Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ կառավարական պատվիրակության անդամները Դոհայում այցելել են «Qatar Foundation» հիմնադրամ:
Կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել հիմնադրամի գործունեությունը, մասնավորապես կրթության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը: Հիմնադրամի ղեկավարները պատասխանել են ՀՀ կառավարական պատվիրակության անդամների հարցերին: Անդրադարձ է կատարվել կրթության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության հնարավորություններին:
Վարչապետ Փաշինյանն այցելել է նաև Կատարի գիտության և տեխնոլոգիաների կենտրոն, ծանոթացել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կառույցի գործունեությանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan and members of the RA Government Delegation visited the "Qatar Foundation" in Doha.
The activities of the Foundation, in particular, the programs implemented in the field of education were introduced to the Head of the Government. The heads of the Foundation answered the questions of the members of the Armenian Government Delegation. Opportunities for cooperation with Armenia in the field of education were touched upon.
Prime Minister Pashinyan also visited the Qatar Science and Technology Park and got acquainted with the activities of the structure in the field of high technologies.
The Prime Minister made a note in the book of honored guests.
It should be noted that ESCS Minister Vahram Dumanyan left for Qatar as a member of the Armenian Government Delegation.