ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը հունիսի 6-ին պաշտոնական այցով մեկնել են Փարիզ՝ մասնակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության 30-ամյակի միջոցառմանը:
Հոբելյանական միջոցառման շրջանակում հունիսի 7-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փարիզյան կենտրոնակայանում տեղի է ունենալու տոնական համերգ։ Համերգային ծրագրում հանդես կգան ֆրանսահայ հանրահայտ կատարողներ Պատրիկ Ֆիորին և Անդրե Մանուկյանը, ինչպես նաև հայաստանյան երաժիշտներ Արթուր Գրիգորյանը, Արմեն Պուչինյանը, Անի Մելիքյանը։
Միջոցառման ծրագրում ներառված են նաև պաշտոնական ելույթներ հայկական կողմից և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար կազմից:
Պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսվում է նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանի և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի հանդիպումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեի հետ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակի կապակցությամբ մշակութային միջոցառման իրականացումը միտված է հայ մշակույթի հանրահռչակմանն ու հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերի խթանմանը:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян и заместитель министра Ара Хзмалян 6 июня с официальным визитом отправились в Париж для участия в мероприятии, посвященном 30-летию членства Республики Армения в ЮНЕСКО.
В рамках юбилейного мероприятия 7 июня в парижской штаб-квартире ЮНЕСКО состоится праздничный концерт. В концертной программе выступят известные французские исполнители армянского происхождения Патрик Фиори и Андре Манукян, а также представители Армении Артур Григорян, Армен Пучинян, Ани Меликян.
В программу мероприятия включены также официальные выступления с армянской стороны и из руководящего состава ЮНЕСКО.
В ходе официального визита также предусматривается встреча министра ОНКС РА Ваграма Думаняна и заместителя министра Ара Хзмаляна с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по вопросам культуры Эрнесто Оттоне.
Осуществление культурного мероприятия в связи с 30-летием членства Армении в ЮНЕСКО направлено на популяризацию армянской культуры и стимулирование армяно-французских культурных связей.