ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «E-school Armenia» նախագծի «Կենտրոնացված հեռավար ուսուցում» ծրագրի ամփոփիչ միջոցառմանը:
Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի (ԿՏԱԿ) կողմից իրականացվող ծրագրի շնորհիվ անցնող ուսումնական տարվա ընթացքում ապահովվել է ավելի քան 5500 աշակերտների կրթության շարունակականությունը, որոնք այս կամ այն պատճառով չէին կարողանում հաճախել դպրոց։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարության հանրակրթության վարչություն պետ Արսեն Բաղդասարյանը, Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Արմեն Կուլախսզյանը, «E-school Armenia» ծրագրի մասնակից ուսուցիչներ, աշակերտներ:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ուսուցիչներին կատարած աշխատանքի համար` նշելով, որ համավարակից հետո առաջացած դժվարությունների պայմաններում կրթության շարունակականության ապահովումն առաջնային խնդիր էր:
«Համավարակը լուրջ մարտահրավեր էր ամբողջ աշխարհի համար. երեխաները զրկված էին կրթության շարունակականության հնարավորությունից: Այդ պայմաններում միակ տարբերակը հեռավար կրթության կազմակերպումն էր, որը փորձություն էր տարբեր համայնքների, ուսուցիչների ու մասնագետների համար: «E-school Armenia» ծրագրի միջոցով կուտակել ենք շատ կարևոր փորձառություն. մենք՝ բոլորս, համավարակի ընթացքում հասկացանք, որ ժամանակները կփոխվեն, մենք կգտնենք համավարակը հաղթահարելու ուղիները, բայց զուգահեռաբար նաև համոզվեցինք, որ կրթական տեխնոլոգիաները այլևս ուսուցման գործընթացի անբաժան մասն են։ Ես ուրախ եմ, որ այսօր ծրագիրն ամփոփում ենք, դա նշանակում է, որ այն խնդիրը, որն ունեինք համավարակի հետ կապված, հաղթահարված է:
Այն կարողությունները, մանկավարժական նորարարությունը, մոտեցումները, որոնք զարգացրել ենք այս ընթացքում, պետք է կարողանանք օգտագործել կրթական գործընթացի հետագա բարեփոխումներում: Վստահ եմ, որ այնտեղ ձեզանից յուրաքանչյուրի դերն անգնահատելի է լինելու»,- ասել է փոխնախարարը։
ՀՀ ԿԳՄՍՆ կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի հեռավար ուսուցման կրթության (ՀՈՒԿ) բաժնի ղեկավար, «E-school Armenia» նախագծի տնօրեն Ռաիսա Ավետյանը միջոցառման ընթացքում ներկայացրել է արտակարգ իրավիճակների պայմաններում կրթության կազմակերպման հայաստանյան փորձը, «E-school Armenia» ծրագրի, էլեկտրոնային ուսուցման որակի ապահովման մեխանիզմների հետագա քայլերը:
«COVID-19 համավարակի պայմաններում աշխարհը նոր մարտահրավերների առաջ էր կանգնել: Որպես առաջնահերթություն՝ պետք էր ապահովել նաև կրթության շարունակականությունը՝ ստեղծված իրավիճակում արագ ինքնակազմակերպվելով: ԿԳՄՍ նախարարության, Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի, ուսուցիչ-աշակերտ համայնքի ջանքերի ներդրմամբ հնարավոր եղավ հաղթահարել մարտահրավերը»,- նշել է Ռաիսա Ավետյանը:
Նշենք, որ ԿՏԱԿ-ի «E-school Armenia» նախագիծը մեկնարկել է 2020 թ․ մարտին՝ համավարակի պայմաններում ավելի քան 400.000 աշակերտների համար ապահովելով առկա ուսուցման այլընտրանք:
Հեռավար ուսուցման շրջանակում նկարահանվել են ավելի քան 2500 տեսադասեր, որոնք հասանելի են «E-school Armenia»-ի յութուբյան ալիքում։ Դրանք տարբերակված են՝ ըստ դասարանների և առարկաների։ Տեսադասերի մի մասն ապահովված է նաև ժեստերի լեզվի թարգմանությամբ՝ կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների համար։
Համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների վերացումից հետո նախագծի շրջանակում իրականացվել է կենտրոնացված հեռավար ուսուցում։ Անցնող երկու տարիներին հեռավար դասընթացներից օգտվել է ավելի քան 10.000 աշակերտ։
2021-2022 ուսումնական տարվա ընթացքում կենտրոնացված հեռավար ուսուցումն իրականացվել է հիմնականում վեբինարների և էլեկտրոնային կրթական պաշարների միջոցով:
Օգտագործելով ծրագրի ներուժը և էլեկտրոնային ուսուցման փորձառությունը՝ 2021 թ. ԿՏԱԿ-ը մեկնարկել է նաև «ՀՀ գյուղական համայնքներում բացակա ուսուցիչների խնդրի լուծումը հեռավար դասավանդման միջոցով» ծրագիրը, որի շրջանակում վերապատրաստված 17 մենթոր դպրոցների մանկավարժները հեռավար ուսուցում են իրականացրել 62 դպրոցներում, որտեղ ուսուցչի բացակայության պատճառով այս կամ այն առարկան չի դասավանդվել։
Միջոցառման ավարտին «E-school Armenia» նախագծի շրջանակում իրականացված էլեկտրոնային դասավանդման և էլեկտրոնային դասավանդման հմտությունների տիրապետման համար ծրագրին մասնակցած ուսուցիչները հավաստագրերով են պարգևատրվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի կողմից:
Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնը շնորհակալագրեր է տվել նաև հեռավար ուսուցմանը մասնակից աշակերտներին:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan participated in the closing event of the "E-school Armenia" program.
Thanks to the program implemented by the National Center for Educational Technologies (NCET), more than 5,500 students who could not attend school for different reasons were provided with the continuity of education during the school year.
The event was attended by the Head of the Department for General Education of the ESCS Ministry Arsen Baghdasaryan, Deputy Director of the National Center for Educational Technologies Armen Kulakhszyan, teachers and pupils of the “E-school Armenia” program.
Zhanna Andreasyan thanked the teachers for their work, noting that ensuring the continuation of education in the conditions of the post-pandemic difficulties was a priority.
“The pandemic was a serious challenge for the whole world: children were deprived of the possibility of continuing education. Under these conditions, the only solution was to organize distance education, which was a new experience for different communities, teachers and specialists. Thanks to the E-school Armenia program, we have gained very important experience: during the pandemic we all realized that times will change, we will find ways to overcome the pandemic, but at the same time we also became convinced that educational technologies have become an integral part of the learning process. I'm glad that we are summarizing the program today, which means that the problem we had, connected with the pandemic, is overcome.
“The competences, pedagogical innovations and the approaches that we have developed during this period should be used in further advancements of the educational process. I am sure that the role of each of you will be invaluable there,” said the Deputy Minister.
During the event, Raisa Avetyan, Head of the Distance Learning Department of the National Center for Educational Technologies of the Republic of Armenia, Director of the E-school Armenia program, presented the Armenian experience of organizing education in emergency situations, further steps of the "E-school Armenia" program, mechanisms for ensuring the quality of e-learning.
“The world faced new challenges in the context of the COVID-19 pandemic. As a priority, it was also necessary to ensure the continuity of education, and quickly self-organize in the current situation. The challenge was overcome due to the joint efforts of the ESCS Ministry, the National Center for Educational Technologies, and the teacher-student community,” noted Raisa Avetyan.
It should be noted that the "E-school Armenia" program of the National Center for Educational Technologies was launched in March 2020, providing an alternative to in-person learning for more than 400,000 students in the conditions of the pandemic.
Within the framework of distance learning, more than 2500 videos were shot, which are available on the “E-school Armenia” YouTube channel. They are differentiated by grades and subjects. Some of the video tutorials are also provided with sign language translation for children with special educational needs.
After the elimination of the restrictions linked to the pandemic, centralized distance learning was implemented within the framework of the program. More than 10,000 students were enrolled in distance learning courses over the past two years.
During the 2021-2022 academic year, centralized distance learning was conducted mainly through webinars and electronic educational resources.
Using the potential of the program and the e-learning experience, in 2021 NCET also launched the program “Solving the Problem of Missing Teachers in Rural Communities of the Republic of Armenia through Distance Learning", within which trained teachers of 17 mentor schools conducted distance learning in 62 schools where a specific subject was not taught due to the absence of a teacher.
At the end of the event, teachers who participated in the program for mastering the skills of e-teaching implemented within the framework of the “E-school Armenia” program were awarded certificates by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the National Center for Educational Technologies.
The National Center for Educational Technologies also presented certificates of appreciation to students participating in distance learning.