Երևանի պետական համալսարանում ապրիլի 12-ին կմեկնարկի Ծրագրավորման միջազգային թիմային ICPC մրցույթի՝ Հյուսիսային Եվրասիայի տարածաշրջանային եզրափակիչ փուլը: Ծրագրավորման աշխարհի ամենահին, ամենամեծ և ամենահեղինակավոր մրցույթը Երևանում կանցկացնեն Սանկտ Պետերբուրգից ժամանած Գենադի Կորոտկևիչը և Դմիտրի Ֆիլիպովը։
Մրցույթի նախօրեին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, ով նաև 2001 թ.-ից ICPC համալսարանական թիմերի ծրագրավորման միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի տարածաշրջանի տնօրենն է, ընդունել է Գենադի Կորոտկևիչին և ԵՊՀ թիմերից մեկի մարզիչ, «CodeSignal» («ՔոդՍիգնալ») ընկերության ներկայացուցիչ Ալբերտ Սահակյանին: Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը վստահություն է հայտնել, որ աշխարհի ուժեղագույն ծրագրավորողի՝ Գենադի Կորոտկևիչի ներկայությունը կոգևորի մրցույթի մասնակիցներին և կբացահայտի ապագա չեմպիոն դառնալու ուղին:
Նշենք, որ Գենադի Կորոտկևիչը 11 տարեկանում առաջին անգամ մասնակցել է Ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադային (IOI) և նվաճել արծաթե մեդալ։ Որպես մրցույթի ամենակրտսեր հաղթող՝ Գենադի Կորոտկևիչի հաղթանակները մեծ ուրախություն են պարգևել մրցութային հանձնաժողովին և մասնակիցներին: Նա դպրոցական միջազգային օլիմպիադայի (IOI) ռեկորդակիր է (6 ոսկե և 1 արծաթե մեդալ)։ Երեք անգամ եղել է բացարձակ հաղթող, ICPC-ի կրկնակի չեմպիոն է (երրորդ անգամ մասնակցել չի թույլատրվում)։ 2014-2021 թթ. Գենադի Կորոտկևիչն անընդմեջ հաղթել է Google Code Jam-ում, 4 անգամ՝ Facebook Hacker Cup-ում, 6 անգամ՝ TopCoder Open-ի մրցույթներում։ Ներկա պահին ունի ամենաբարձր վարկանիշը Codeforces-ում։ Գենադի Կորոտկևիչը սովորել է Սանկտ Պետերբուրգի ITMO համալսարանում, 2019 թվականին նույն բուհում ստացել է PhD։
Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ պետք է անել հնարավորը՝ ծրագրավորման օլիմպիական շարժման հանրահռչակման, դրա զարգացման և գալիք սերունդներին փոխանցման համար: Նա գոհունակություն է հայտնել, որ մրցույթին ավանդաբար մասնակցող երեք հիմնական թիմերից (ԵՊՀ, Հայ-ռուսական համալսարան, Հայաստանի ամերիկյան համալսարան) բացի՝ այս տարի մրցույթին մասնակցում են նաև ՀՀ այլ բուհեր:
Գենադի Կորոտկևիչն իր հերթին ներկայացրել է ծրագրավորման օլիմպիական շարժման ներկա վիճակը և դրա զարգացման նախադրյալները: Նա նշել է, որ ՌԴ և այլ երկրների բուհերի ուսանողների շրջանում առկա է մեծ հետաքրքրություն, և հույս հայտնել, որ համավարակով պայմանավորված խոչընդոտներն այլևս անցյալում են, քանի որ դրանք նվազեցրել էին անմիջական շփումը թիմերի միջև:
Վահրամ Դումանյանը Գենադի Կորոտկևիչից և Ալբերտ Սահակյանից հետաքրքրվել է մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքների անցկացման, թիմերի պատրաստվածության և ընթացիկ այլ հարցերի մասին: Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու մրցույթի՝ պատշաճ մակարդակով իրականացմանը և շեշտել, որ ներկայում Հայաստանում ստեղծված են ինտելեկտուալ, գիտական և բիզնես նախադրյալներ՝ ՏՏ ոլորտում հաջող գործունեություն ծավալելու համար:
Հավելենք, որ Ծրագրավորման միջազգային թիմային ICPC մրցույթը կանցկացվի միաժամանակ 5 քաղաքներում՝ Երևան, Սանկտ Պետերբուրգ, Բառնաուլ, Ալմաթի և Մինսկ, կմասնակցի 111 երկիր՝ բաշխված ըստ տարածաշրջանների: Երևանյան մրցույթի կազմակերպիչներն են Երևանի պետական համալսարանը և «CodeSignal» («ՔոդՍիգնալ») ընկերությունը։

On April 12, the Northern Eurasia Finals of the ICPC International Collegiate Programming Contest will be launched at Yerevan State University. The oldest, largest and most prestigious programming contest in the world will be held in Yerevan by Gennady Korotkevich and Dmitry Filippov from St. Petersburg.
On the eve of the competition, the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan, who has been the Regional Director of Armenia at the ICPC International Collegiate Programming Contest since 2001, received Gennady Korotkevich, and the coach of one of the YSU teams, representative of the “CodeSignal” company Albert Sahakyan. Welcoming the guests, the Minister expressed confidence that the presence of the world's strongest programmer Gennady Korotkevich will inspire the participants of the competition and reveal the way to become a future champion.
Note that Gennady Korotkevich participated in the International Olympiad in Informatics (IOI) for the first time at the age of 11 and won a silver medal. As the youngest winner of the competition, Gennady Korotkevich's victories brought great joy to the competition commission and participants. He is the record holder of the International School Olympiad in Informatics (IOI) (6 gold and 1 silver medals). He was the absolute winner three times, a two-time ICPC champion (participation for the third time is not allowed). From 2014 to 2021 Gennady Korotkevich was a successive winner in Google Code Jam, 4 times in Facebook Hacker Cup, 6 times in TopCoder Open competitions. Currently, he has the highest rating in Codeforces․ Gennady Korotkevich studied at St. Petersburg ITMO University, in 2019 he received a Ph.D. at the same university.
Vahram Dumanyan stressed that it is necessary to do everything possible to popularize the Olympic programming movement, its advancement and transmission to future generations. He expressed satisfaction that in addition to the three main teams traditionally participating in the competition (the teams of YSU, Armenian-Russian University, American University of Armenia), other universities in Armenia are also participating in the competition this year.
Gennady Korotkevich, in turn, presented the current state of the Olympic programming movement and the perspectives of further development. He noted that there is great interest among university students in Russia and other countries, and expressed hope that the obstacles caused by the pandemic are already in the past, as they have reduced direct contact between the teams.
Vahram Dumanyan inquired from Gennady Korotkevich and Albert Sahakyan about the preparatory work for the competition, the preparation level of the teams and other current issues. The Minister expressed willingness to contribute to the organization of the competition at a proper level, emphasizing that at present intellectual, scientific and business preconditions have been created in Armenia for successful IT activities.
Note that the ICPC International Collegiate Programming Contest will be held simultaneously in 5 cities: Yerevan, St. Petersburg, Barnaul, Almaty and Minsk, 111 countries will participate in it, as per distribution by regions. The organizers of the Yerevan contest are Yerevan State University and the “CodeSignal” company.