ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Սիերա Լեոնեի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալի Բադարա Կամարայի գլխավորած պատվիրակությանը (նստավայրը՝ Թեհրան):
Կողմերը քննարկել են կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության հնարավոր հեռանկարները:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է կրթության ոլորտում Հայաստանում ներկայում իրականացվող բարեփոխումները՝ պատրաստակամություն հայտնելով կիսվել մեր երկրի փորձառությամբ: Անդրադառնալով երկու երկրների միջև բարձրագույն կրթության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը՝ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ այն կարող է իրականացվել միջբուհական կապերի ձևավորման միջոցով՝ հաշվի առնելով երկուստեք հետաքրքրությունները:
Դեսպան Ալի Բադարա Կամարան վստահեցրել է, որ իր առաքելության ընթացքում առավելագույն ջանքեր կներդնի Հայաստանի և Սիերա Լեոնեի միջև համագործակցության զարգացման համար: Դեսպանը նշել է, որ իր երկրում առկա է գրագիտության բարձրացման և բարձրագույն կրթության ոլորտում ինտեգրացիոն կապերի ամրապնդման խնդիր՝ ակնկալելով համագործակցություն հետխորհրդային երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև կրթության ոլորտում երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял делегацию, возглавляемую новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Сьерра-Леоне в Республике Армения Али Бадара Камара (резиденция в Тегеране).
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в области образования и науки.
Заместитель министра представил реформы, осуществляемые в настоящее время в Армении в области образования, выразив готовность поделиться опытом нашей страны. Коснувшись возможного сотрудничества между двумя странами в области высшего образования, Артур Мартиросян отметил, что оно может быть реализовано путем налаживания межвузовского сотрудничества с учетом взаимных интересов.
Посол Али Бадара Камара заверил, что в ходе своей миссии он приложит все усилия для развития сотрудничества между Арменией и Сьерра-Леоне. Посол отметил, что в его стране стоит проблема повышения уровня грамотности и укрепления интеграционных связей в сфере высшего образования, рассчитывая на сотрудничество с постсоветскими странами, в том числе с Республикой Армения.
В ходе встречи стороны также обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес в области образования.