ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը նոյեմբերի 20-ին աշխատանքային այց են կատարել Գյումրի քաղաք՝ տեղում ծանոթանալու «Արթուր Ալեքսանյանի անվան հունահռոմեական ըմբշամարտի մանկապատանեկան դպրոց» նոր սպորտային համալիրի կառուցման շինաշխատանքներին։
Նախարարն ընթացիկ աշխատանքները գնահատել է բավարար և հույս հայտնել, որ դրանք ավարտին կհասցվեն սահմանված ժամկետում։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության որոշմամբ՝ սպորտային համալիրի կառուցման համար հատկացվել է 500 մլն ՀՀ դրամ՝ ԿԳՄՍ նախարարության 2021 թվականի բյուջետային տնտեսումների վերաբաշխմամբ: ՀՀ Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում իր տեսակով առանձնահատուկ մարզական համալիրն ունենալու է մանկապատանեկան սպորտի զարգացման բոլոր պայմանները` մրցումների և մարզումների մեծ դահլիճներ՝ նախատեսված ըմբշամարտի, ծանրամարտի և մարմնամարզության պարապմունքների համար, մարզադաշտեր, այդ թվում՝ ֆուտբոլի դաշտ, վազքուղի, լողավազան, հյուրանոցային հատված, որտեղ կտեղավորվեն հյուրընկալվող մարզիկները, ժամանցի սրահ և այլ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ: Համալիրն իր հագեցվածությամբ եզակի է լինելու ոչ միայն Գյումրի քաղաքի, այլև ամբողջ Հայաստանի համար:

20 ноября министр НОКС РА Ваграм Думанян и заместитель министра Карен Гилоян совершили рабочий визит в город Гюмри, чтобы на месте ознакомиться с строительными работами по строительству нового спортивного комплекса «Детско-юношеская школа греко-римской борьбы имени Артура Алексаняна».
Министр оценил текущие работы как удовлетворительные и выразил надежду, что они будут завершены в установленные сроки.
Напомним, что решением правительства на строительство спортивного комплекса было выделено 500 млн драмов с перераспределением бюджетных сбережений Министерства НОКС РА на 2021 год.
В городе Гюмри Ширакской области РА в своем роде особый спортивный комплекс будет иметь все условия развития детско-юношеского спорта: большие залы соревнований и тренировок, предназначенные для занятий по борьбе, тяжелой атлетике и гимнастике, стадионы, в том числе футбольное поле, беговая дорожка, бассейн, гостиничный сектор, где будут размещены спортсмены, развлекательный зал и другие необходимые инфраструктуры.