ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել հունիսի 15-17-ը Մարաքեշում (Մարոկկոյի Թագավորություն) տեղի ունեցած Մեծահասակների կրթության յոթերորդ համաժողովին, որն անցկացվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո:
Ժաննա Անդրեասյանը հանդես է եկել ելույթով` անդրադառնալով թվային դարաշրջանում մեծահասակների ուսումնառության (ուսուցման) և կրթության ոլորտում առկա մարտահրավերներին և հնարավորություններին: Նախարարի տեղակալն այս համատեքստում ներկայացրել է COVID-19 համավարակի ընթացքում առաջացած դժվարությունների հաղթահարման նպատակով համայնքային ուսուցման կենտրոնների ստեղծման հայաստանյան փորձը:
Կարևորելով մեդիագրագիտության հմտությունների աճող անհրաժեշտությունը՝ Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է Հայաստանում DVV International-ի աջակցությամբ կատարված հատուկ ուսումնասիրությանը, որի արդյունքում պարզվել է, որ մեծահասակների շրջանում խնդիրն առավելապես ոչ թե գիտելիքի կամ տեղեկատվության, այլև հմտությունների բացակայությամբ է պայմանավորված:
«Անհրաժեշտ հմտությունների զարգացումը սերտորեն կապված է աշխատանքի տեղավորման հետ: Այդ հմտությունները ձևավորվում են աշխատանքի ընթացքում, ինչը նշանակում է, որ մեդիագրագիտությունը` որպես պարտադիր բաղադրիչ, պետք է ներառենք մասնագիտական զարգացման գործընթացում, ինչպես որ դա անում ենք, օրինակ, ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման ծրագրերի դեպքում»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը կարևորել է նաև ֆինանսական գրագիտության խնդիրը` ընդգծելով, որ դրա շնորհիվ մարդիկ կարող են պաշտպանվել նոր ռիսկերից:
«2021 թ. մենք սկսել ենք նոր ծրագրեր՝ ուղղված կանանց և գյուղական բնակավայրերի բնակչության ֆինանսական գրագիտության բարձրացմանը՝ հիմնվելով վերջին տասնամյակի ընթացքում դպրոցական մակարդակում իրականացվող ֆինանսական գրագիտության ծրագրի դրական արդյունքների վրա»,-տեղեկացրել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նախարարի տեղակալը, ամփոփելով խոսքը, շեշտել է, որ մեծահասակների կրթությունը և ուսուցումը, ինչպես նաև համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներն ամփոփված են Հայաստանի Հանրապետության պետական ռազմավարական փաստաթղթերում, ինչը փաստում է Կառավարության` այս ուղղությամբ առաջընթաց գրանցելու վճռականությունը:
Մեծահասակների կրթության յոթերորդ համաժողովի արդյունքում ընդունվել է կոմյունիկե` հաջորդ 12 տարիների գործողությունների շրջանակի վերաբերյալ:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan participated in the 7th International Conference on Adult Education held in Marrakesh (Kingdom of Morocco) on June 15-17, which is held under the auspices of UNESCO.
Zhanna Andreasyan delivered a speech, touching upon the challenges and opportunities in the field of education and adult education (learning) in the digital age. In this context, the Deputy Minister presented the Armenian experience of establishing community training centers to overcome the difficulties encountered during the COVID-19 pandemic.
Emphasizing the growing need for media literacy skills, Zhanna Andreasyan referred to a special study conducted in Armenia with the support of DVV International, which revealed that the problem among adults is no longer related to the lack of knowledge or information, but to the lack of skills
“The development of the necessary skills is closely related to employment. These skills are formed in the course of the working process which means that media literacy as a mandatory component should be included in the process of professional development, as we do, for example, in the case of professional development programs for teachers,” noted Zhanna Andreasyan.
RA ESCS Deputy Minister also addressed the issue of financial literacy, emphasizing that thanks to it people can protect themselves from new risks.
“In 2021, we launched new programs aimed at advancing the financial literacy of women and the rural population, based on the positive outcomes of the financial literacy program implemented at the school level over the past decade,” informed Zhanna Andreasyan.
In her concluding remarks, the Deputy Minister emphasized that adult education and training, as well as proposals for relevant legislative changes, are summarized in the state strategic documents of the Republic of Armenia, which indicates the Government's determination to make progress in this direction.
Following the results of the Seventh Conference on Adult Education, a communique was adopted on the new framework of actions for the next 12 years.