Սիրելի՛ աշակերտներ և ուսանողներ, հարգելի՛ մանկավարժներ, կրթության ոլորտի պատասխանատուներ,
Պատահական չէ, որ նոր ուսումնական տարին բոլորիս համար ընկալվում է որպես նոր անելիքների, երազանքների ու նպատակների, նոր գաղափարների արդյունավետ իրականացման մեկնարկ: Կրթությունն է ցանկացած բարձրակարգ երևույթի հիմքը, կրթությունն է երաշխավորը մեր բարեկեցիկ առօրյայից մինչև պետական անվտանգություն:
Բազում մարտահրավերների մենք դիմակայել ենք գիտելիքի լույսով. այսօր էլ առկա մարտահրավերները մեր առջև դնում են նոր գիտելիքի պահանջ: Եվ, ուրեմն, շարունակենք հավատարիմ մնալ գիտելիքին ու կրթությանն ապավինելու մեր մտայնությանը, էլ ավելի մեծ եռանդով ու պատասխանատվությամբ լծվենք կրթական գործին՝ առանցքում միշտ ունենալով երջանիկ անհատի և ծաղկուն հայրենիքի տեսլականը:
Մեր աշակերտներն ու ուսանողները, ի պատիվ իրենց և իրենց ուսուցիչների ու դասախոսների, հաջողությամբ հանդես են գալիս միջազգային տարաբնույթ միջոցառումներում. արդյունքները պետք է բազմապատկել, հնարավորությունները՝ ընդլայնել: Վստա՛հ եղեք, ՀՀ կառավարությունը յուրաքանչյուր աշակերտի և ուսանողի աջակիցն է:
Մենք կրթական բարեփոխումների ակտիվ փուլում ենք, և հավատացե՛ք, ամեն ինչ արվում է սովորողների ուսումնական գործընթացն առավելագույնս արդյունավետ կազմակերպելու, մանկավարժի աշխատանքն ըստ արժանվույն գնահատելու և պայմանները բարելավելու նպատակով:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս, մաղթում բեղմնավոր ուսումնական տարի, բազում հաջողություններ և նոր ձեռքբերումներ:

Уважаемые учащиеся и студенты, уважаемые педагоги, работники образования!
Не случайно новый учебный год воспринимается всеми нами как начало эффективной реализации новых задач, мечтаний и целей, новых идей. Образование является основой любого высшего явления, образование является гарантом всего - от нашей благополучной повседневной жизни до национальной безопасности.
Мы светом знаний противостояли многим вызовам. Сегодняшние вызовы требуют новых знаний. Так давайте и впредь оставаться верными нашему представлению полагаться на знания и образование, с еще большим энтузиазмом и ответственностью впрягаться в образовательное дело, всегда имея в основе видение счастливой личности и процветающей Родины.
Наши ученики и студенты с честью и с успехом выступают на различных международных мероприятиях. Эти результаты нужно приумножать, возможности надо расширять. Будьте уверены, правительство РА поддерживает каждого школьника и студента.
Мы находимся в активной стадии образовательных реформ, и поверьте, делается все для того, чтобы максимально эффективно организовать образовательный процесс, по достоинству оценить работу педагога и улучшить условия.