ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը» (EUFSC) օգոստոսի 12-25-ը Երևանում կանցկացնեն «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը։ Ծրագրին աջակցում են նաև Երևանի քաղաքապետարանը, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը։
Հայ երաժշտասերները, ինչպես նաև քաղաքի հյուրերն ամենօրյա պարբերականությամբ հնարավորություն կունենան ունկնդրելու 14 համերգ՝ կամերային և սիմֆոնիկ՝ հարուստ երկացանկով։ Փառատոնի շրջանակում ելույթ կունենան ժամանակի հայտնի երաժիշտները. դաշնակահարներ՝ Նիկիտա Մնդոյանցը, Վանեսսա Բենելլին, Սալիմ Աշքարը, Անահիտ Դիլբարյանը, Արմինե Գրիգորյանը, Սոնա Բարսեղյանը, ջութակահարներ՝ Նենսի Ժուոն, Մարկ Բուշկովը, Ջովանի Անդրեա Զանոնը, կիթառահար՝ Շուֆեյ Յանը, թավջութակահարներ՝ Բրանոն Չոն, Սևակ Ավանեսյանը, ֆլեյտահարներ՝ Նոյեմի Գյորին, Գևորգ Ավետիսյանը, ֆագոտահար՝ Նիկոլայ Պողոսյանը, կլարնետահար՝ Ֆաբրիցիո Մելոնին, ինչպես նաև Խաչատրյանի անվան դաշնամուրային եռյակը։ Փառատոնի պաշտոնական նվագախումբն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։
Համերգների ընթացքում կհնչեն դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների՝ Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Ֆրանց Շուբերտի, Պյոտր Չայկովսկու, Անտոնին Դվորժակի, Էդվարդ Էլգարի, Ֆրանց Շուբերտի, Ֆրեդերիկ Շոպենի, Ֆրանսիս Պուլենկի, Ալեքսանդր Թանսմանի և բազմաթիվ այլ հեղինակների ստեղծագործություններ։ Կներկայացվեն նաև հայ կոմպոզիտորների՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի, Արամ Խաչատրյանի, Ղազարոս Սարյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Էդուարդ Հայրապետյանի, Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործությունները։ Նշենք, որ փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։
Համերգները կղեկավարեն դիրիժորներ Դանիել Ռայսկինը, Գերգելի Մադարաշը, Սերգեյ Սմբատյանը։
«Ես հպարտ եմ այս հրաշալի քաղաքում «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնի մեկնարկի առթիվ։ Մեծ պատիվ է փառատոնը կյանքի կոչել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ մեր վաղեմի և թանկագին գործընկերներից մեկի հետ, որը կիսում է դասական երաժշտության ժառանգությանն առնչվող մեր գաղափարներն ու մոտեցումները։ Վստահ եմ, որ այս փառատոնը մեր հաջող համագործակցության ևս մեկ օրինակ կդառնա, և բոլորին կոչ եմ անում միանալ միջազգային ճանաչում ունեցող երաժիշտների մասնակցությամբ երաժշտական այս տոնին»,- ասել է «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշել է, որ «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնի շրջանակում դասական երաժշտության անմոռանալի երեկոները տոն կպարգևեն Երևանի բնակիչներին ու հյուրերին։
«Ուրախ եմ, որ «Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամի» հետ մեր համագործակցությունը տարեցտարի ընդլայնվում է, և նոր նախագծերի ստեղծման ճանապարհին մեր մոտեցումներն ու ցանկությունները համընկնում են։ Վստահ եմ, որ փառատոնի շրջանակում Հայաստան այցելող բոլոր արտիստները մեր երկրից կգնան՝ իրենց հետ տանելով հայ ունկնդրի ջերմ ընդունելությունը, իսկ երաժշտասերները փառատոնի 14 համերգների երկացանկում կգտնեն իրենց հոգեհարազատ երաժշտությունը»,- ընդգծել է Սերգեյ Սմբատյանը։

In August 2022, the inaugural edition of the “Symphonic Yerevan” International Music Festival will land in Armenia, organised by the European Foundation for Support of Culture (EUFSC), in collaboration with the Armenian State Symphony Orchestra, and in partnership with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia, Yerevan Municipality, the Armenian State Philharmonia and Arno Babajanyan Concert Hall and the Komitas Museum-Institute.
Commencing on the 12th of August, and running until the 25th of the month, this festival will see some of the most acclaimed musicians and conductors of our time performing in the Armenian capital over the course of 14 days, with the festival presenting a mixture of chamber and symphonic concerts in some of the city’s most celebrated venues, including the Aram Khachaturian Concert Hall, the Arno Babajanyan Concert Hall, Komitas Museum-Institute.
Featuring a number of performances by the Armenian State Symphony Orchestra, who will be taking on the role of Orchestra-in-Residence for this first edition, “Symphonic Yerevan” will also witness appearances by a host of leading international soloists, including violinists Giovanni Andrea Zanon (Italy), Marc Bouchkov (Belgium) and Nancy Zhou (China/USA), pianists Saleem Ashkar (Israel/Palestine), Vanessa Benelli Mosell (Italy), Armine Grigoryan (Armenia), Sona Barseghyan (Armenia), clarinettist Fabrizio Meloni (Italy), cellist Brannon Cho (USA), flautist Noemi Gyori (Hungary), Gevorg Avetisyan (Armenia), guitarist Xuefei Yang (China)…
Moreover, throughout the duration of the festival, the Armenian State Symphony Orchestra shall also be teaming up with various distinguished conductors from around the world, with Dutch conductor Daniel Raiskin, Hungarian conductor Gergely Madaras and Sergey Smbatyan, the Founder, Artistic Director, and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, each set to lead the orchestra at different points of the festival.
Across Symphonic Yerevan’s 14 concerts, audiences will be able to enjoy music from a variety of seminal composers from Armenia, the wider European region and beyond, with the concert programmes specially selected to feature works from historic greats alongside contemporary offerings from some of the renowned composers of our own time.
It should be noted that Alexey Shor is the Composer-In-Residence of the “Symphonic Yerevan” International Music Festival.
“I am very proud to be launching the first edition of the “Symphonic Yerevan” International Music Festival in this wonderful city, and honoured to be doing so alongside the Armenian State Symphony Orchestra, one of our oldest and most treasured partners, who share our deep passion for the global heritage that is classical music. I have no doubt that this festival shall prove to be yet another successful collaboration, and encourage you all to join us along with the dozens of internationally-acclaimed artists and musicians who will all be taking part in this joyous celebration of culture,”- notes Konstantin Ishkhanov, President of the EUFSC.
Sergey Smbatyan notes that the cooperation with the European Foundation for Support of Culture is expanding year by year, and their approaches and desires in creating new projects coincide. “I sincerely congratulate all the outstanding soloists and conductors of the “Symphonic Yerevan” International Music Festival, as well as our audience, who will have the opportunity to enjoy the concert performances both in the halls and online platforms,”- says Sergey Smbatyan.