ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը Գյումրի կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Արթուր Ալեքսանյանի անվան նոր կառուցվող մարզադպրոց՝ ծանոթանալու շինարարական աշխատանքների ընթացքին։
Շինարարները զեկուցել են աշխատանքների ընթացքը` նշելով, որ բետոնալցման և ամրանապատման աշխատանքներն այժմ ընթանում են մարզադպրոցի հյուրանոցային համալիրի և մարզադահլիճի հատվածներում:
Փոխնախարարի այցի պահին մասնագետներն ամրաններով գործում էին մրցումային դահլիճի տրիբունաների հիմքը, ընթանում էին պարիսպների բետոնային լիցքի աշխատանքները:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի տեղեկացմամբ` նախագծը հաստատելուց և շինարարությունը սկսելուց հետո որոշվել է, որ մարզադպրոցը կունենա նաև լողավազան և հրաձգարան․ «Շինարարների հետ զրուցելուց հետո, երբ տեսանք՝ կա մի հատված, որը կարող է դառնալ հրաձգարան, որոշեցինք սկսել դրա կառուցման աշխատանքները։ Հիմա մենք ուզում ենք այստեղ լողավազան և հրաձգարան ունենալ»։
Կարեն Գիլոյանը ընդգծել է՝ Գյումրին ունենալու է մարզական ժամանակակից համալիր, որտեղ նաև միջազգային մրցաշարեր են անցկացվելու։ Հսկայական կառույցը զբաղեցնելու է շուրջ 10 հեկտար տարածք և պատրաստ է լինելու 2025 թվականին:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян в рамках рабочего визита в Гюмри посетил строящуюся спортивную школу имени Артура Алексаняна, чтобы ознакомиться с ходом строительных работ.
Строители доложили о ходе работ, отметив, что в настоящее время работы по бетонированию и армированию ведутся на участках гостиничного комплекса и спортзала спортшколы.
В момент визита замминистра специалисты закрепляли основание трибун соревновательного зала, шли работы по бетонному наполнению стен.
По словам заместителя министра ОНКС, после утверждения проекта и начала строительства было решено, что в спортивной школе также будет бассейн и тир: «После беседы со строителями, когда мы увидели, что есть участок, который может стать полигоном, мы решили начать его строительство. Теперь мы хотим еще иметь бассейн и тир».
Карен Гилоян подчеркнул, что Гюмри будет иметь современный спортивный комплекс, где будут проводиться международные турниры. Огромное сооружение займет площадь около 10 гектаров и будет готово к 2025 году.