2021 թվականի դեկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Շվեյցարական համագործակցության 2022-2025 թվականների ծրագրի շնորհանդեսը։
Շնորհանդեսը տեղի է ունեցել հիբրիդային ձևաչափով, որին ֆիզիկապես և առցանց մասնակցել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Էկոնոմիկայի, Ֆինանսների, Բնապահպանության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Արդարադատության փոխնախարարներ, Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ստեֆան Կլոտզլին, Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության առաքելության ղեկավարի տեղակալ, միևնույն ժամանակ նաև Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության տարածաշրջանային տնօրենի տեղակալ պարոն Վերներ Թութը, համագործակցող միջազգային կառույցների այլ ներկայացուցիչներ։
ՀՀ-ում Շվեյցարիայի փոխդեսպան Վերներ Թութը, ջերմորեն ողջունելով մասնակիցներին, կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության և Շվեյցարիայի միջև բարեկամական հարաբերությունները։ Փոխդեսպանը համառոտ ներկայացրել է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման պատմությունը, տարիների ընթացքում ձեռք բերված արդյունքները, մի շարք ոլորտներում կատարված ներդրումային ծրագրերը՝ նշելով նաև, որ 2022 թ․-ին լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Շվեյցարիայի Համադաշնության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Հարավային Կովկասի համար Շվեյցարական համագործակցության 2022-2025 թվականների ծրագիրը վերահաստատել է Շվեյցարիայի շարունակական հանձնառությունը՝ նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղ, ներառական և ուժեղ հասարակության ձևավորմանը։ Ծրագիրը նկարագրում է այն նպատակները, որոնց Շվեյցարիայի միջազգային համագործակցությունը ձգտում է հասնել Հարավային Կովկասում: Վերներ Թութը նշել է, որ Հայաստանում ծրագրի բյուջեն կկրկնապատկվի և հետագա չորս տարիների ընթացքում կկազմի ավելի քան 20 մլն շվեյցարական ֆրանկ (CHF)։
Այս ծրագրի շրջանակում համագործակցության առաջնահերթ ոլորտներն են՝
1) տարածաշրջանում քաղաքացիական ներգրավվածության և համագործակցության խթանումը,
2) ժողովրդավարության և հասարակական ինստիտուտների ամրապնդումը,
3) տնտեսական զարգացման բարելավումը և արժանապատիվ աշխատատեղերի ստեղծումը,
4) կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայունության բարձրացումը և ռեսուրսների կայուն կառավարումը:
Ծրագրում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում նաև տարածաշրջանային համագործակցությանը։
Շվեյցարական համագործակցության ծրագրով նախատեսվում է ներդրումներ կատարել գրեթե բոլոր մարզերում՝ միտված աղքատության հաղթահարմանն ու բնակչության կարողությունների զարգացմանը։ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Շվեյցարիայի կողմից ֆինանսավորվող բոլոր ծրագրերում աղքատության կրճատումը դիտարկվելու է որպես առանցքային պահանջ։ Մեծ ուշադրության կարժանանան նաև խնդիրներ՝ կապված միգրացիայի, գենդերային հավասարության, թվայնացման գործընթացի և լրատվամիջոցների հետ։ Այս բոլոր գործողությունները հիմնվելու են Հայաստանում Շվեյցարիայի ավելի քան 30 տարվա գործունեության վրա:
Վերոնշյալ ծրագրի ներկայացումից հետո մասնակիցներն անդրադարձել են մի շարք հարցերի՝ աղքատության վերացում, 2020 թ․-ին տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական պատերազմից հետո պետության տնտեսության վերականգնում, գերիների վերադարձ, կլիմայական փոփոխություններ, կրթություն՝ հատկապես միջին մասնագիտական, համագործակցության շրջանակում իրականացված մշակութային ծրագրեր և այլն։ Վ․ Թութը հայտնել է, որ մինչ օրս շվեյցարական համագործակցության ծրագրի ջանքերով ՀՀ-ում իրականացվել են 73-ից ավելի մշակութային ծրագրեր։
Նա նշել է, որ Շվեյցարիան, լինելով Հայաստանում ներդրում կատարող գլխավոր 15 երկրներից մեկը, շարունակելու է իր առաքելությունը՝ ի նպաստ երկրի բարգավաճմանն ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը։

On December 8, 2021, the presentation of the Swiss Cooperation Program for the South Caucasus Region 2022-2025 was held.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Arthur Martirosyan, Deputy Ministers of Economy, Finance, Environment, Labor and Social Affairs, Justice, senior officials; Chargé d’Affaires a.i. of the Embassy of Switzerland in Armenia Stefan Kloetzli, and the Deputy Head of Mission of the Embassy of Switzerland in Armenia and Equally Deputy Regional Director of Swiss Cooperation South Caucasus, Werner Thut participated in the hybrid even.
Deputy Ambassador of Switzerland to Armenia Werner Thut warmly welcomed the participants and highlighted the importance of friendly relations between the Republic of Armenia and Switzerland. The Deputy Ambassador briefly presented the history of the establishment of diplomatic relations, the results achieved over the years, investment programs in various sectors, noting also that 2022 marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Swiss Confederation.
The Swiss Cooperation Program for the South Caucasus Region 2022-2025 confirmed Switzerland's commitment to contribute to the formation of a peaceful, inclusive and strong society in the region. The program outlines the objectives that Switzerland's international cooperation aims to achieve in the South Caucasus. Werner Thut noted that the program budget in Armenia will double amounting to more than 20 million Swiss francs (CHF) over the next four years.
In the core of this program, the key areas of cooperation are:
1. promoting civic engagement and cooperation in the region,
2. strengthening democracy and public institutions,
3. improving economic development and creation of decent jobs,
4. strengthening climate resilience and sustainable resource management.
The program pays particular attention to regional cooperation.
The Swiss Cooperation Program envisages investments in almost all the regions, aimed at overcoming poverty and developing the capacity of the population. Poverty reduction will be considered as a key requirement in all Swiss funded programs implemented in the South Caucasus region. Much attention will also be paid to issues related to migration, gender equality, the digitization process and the media. All these actions will be based on more than 30 years of Swiss activity in Armenia.
After the presentation of the above-mentioned program, the participants addressed a number of issues: poverty eradication, recovery of the state economy after the Armenian-Azerbaijani war in 2020, return of prisoners of war, climate change, education, especially vocational, cultural programs implemented within the framework of cooperation, etc. W. Thut stated that more than 73 cultural programs have been implemented in Armenia so far through the efforts of the Swiss Cooperation Program.
After the presentation of the above-mentioned program, the participants addressed a number of issues: poverty eradication, recovery of the state economy after the Armenian-Azerbaijani war in 2020, return of prisoners, climate change, education, especially secondary vocational, cultural programs implemented within the framework of cooperation, etc.
It was noted that Switzerland, being one of the top 15 countries investing in Armenia, will continue its mission for the benefit of the country's prosperity and the establishment of democratic institutions.