Հունիսի 13-17-ը Երևանում անցկացվող Գիտության և բիզնեսի օրերի շրջանակում Երևանում գտնվող Նոբելյան մրցանակակիր, գիտնական Արտեմ Փաթափությանը այցելել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերություն և հանդիպել գիտական հանրության ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը, նախարարությունների, ուսումնական հաստատությունների և ՏՏ ոլորտի կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հյուրերին ընդունել է «Սինոփսիս Արմենիայի» նախագահ Երվանդ Զորյանը և «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: Շրջայցի ընթացքում նրանք ծանոթացել են ընկերության աշխատանքներին, կրթական ծրագրերին, զրուցել ուսանողների հետ:
Երվանդ Զորյանը տեսապատկերների միջոցով ներկայացրել է «Սինոփսիս Արմենիայի» գործունեությունը, առաջիկա ծրագրերն ու զարգացման տեսլականը:
Այնուհետև Հովիկ Մուսայելյանը հակիրճ ներկայացրել է Արտեմ Փաթափությանի կենսագրությունը, որից հետո ողջույնի խոսք է ասել ՀՀ նախագահը:
«Մենք կարող ենք ներկայանալի լինել աշխարհում մարդկային ռեսուրսների միջոցով: Դրա վառ օրինակն է մեր հայրենակից Արտեմ Փաթափությանը»,- ասել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը` ընդգծելով, որ զարգացման համամարդկային ուղին գիտությունն է:
Հարցուպատասխանի ընթացքում հայազգի գիտնականն անդրադարձել է իր գիտական գործունեությանը, պատասխանել ներկաների հարցերին:

Лауреат Нобелевской премии, ученый Артем Патапутян, находящийся в Ереване 13-17 июня в рамках Дней науки и бизнеса, посетил компанию «Синопсис Армения» и встретился с представителями научного сообщества. На встрече присутствовали президент РА Ваагн Хачатурян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Трчунян, представители министерств, учебных заведений и организаций сферы ИТ.
Гостей принял председатель «Синопсис Армения» Ерванд Зорян и директор ЗАО «Синопсис Армения» Овик Мусаелян. В ходе экскурсии они ознакомились с работой компании, образовательными программами, побеседовали со студентами. Ерванд Зорян посредством видеоматериалов представил деятельность «Синопсис Армения», предстоящие программы и видение развития.
Затем Овик Мусаелян кратко представил биографию Артема Патапутяна, после чего с приветственной речью выступил президент РА.
«Мы можем быть презентабельными в мире через человеческие ресурсы. Ярким примером этого является наш соотечественник Артем Патапутян»,- сказал Президент РА Ваагн Хачатурян, подчеркнув, что наука, это общечеловеческий путь развития.
В ходе вопросов-ответов ученый-армянин коснулся своей научной деятельности, ответил на вопросы присутствующих.