ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի համագործակցությամբ այսօր «Այբ» դպրոցում կազմակերպվել էր «Վերափոխելով կրթությունը» ազգային երիտասարդական խորհրդակցությունը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել և ողջույնի խոսքով հանդես եկել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահիան, Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը:
Երիտասարդական խորհրդակցության նպատակն էր բացահայտել Հայաստանում կրթության և դրա կազմակերպման միջավայրի հետ կապված արդի խնդիրները և մշակել ընդհանուր տեսլականը, ինչպես նաև գործողությունների պլանը՝ արագացնելու կրթության առաջընթացը 2030 թվականի օրակարգի շրջանակում: Այն կազմակերպվել է նաև՝ ի նպաստ 2022 թվականի սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի ընթացքում կայանալիք «Վերափոխելով կրթությունը» գագաթնաժողովին ՀՀ կրթական առաջնահերթությունները սահմանելու և ներկայացնելու գործընթացի:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով հանդիպման ձևաչափը. «Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ այս հանդիպման կազմակերպմամբ կրթության վերափոխման գործընթացում կարևորում ենք երիտասարդության դերը, քանզի կրթության զարգացումը առաջին հերթին իրականացվում է հենց իրենց՝ երիտասարդների համար։ Եվ այստեղ շատ կարևոր է պահել և զարգացնել հետադարձ կապը նրանց հետ, որպեսզի կրթության վերափոխման ողջ գործընթացի ժամանակ հնարավոր լինի օբյեկտիվորեն գնահատել այս կամ այն քայլի, մեթոդի և գործիքակազմի ազդեցությունը լսարանի վրա»: Փոխնախարարը կոչ է արել ակտիվ մասնակցել քննարկումներին, անկաշկանդ արտահայտել տեսակետները: Նա կարևորել է երիտասարդների ներգործուն մասնակցությունը նաև մինչև 2030 թ. ՀՀ կրթության զարգացման պետական ծրագրի մշակման գործընթացում, ինչը կօգնի կրթության վերափոխումն առավել սահուն և անցնցում կազմակերպելուն։
Ըստ փոխնախարարի՝ ներկայիս գլոբալ մարտահրավերներով պայմանավորված՝ այսօր ողջ աշխարհում տեղի են ունենում մեծ փոփոխություններ, և այդ ամենն իր անկասելի անդրադարձն է ունենում նաև կրթական համակարգի փոխակերպման և վերաձևման վրա։ Որպես օրինակ՝ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված կրթական համակարգին առաջադրվող մարտահրավերները, որոնց արդյունքում հեռավար կրթության լայն կիրառումը նորովի առաջ է քաշել կրթության վերափոխման արդիականացման անհրաժեշտությունը։ Նախարարի տեղակալն ընդգծել է նաև 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հազարավոր հայ երեխաների կրթության իրավունքի իրացման դաշտում առաջացած խնդիրները:
Խորհրդակցության մասնակիցներին ողջունել է նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահիան:
«Բոլորս գիտենք՝ որոնք են կրթական ոլորտի խնդիրները, և ձեր այսօրվա հանձնառությունն է գտնել դրանց լուծումները՝ նպաստելով ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ աշխարհի կրթական համակարգի բարեփոխումների գործընթացին»,- ասել է Լիլա Փիթրս Յահիան:
Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը ևս կարևորել է երիտասարդների հետ քննարկումները՝ ընդգծելով, որ կրթության վերափոխումը սկսվում է երիտասարդներից՝ որպես փոփոխության առաջամարտիկներ: Ըստ նրա՝ խորհրդակցության հիմնական գաղափարն է՝ «ոչ մի գործողություն մեր մասին՝ առանց մեր մասնակցության»:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հետևյալ թեմաները՝ համաճարակի ազդեցությունը կրթության կազմակերպման վրա, կրթական մեթոդները և կրթության պատասխանատուների դերի վերաիմաստավորումը, թվային գործիքների կիրառումը և դպրոցների՝ որպես առողջ և ներառական միջավայրի բարելավումը։
Խորհրդակցության արդյունքներն օգտագործվելու են ՀՀ կրթության բարեփոխման ոլորտում Կառավարության հանձնառությունների շրջանակը հստակեցնելու և սեպտեմբերին կայանալիք ՄԱԿ-ի գագաթնաժողովում այն ներկայացնելու համար։

In cooperation with the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, UNICEF Armenia Office and the UN Armenia Office, the national youth consultation on "Transforming Education" was held at “AYB” school.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, Arthur Martirosyan, Acting UN Armenia Resident Coordinator Lila Pieters Yahia, and UNICEF Representative to Armenia Christine Weigand, attended the event and delivered greeting speeches.
The objective of the youth consultation was to uncover current challenges of education in Armenia and its management environment and to develop a common vision, as well as an action plan to accelerate the progress of education within the framework of the 2030 agenda. It was also organized in support of the process of defining and presenting the educational priorities of the Republic of Armenia at the “Transforming Education” Summit which will be held in September 2022 at the 77th session of the UN General Assembly.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan welcomed the attendees, emphasizing the format of the meeting: “I would like to emphasize that by convening this meeting, we highlight the importance of the youth role in the process of transforming education, since the development of education is primarily carried out for them - the youth. And here it is very important to maintain and develop feedback with them, so that during the entire process of transforming education it will be possible to objectively assess the impact of a particular step, method and tools on the audience.” The Deputy Minister called on to actively participate in the discussions and to freely outline their views. He underlined the importance of active participation of the youth in the development of the RA state program for the “Development of Education until 2030”, which will help to organize the transformation of education more smoothly and without shocks.
According to the Deputy Minister, due to the current global challenges, big changes are taking place all over the world today, and all this also affects the transformation and reshaping of the education system. As an example, Arthur Martirosyan emphasized the challenges posed to the education system due to the Coronavirus pandemic, as a result of which the widespread use of distance education has brought forward the need to upgrade the transformation of education in a new way. The Deputy Minister also highlighted the issues that arose in the realization of the right to education of thousands of Armenian children as a result of the 44-day war in 2020.
Acting UN Armenia Resident Coordinator Lila Pieters Yahia also welcomed the participants of the consultation.
“We all know what the issues of the education sector are, and your commitment today is to find solutions to them, contributing to the process of reforms of the education system not only in Armenia but also around the world,” noted Lila Pieters Yahia.
UNICEF Representative to Armenia Christine Weigand also highlighted the importance of discussions with young people, stressing that the transformation of education begins with young people as pioneers of change. According to her, the main idea of the meeting is “Nothing about us without us.”
The following topics were covered during the meeting: the impact of the pandemic on the organization of education, methods of education and rethinking the role of education officials, the use of digital tools, and the advancement of schools as healthy and inclusive environments.
The results of the national consultations will be used by the government to prepare for the Transforming Education Summit to be held in September in New York within the scope of the UN General Assembly.