Մարտի 16-ին «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում մեկնարկել է «Երևանի պատմամշակութային ժառանգությունը» խորագրով երկօրյա աշխատաժողովը՝ նվիրված Երևանի պատմամշակութային ժառանգությանը, պահպանությանն ու հանրահռչակմանը:
Աշխատաժողովը կազմակերպել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը:
Մարտի 16-17-ն անցկացվող աշխատաժողովի նպատակն է մայրաքաղաքի պատմությամբ և մշակութային ժառանգությամբ հետաքրքրվողներին ներկայացնել Երևանի հնագույն, միջնադարյան, նախախորհրդային և խորհրդային ժամանակաշրջաններում ստեղծված պատմամշակութային ժառանգությունը, ինչպես նաև արդի փուլում այդ ժառանգության պահպանությանն ու հանրահռչակմանը վերաբերող հարցերը: Աշխատաժողովին մասնակցում են գիտնականներ, պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրության և պահպանության ոլորտի մասնագետներ:
«Երևանի պատմամշակութային ժառանգությունը» խորագրով աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը:
Վարչության պետի խոսքով՝ անհնար է պատկերացնել Հայաստանի ժամանակակից կյանքն ու դրա զարգացման հեռանկարներն առանց պատմամշակութային ժառանգության, քանի որ այդ ժառանգությունը հայի ինքնաճանաչողության անկյունաքարերից է:
«Վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության համար պատմամշակութային ժառանգությունն ունի նույն կարևորությունը, ինչ որ տարբեր երկրների համար ունեն բնական ռեսուրսները՝ նավթը, գազը, ոսկին: Մեզ համար մեր ոսկին մեր պատմությունը, մշակույթն ու պատմամշակութային ժառանգությունն է, և դրա պատշաճ պահպանությունն իր հետևից կարող է բերել երկրի զբոսաշրջային գրավչությանն ու զարգացմանը»,- նշել է Վանյանը և այս համատեքստում կարևորել պատմամշակութային ժառանգության ոլորտում նոր ուսումնասիրություններն ու դրանց տվյալների հանրահռչակումը, ինչին էլ նպաստում են այսօրինակ աշխատաժողովները, գիտաժողովներն ու սեմինարները:
Հարություն Վանյանի տեղեկացմամբ՝ աշխատաժողովը նվիրված է Երևանի պատմամշակութային ժառանգությանը և հատկապես վերջին տարիներին իրականացված ուսումնասիրություններին, այդ թվում՝ պեղումներին, որոնք գալիս են՝ լրացնելու մեր մայրաքաղաքի՝ հազարամյակների պատմության և հնագիտության սկզբնաղբյուրները:
Տեղեկացնենք, որ մարտի 17-ին՝ ժամը 11:30-ին, աշխատաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնում» (հասցե՝ ք. Երևան, Բուզանդի 1/3, Վերնիսաժի հարևանությամբ), որտեղ նախատեսված են երկու նիստեր՝ «Երևանը՝ նախախորհրդային և խորհրդային», ինչպես նաև «Երևանը՝ անկախության շրջաններում» բաժանմամբ: Այս նիստերին ներկայացվող զեկուցումները կվերաբերեն նշյալ փուլերի հուշարձաններին և դրանց առնչվող հարցերին:
Նշենք, որ աշխատաժողովը կեզրափակվի կլոր սեղան-քննարկմամբ, որի ընթացքում կամփոփվեն աշխատաժողովի արդյունքները, ինչպես նաև կքննարկվեն Երևանի պատմամշակութային ժառանգությանն առնչվող հարցեր:

On March 16, a two-day workshop on “Historical and Cultural Heritage of Yerevan”, dedicated to the historical and cultural heritage, protection and popularization of Yerevan was launched at Matenadaran Research Institute of Ancient Manuscripts after Mesrop Mashtots.
The workshop was organized by the “Scientific Research Centre for Historical and Cultural Heritage” SNCO under the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The objective of the workshop held from March 16-17 was to introduce those interested in the history and cultural heritage of the capital to the ancient, medieval, pre-Soviet and Soviet historical and cultural heritage of Yerevan, as well as issues related to the preservation and popularization of heritage at present. Scientists and specialists in the field of study and preservation of historical and cultural heritage participated in the workshop.
The Head of the Department for the Protection of Historical and Cultural Monuments of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports Harutyun Vanyan delivered a welcoming speech at the workshop on “Historical and Cultural Heritage of Yerevan”.
According to the head of the department, it is impossible to imagine the modern life of Armenia and its development prospects without historical and cultural heritage, since this heritage is one of the cornerstones of Armenian self-reflection.
“I am sure that the historical and cultural heritage for the Republic of Armenia is of the same importance as the natural resources for different countries: oil, gas, gold. For us, our gold is our history, culture and historical and cultural heritage, and its proper protection may foster the tourist attractiveness and development of the country,” noted Vanyan and in this context emphasized the importance of new studies in the field of historical and cultural heritage and the dissemination of the outcomes, which is facilitated by workshops, conferences and seminars like this.
According to Harutyun Vanyan, the workshop is dedicated to the historical and cultural heritage of Yerevan and, in particular, the research carried out in recent years, including excavations, which supplement the primary sources of the millennial history and archeology of our capital.
Please, be informed that on March 17 at 11: 30 the workshop will continue at the "Scientific Research Center for Historical and Cultural Heritage" (address: Yerevan, Buzand 1/3 st., next to the Vernissage), where two sessions are scheduled: "Pre-Soviet and Soviet Yerevan", as well as “Yerevan in the periods of independence”.
Note that the workshop will conclude with a round table discussion, during which the results of the workshop will be summarized, as well as issues related to the historical and cultural heritage of Yerevan will be considered. The reports presented at these meetings will regard the monuments of these periods and related issues.