Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Սերբիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահրամ Դումանյանը փաստել է, որ նախարարությունը պատրաստակամ է ընդլայնել համագործակցությունը բարեկամ Սերբիայի հետ: Ըստ նախարարի՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը ներառում է բազմազան և ընդգրկուն մի շարք ոլորտներ, հետևաբար գերատեսչության գործունեությունն առնչվում է Հայաստանի գրեթե յուրաքանչյուր անձի և ընտանիքի: Վահրամ Դումանյանը կարևորել է, որ երկու կողմերի մոտ առկա է պատրաստակամություն՝ ընդլայնելու համագործակցությունը, և առաջարկել է դիտարկել Սերբիայի համալսարաններից մեկի հենքի վրա հայագիտական ամբիոնի կամ կենտրոնի ստեղծման հնարավորությունը: Նա շեշտել է, որ հայագիտական կենտրոններ են գործում մի շարք պետություններում: Դեսպանը ողջունել է այդ առաջարկը և նույնպես կարևորել նմանօրինակ նախաձեռնության իրագործման հնարավորությունը:
Տատյանա Պանայոտովիչն իր հերթին հավաստիացրել է, որ երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերությունների ընդլայնման և համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա: Դեսպանի խոսքով՝ մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում Սերբիան ունի բավականին մեծ փորձ, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ փոխգործակցությամբ այդ երկրի միջնադարյան հուշարձանները տարբեր հարձակումներից պաշտպանելու տեսանկյունից:
Տատյանա Պանայոտովիչն առաջարկել է համագործակցել նաև թարգմանչական, հրատարակչության և կինեմատոգրաֆիայի ոլորտներում: Նա տեղեկացրել է, որ Ուջան գյուղում անցկացվող «Ծիրանի ծառ» ֆիլմերի փառատոնի ընթացքում այս տարի կայանալու է սերբական ֆիլմերի ցուցադրության օր:
Դեսպանը նաև գոհունակությամբ փաստել է, որ ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետում նախատեսվում է բացել սերբերենի ուսումնասիրության ամբիոն: Նրա խոսքով՝ «Աշխարհը Սերբիայում» ծրագրի շրջանակում երկու հայ ուսանողներ կարող են կրթություն ստանալ Սերբիայի բուհերում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև սպորտի ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրման, համատեղ այլ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները և հայ-սերբական համագործակցության զարգացմանն ուղղված մի շարք այլ հարցեր:

ESCS Minister Vahram Dumanyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Serbia to the Republic of Armenia Tatjana Panajotovic.
Welcoming the Ambassador, Vahram Dumanyan stated that the Ministry is willing to expand cooperation with friendly Serbia. According to the Minister, the scope of activities of the ESCS Ministry covers a wide range of diverse and comprehensive sectors, therefore, the activities of the Ministry concern almost every person and family in Armenia. Vahram Dumanyan highlighted the importance of the fact that both sides are willing to expand to cooperation and suggested considering the possibility of establishing a chair or center for Armenology in one of the Serbian universities. He stressed that Armenology centers operate in many countries. The Ambassador welcomed this proposal and also stressed the importance of implementing such an initiative
Tatjana Panajotovic, in turn, assured that there is a great potential for expanding the relations and developing cooperation between the two friendly countries. According to the Ambassador, Serbia has a great deal of experience in the field of cultural heritage protection, in particular, in cooperation with UNESCO, in terms of protecting the medieval monuments of the country from various attacks.
Tatjana Panajotovic also proposed to cooperate in the field of translation, publishing and cinematography. She informed that during the “Apricot Tree Ujan Film Festival” a day of Serbian films will be demonstrated this year.
The Ambassador also noted with satisfaction that it is planned to open a department for Serbian language studies at the Faculty of Philology of YSU. According to her, two Armenian students can study in Serbian universities within the framework of "The World in Serbia" scholarship program.
During the meeting, the sides also considered the possibility of signing a memorandum of cooperation between the two countries in the field of sports, the implementation of other joint programs, and several other issues aimed at the advancement of Armenian-Serbian cooperation.