ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում օրերս մասնակցել է ԱՊՀ երկրների ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի նիստին:
Երկօրյա համաժողովին մասնակցել են նաև ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Բաղումյանը, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի և Ադրբեջանի սպորտի փոխնախարարներն ու այլ ներկայացուցիչներ:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը քննարկել են տարբեր մարզաձևերում ԱՊՀ երկրների միջև առաջնությունների և գավաթի խաղարկությունների, հաշմանդամ երեխաների մասնակցությամբ ամառային և ձմեռային սպարտակիադաների, ԱՊՀ երկրորդ խաղերի անցկացմանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Նիստի մասնակիցները համատեղ հայտարարություն են ստորագրել՝ մարզիկների նկատմամբ խտրականությունն անթույլատրելի համարելու վերաբերյալ:
Նիստի օրակարգային հարցերից մեկն ԱՊՀ երկրորդ խաղերի անցկացման ժամկետները հաստատելն էր. ըստ այդմ՝ դրանք կկայանան 2023 թվականի օգոստոսի 4-14-ը Բելառուսում: Խորհրդի հաջորդ նիստը ևս կկայանա Մինսկում:
Խորհրդի նիստի մասնակից երկրները նաև հաշվետվություն են ներկայացրել 2021-2022 թվականներին սպորտի ասպարեզում իրենց ծավալած գործունեության վերաբերյալ՝ շեշտը դնելով մասսայական սպորտի զարգացման վրա:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի փոխանցմամբ՝ հայկական կողմն առաջարկել է 2023 թվականին Հայաստանում անցկացնել մարզական ֆորում, որի ժամկետներն ու թեման լրացուցիչ կհստակեցվեն:
Նիստի մասնակիցները նաև շրջայց են կատարել Տաշքենդում գործող մարզական հաստատություններում, եղել են Ուզբեկստանի սպորտի նախարարությունում, օլիմպիական և պարալիմպիկ կոմիտեներում, ինչպես նաև մարմնամարզության հավաքականների կենտրոնում:
Հիշեցնենք՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբերին Տաշքենդ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում համագործակցության հուշագիր էր ստորագրել Ուզբեկստանի տուրիզմի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ավազժոն Կարիմովի հետ: Կարեն Գիլոյանի փոխանցմամբ՝ կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունն ամրապնդելու և ավելի սերտ կապեր ձևավորելու անհրաժեշտությունը. «Ուզբեկստանը սպորտի զարգացման համար այսօր հսկայական ներդրումներ է կատարում: Անկասկած, համագործակցության մեծ հեռանկարներ կան, և մենք անպայման պետք է խորացնենք մեր գործընկերությունը»:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan has recently participated in the conference of the Council for Physical Culture and Sports of the CIS countries in Tashkent, the capital of Uzbekistan.
Davit Baghumyan, Deputy Head of the Department for Sports Policy of the MoESCS, as well as Deputy Ministers of Sports and other representatives from Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan and Azerbaijan also participated in the two-day conference.
During the meetings, the parties considered issues related to championships and cups between the CIS countries in various sports, summer and winter sports competitions with the participation of disabled children, the second CIS Games and others.
The participants of the conference signed a joint statement on the inadmissibility of discrimination against athletes.
One of the issues on the agenda of the meeting was the establishment of the dates of the second CIS Games: accordingly, they will be held in Belarus from August 4-14, 2023. The next meeting of the council will also be held in Minsk.
The participating countries of the conference also presented a report on their activities in the field of sports for 2021-2022, with an emphasis on the development of mass sports.
According to ESCS Deputy Minister Karen Giloyan, the Armenian side proposed to hold a sports forum in Armenia in 2023, the dates and topics of which will further be specified.
The participants of the meeting also toured the sports facilities in Tashkent, visited the Ministry of Sports of Uzbekistan, the Olympic and Paralympic Committees, as well as the center for the gymnastics teams.
Note that back in December 2021, ESCS Deputy Minister Karen Giloyan signed a memorandum of cooperation with Deputy Minister of Tourism and Sports of Uzbekistan Avazjon Karimov during a working visit to Tashkent. According to Karen Giloyan, the sides confirmed the need to advance the cooperation and form closer ties: “Today, Uzbekistan is making huge investments for the development of sports. Certainly, there are great prospects for cooperation, and we must definitely strengthen our partnership.”