention to the issue of preserving the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan as a result of the 44-day war, noting that the Armenian side expects the support of the international community, including Poland, in this regard, so that Azerbaijan refrains from destroying and distorting the Armenian cultural heritage.