ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ով նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների երիտասարդության հարցերով խորհրդի անդամ է, մասնակցել է ԱՊՀ երիտասարդության խորհրդի նիստին:
Առցանց ձևաչափով անցկացված նիստին մասնակցել են Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղրղզստանից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Տաջիկստանից, Ադրբեջանից և Մոլդովայից ներկայացուցիչներ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է ընթացիկ տարիներին ԱՊՀ երիտասարդական խորհրդի գործունեության ծրագիրը, որի համատեքստում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է երիտասարդության քաղաքականության մեջ կամավորականության խթանման կարևորությունը:
«Երիտասարդների շրջանում կամավորական շարժման զարգացումը պետական ​​երիտասարդական քաղաքականության առանցքային խնդիրներից է»,- նշել է նա` հավելելով, որ ՀՀ-ում այդ ուղղությամբ օրենսդրական բարելավման աշխատանքներ են ընթանում, որին, բացի պետական կառույցներից, մասնակցում են երիտասարդական կազմակերպությունները։
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ երիտասարդական կամավորական աշխատանքների նկատմամբ պետական մոտեցում է ցուցաբերվում, մասնավորապես` ամեն տարի դեկտեմբերի 5-ին նշվում է «Կամավորի միջազգային օրը», երիտասարդների շրջանում կամավորության գաղափարի տարածման և զարգացման նպատակով պետական դրամաշնորհի մրցույթ են անցկացվում:
ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի նիստի մասնակիցներն անդրադարձել են «100 գաղափար ԱՊՀ համար» միջազգային երիտասարդական մրցույթին, որը 2021 թվականին անցկացվել էր Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք Կապանում, իսկ հաջորդը 2023 թվականին տեղի կունենա Բելառուսում: ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի նիստի քննարկման ժամանակ ցուցադրվել է 2021 թվականի հոկտեմբերին Կապանում տեղի ունեցած «100 գաղափար ԱՊՀ համար» միջազգային երիտասարդական մրցույթի մասին պատմող տեսանյութը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ «100 գաղափար ԱՊՀ համար» միջազգային հաջորդ մրցույթին Հայաստանը ներկայացնելու է 2021 և 2022 թվականներին «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթում հաղթող ճանաչված մասնակիցներին:
Խորհուրդն ամփոփել է նախորդ նիստում ընդունված որոշումների իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, հստակեցրել հաջորդ ժամանակահատվածի անելիքները։
Նշենք, որ ԱՊՀ երիտասարդության հարցերով խորհրդի նիստի նախագահող երկիրը Տաջիկստանն էր: 2022 թվականի հաջորդ նիստը տեղի կունենա Ղազախստանում:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян, который также является членом Совета по делам молодежи государств-участников СНГ, принял участие в заседании Совета молодежи СНГ.
В заседании в онлайн формате приняли участие представители России, Беларуси, Киргизии, Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Азербайджана и Молдовы.
В ходе заседания была обсуждена программа деятельности Молодежного совета СНГ на текущий год, в контексте которой заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян представил важность стимулирования добровольчества в молодежной политике.
«Развитие волонтерского движения среди молодежи является одной из ключевых задач государственной молодежной политики»,- отметил он, добавив, что в Армении в этом направлении ведутся работы по законодательному улучшению, в котором, помимо государственных структур, участвуют молодежные организации.
Заместитель министра отметил, что к молодежным волонтерским работам применяется государственный подход, в частности, ежегодно 5 декабря отмечается «Международный День волонтера», проводится конкурс государственных грантов с целью распространения и развития идеи добровольчества среди молодежи.
Участники заседания Совета по делам молодежи СНГ коснулись международного молодежного конкурса «100 идей для СНГ», который в 2021 году был проведен в молодежной столице Армении Капане, а следующий состоится в Беларуси в 2023 году. Во время обсуждения заседания Совета по делам молодежи СНГ был показан видеоматериал о международном молодежном конкурсе «100 идей для СНГ» в Капане в октябре 2021 года.
Заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян отметил, что на следующем международном конкурсе «100 идей для СНГ» Армения представит участников, победивших в конкурсе «100 идей для Армении» в 2021 и 2022 годах.
Совет подвел итоги работы по реализации решений, принятых на предыдущем заседании, уточнил планы на следующий период.
Отметим, что председательствующей страной на заседании Совета по делам молодежи СНГ был Таджикистан. Следующее заседание 2022 года состоится в Казахстане.