Այսօրվանից Հայաստանում մեկնարկում է «STARMUS FESTIVAL VI. 50 տարի Մարսի վրա» փառատոնը` նվիրված Մարսի վրա առաջին վայրէջքի 50-ամյակին: Այն կտևի մինչև սեպտեմբերի 11-ը:
Փառատոնի մեկնարկին ընդառաջ՝ սեպտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել համերգ՝ Տիգրան Համասյանի (Մարկ Կարապետյանի, Արթուր Հնատեկի մասնակցությամբ), Դերեկ Շերինյանի կատարումներով (Սայմոն Ֆիլիպսի և Ռիք Ֆիերաբրաչիի մասնակցությամբ) և Էդվարդ Մոսերի դասախոսությամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Կարեն Թռչունյանը, Կարեն Գիլոյանը, Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Փառատոնի մասնակցության հիմնական տոմսը ներառում է սեպտեմբերի 5-9-ը Մարզահամերգային համալիրի տարածքում անցկացվող բոլոր կոնֆերանսներն ու համերգները։
Փառատոնի և ծրագրի մանրամասները հասանելի են հետևյալ հղումով՝ https://starmus.com/Armenia:
Նշենք, որ «STARMUS FESTIVAL VI. 50 տարի Մարսի վրա» փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:

STARMUS VI: 50 Years on Mars” festival dedicated to the 50th anniversary of the first landing on Mars starts in Armenia today. It will last until September 11
On the eve of the launch of the festival on September 4, a concert was held with the participation of Tigran Hamasyan (accompanied by Mark Karapetian and Arthur Hnatek), Derek Sherinian (featuring Simon Phillips and Ric Fierabraci) and a lecturer Edward Moser.
The general attendee ticket for participation in the festival includes all conferences and concerts held from September 5 to 9 on the territory of the Sports and Concert Complex.
The details of the festival and the program are available at the following link: https://starmus.com/Armenia
Note that “STARMUS VI: 50 Years on Mars” festival is held with the support of the Government of the Republic of Armenia.