ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Իրաքի կրթության նախարարության պատվիրակության և Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) Իրաքի գրասենյակի անդամներին:
Ժաննա Անդրեասյանն Իրաքի կրթության նախարարության տեխնիկական հարցերով փոխնախարար Հուսեյն Սաբրի Համադ Ալ-Լամիի հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է դպրոցական սննդի ծրագիրը, որն իրականացվում է Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) աջակցությամբ: Այս համատեքստում նախարարի տեղակալը խոսել է սննդի ծրագրի իրագործման, կազմակերպչական կառուցվածքի, Կառավարության ստանձնած պարտավորության, հիմնական ձեռքբերումների ու մարտահրավերների մասին:
«Ողջունում եմ ձեզ, ուրախ եմ, որ փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու հնարավորություն ունենք: Վստահ եմ, որ Հայաստանում գտնվելու ընթացքում դուք անձամբ հնարավորություն կունենաք ծանոթանալու ՀՀ դպրոցներում ներդրված սննդի ապահովման ծրագրի աշխատանքներին»,- ասել է փոխնախարարը և հավելել, որ 2010 թվականից Հայաստանի բոլոր մարզերում ՊՀԾ-ն և ՀՀ կառավարությունը հաջողությամբ իրականացնում են դպրոցական սննդի ծրագիրը, որն այս տարիների ընթացքում դարձել է մարդկային կապիտալի զարգացման և ազգային աճի խթանման ամուր հիմք:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ ծրագրի հիմնական նպատակներից է դպրոցական սննդի կառավարման ազգային կարողությունների բարելավումը:
Ծրագրի աստիճանական ազգայնացումը սկսվել է 2017 թ.-ին, երբ ՊՀԾ-ն յուրաքանչյուր տարի մեկ մարզում դպրոցական սննդի ապահովման կառավարումը փոխանցել է ազգային ծրագրի կառույցին՝ մինչև 2023 թ. ծրագրի լիարժեք ազգայնացման տեսլականով: Նրա խոսքով` ՊՀԾ աջակցությամբ ամրապնդվել են ազգային կարողությունները՝ նպաստելով նպատակային քաղաքականության մշակմանը, որը հնարավորություն է ընձեռում լիարժեքորեն իրականացնելու դպրոցական սննդի ապահովման ազգային ծրագիրը:
Հուսեյն Սաբրի Համադ Ալ-Լամին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Իրաքի կառավարությունը, ընդունելով դպրոցական սննդի կազմակերպման Հայաստանի հաջողված փորձը, ցանկություն ունի ուսումնասիրել Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը:
Իրաքի ներկայացուցչի խոսքով՝ Հայաստան այցի նպատակն է Իրաքի կրթության նախարարությանը և կառավարական այլ շահագրգիռ կողմերին փոխանցել Հայաստանի կառավարության կողմից ստեղծված ու գործարկվող Ազգային դպրոցական սննդի ապահովման ծրագրի փորձն ու ռազմավարությունը՝ միաժամանակ հայ գործընկերներին ներկայացնելով արտակարգ իրավիճակներում դպրոցական սննդի ապահովման գործընթացի նախագծման և իրականացման իրաքյան փորձը։
Հանդիպման ավարտին Հուսեյն Սաբրի Համադ Ալ-Լամին հուշանվեր է հանձնել Ժաննա Անդրեասյանին և հրավիրել Իրաք՝ անձամբ ծանոթանալու դպրոցական սննդի ապահովման ազգային ծրագրի իրականացման աշխատանքներին:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation of the Ministry of Education of Iraq and the members of the Iraq Office of the World Food Program (WFP) who are on an official visit to Armenia.
Zhanna Andreasyan presented the school feeding program, which is implemented with the assistance of the World Food Program (WFP) during the meeting with the Deputy Minister of Education for Technical Issues of Iraq Hussein Sabri Hamad Al-Lami. In this context, the Deputy Minister spoke about the implementation of the feeding program, the organizational structure, the Government’s commitments, and the main achievements and challenges.
“My greetings to you, I am glad that we have the opportunity to exchange experiences and initiate joint programs. I am sure that during your visit to Armenia you will have the opportunity to personally familiarize with the work of the feeding program implemented in schools of the Republic of Armenia,” noted the Deputy Minister and added that since 2010, the WFP and the RA Government have successfully been implementing the school feeding program in all regions of Armenia, which over the years has become a solid base for the development of human capital and fostering national growth.
Zhanna Andreasyan emphasized that one of the main objectives of the program is to advance the national competencies of school feeding management.
The gradual nationalization of the program began back in 2017 when the WFP each year transmitted the management of school feeding provision of one region to the national structure of the program with the vision of full nationalization of the program by 2023. According to her, with the assistance of the WFP, national capacities have been advanced, contributing to the development of a targeted policy that enables to fully implement the National School Feeding Program.
Hussein Sabri Hamad Al-Lami thanked for the reception and noted that the Government of Iraq, accepting the successful experience of organizing school meals in Armenia, wants to study the programs implemented in Armenia.
According to the representative of Iraq, the objective of the visit to Armenia is to convey to the Ministry of Education of Iraq and other state organizations the experience and strategy of the national school feeding program established and functioning by the Government of Armenia, at the same time presenting to the Armenian colleagues the Iraqi experience in designing and implementing the process of providing school meals in emergency situations.
At the end of the meeting, Hossein Sabri Hamad Al-Lami presented a souvenir to Zhanna Andreasyan and invited her to Iraq to familiarize herself with the implementation of the national school feeding program.