Անրի Վերնոյի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Փարիզ կատարած այցի ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ մշտական և շարունակական արդյունավետ համագործակցության համար. «Վստահ եմ, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ տարբեր ուղղություններով առկա մեր փոխշահավետ համագործակցությունը կշարունակի ընդլայնվել և նպաստել նոր նախաձեռնությունների ու գաղափարների իրականացմանը»:
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում համագործակցությանը և Արցախ ու հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելության գործուղմանը: Վահրամ Դումանյանը վերահաստատել է Հայաստանի լիարժեք աջակցությունն առաքելության իրականացմանը և շնորհակալություն հայտնել հարցին պատշաճ ուշադրություն դարձնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև «Վերակենդանացնելով Մոսուլի ոգին» նախաձեռնության շուրջ համագործակցությունը, և կարևորվել է մշակութային ժառանգության պաշտպանությունն ու պահպանումը, մասնավորապես՝ հակամարտությունից տուժած գոտիներում: Նախարարը նշել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում է գտնվել Մոսուլի հին ձեռագրերի վերականգնման աշխատանքներով զբաղվող փորձագետների պատվիրակությունը՝ Քաղդեական եկեղեցու, Արևելյան ձեռագրերի թվայնացման կենտրոնի տնօրեն, արքեպիսկոպոս Նաջիբ Միխայիլի գլխավորությամբ, և հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը լինելու է շարունակական, և Հայաստանը կարող է լավագույն փորձի փոխանակման միջոցով իր նպաստը բերել համաշխարհային մշակույթի պահպանման կարևոր գործում։

During his visit to Paris to participate in the event dedicated to the 100th anniversary of Henri Verneuil, RA ESCS Minister Vahram Dumanyan had a meeting with the UNESCO Director-General Audrey Azoulay.
A number of issues of mutual interest were discussed during the meeting. The RA ESCS Minister expressed gratitude for the long-term efficient cooperation with the UNESCO: “I am confident that our mutually beneficial cooperation with the UNESCO in various fields will continue to expand and contribute to the implementation of new initiatives and ideas.”
A reference was made to the cooperation in the field of protection of the cultural heritage of the Republic of Artsakh and the visit of the UNESCO technical mission to Artsakh and adjacent territories. Vahram Dumanyan reaffirmed Armenia's full support in the implementation of the mission and thanked for the due attention to this issue.
During the meeting, the cooperation on "Revive the Spirit of Mosul" initiative was also considered and the importance of protecting and preserving cultural heritage, in particular, in conflict-affected areas, was highlighted. The Minister noted that during the past week, the delegation of experts engaged in the restoration of ancient manuscripts of Mosul, headed by the prelate of the Chaldean Church and Head of the Center for Digitization of Oriental Manuscripts, Archbishop Najib Mikhael, visited Armenia. The Minister expressed hope that the collaboration will be long-standing, and Armenia may contribute to the preservation of world culture through the exchange of best practices.