ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը և Հունաստանի Հանրապետության զբոսաշրջության փոխնախարար Սոֆիա Զախարակին հունիսի 2-ին այցելել են Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ:
Հյուրընկալելով բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ քոլեջի սաները ներկայացրել են մշակութային ծրագիր՝ արժանանալով բարձր գնահատանքի: Այնուհետև ողջույնի խոսքով հանդես է եկել քոլեջի տնօրեն Արթուր Ղազարյանը, ով անդրադարձել է ուսումնական հաստատության հաջողություններին, համավարակից հետո ծառացած մարտահրավերներին և դրանք հաղթահարելու ուղիներին, ինչպես նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Հունաստանի զբոսաշրջության նախարարության և Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության դեսպանության կողմից ցուցաբերված աջակցությանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ քոլեջում երեխաները ոչ միայն սովորում են հունարեն, այլև հաղորդակից են դառնում հունական մշակույթին: Նա նաև շեշտադրել է «Էրազմուս պլյուս» ձևաչափով հունական ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցության առանցքային նշանակությունը. «ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության անունից մենք պատրաստ ենք ամեն կերպ աջակցել այդ գործընթացին և շատ ենք կարևորում համագործակցությունը մեր և Հունաստանի ուսումնական հաստատությունների միջև»:
Հունաստանի Հանրապետության զբոսաշրջության փոխնախարար Սոֆիա Զախարակին էլ անդրադարձել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջի գործունեության կարևորությանը, փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու առաջնակարգությանը, երկու ժողովուրդների՝ պատմականորեն ձևավորված բարեկամական կապերի նշանակությանը:
Այնուհետև բարձրաստիճան հյուրերն ունկնդրել են քոլեջի սաների ասմունքը. նրանք հատվածներ են արտասանել հույն գրող Ն. Կազանձակիսի, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, բանաստեղծներ Յ. Սեֆերիսի և Օ. Էլիտիսի երկերից:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել գործնական քննարկում, որի ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է հունարենի ուսուցման զարգացման հնարավորություններին:
«Լեզվի իմացությունը դառնում է մասնագիտությունը սովորելու նոր հնարավորություն՝ աշխատանքային պրակտիկան անցնելու համար»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
Քննարկման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել նաև միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում հունական ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցության և համատեղ կրթական ծրագրերին առնչվող հարցերի վերաբերյալ:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и замминистра туризма Греческой Республики София Захарак 2 июня посетили армяно-греческий государственный колледж туризма, обслуживания и пищевой промышленности Еревана.
Воспитанники колледжа представили культурную программу высопоставленным гостям и удостоились высокой оценки. Затем с приветственной речью выступил директор колледжа Артур Казарян, который коснулся успехов учебного заведения, вызовов, возникших после пандемии и путей их преодоления, а также содействия, оказанного министерством образования, науки, культуры и спорта РА, министерством туризма Греции и посольством Греческой Республики в Республике Армения.
Заместитель министра ОНКС РА Жанна Андреасян отметила, что в колледже дети не только обучаются на греческом языке, но и приобщаются к греческой культуре. Она также подчеркнула ключевое значение сотрудничества с греческими учебными заведениями в формате «Erasmus Plus»: «От имени министерства ОНКС РА мы готовы всячески содействовать этому процессу и придаем большое значение сотрудничеству между нами и учебными заведениями Греции».
Заместитель министра туризма Греческой Республики София Захараки коснулась важности деятельности министерства ОНКС РА и Ереванского государственного колледжа туризма, сервиса и пищевой промышленности, приоритетности осуществления программ обмена, значения исторически сложившихся дружественных связей двух народов.
Затем высокопоставленные гости прослушали выступление воспитанников колледжа, которые декламировали стихи греческого писателя Н. Казандзакиса, произведения лауреатов Нобелевской премии, поэтов Ю. Сефериса и О. Элитиса.
Далее состоялось практическое обсуждение, в ходе которого заместитель министра ОНКС РА Жанна Андреасян коснулась возможностей развития обучения греческому языку.
«Знание языка становится новой возможностью изучать профессию для прохождения трудовой практики», - сказала заместитель министра.
В ходе обсуждения состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества с греческими учебными заведениями в сфере среднего профессионального образования и совместных образовательных программ.