ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Նարինե Խաչատուրյանը դեկտեմբերի 8-ին ընդունել են Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարության ենթաքարտուղար Մանիլո Դի Ստեֆանոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հայկական կողմից հանդիպմանը ներկա էր նաև «Մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի» (ՌՕՔԵՄՓ կենտրոն) տնօրեն Անի Ավագյանը:
Հանդիպման առանցքում ՌՕՔԵՄՓ ծրագրի շրջանակում Հայաստանի և Իտալիայի կառավարությունների միջև հաստատված համագործակցության շարունակականության, արցախյան հակամարտության գոտու տարածքում պատմամշակութային ժառանգության անվտանգության, պահպանության և պաշտպանության, ինչպես նաև Իտալիայի և Հայաստանի միջև մշակութային ժառանգության ոլորտում համագործակցության խթանմանն ուղղված հարցերն էին:
Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարարության ենթաքարտուղար Մանիլո Դի Ստեֆանոն նշել է, որ Իտալիայի Կառավարությունը պատրաստակամ է շարունակելու ՌՕՔԵՄՓ ծրագրի աջակցությունը և այդ ծրագրի միջոցով նպաստելու պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությանը: «Մշակութային ժառանգությանն առնչվող հարցերը զերծ են քաղաքականությունից, և Իտալիան այդ առումով երկրորդ օրակարգ չունի»,- հավելել է նա:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ՀՀ տարածքից դուրս պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրները, ինչպես նաև հայկական մշակութային ժառանգության աղավաղման անթույլատրելիությունը՝ ընդգծելով Իտալիայի հնարավոր աջակցությունն ու դերակատարումն այդ կարևոր գործընթացում:
Նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը էլ ներկայացրել է «Մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի» գործունեության արդյունքները. «Կենտրոնի հետագա աշխատանքները հավելյալ հնարավորություններ կստեղծեն Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության գործում»:
«Մշակութային ժառանգության պահպանության, կառավարման և արժևորման տարածաշրջանային կենտրոնի» (ՌՕՔԵՄՓ կենտրոն) տնօրեն Անի Ավագյանը, անդրադառնալով կենտրոնի մեկ տարվա գործունեությանը, այդ կարևոր ծրագրին աջակցելու և համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը, Միջազգային համագործակցության իտալական գործակալությանը և Բոլոնիայի համալսարանին։
«Չնայած COVID-19-ի և պատերազմի մարտահրավերներին՝ կենտրոնը լիարժեք իրականացրել է իր առջև դրված ծրագիրը՝ ամուր հիմք ստեղծելով դրա շարունակականության համար»,- փաստել է կենտրոնի տնօրենը:

8 декабря заместители министра НОКС РА Артур Мартиросян и Нарине Хачатурян приняли делегацию министерства иностранных дел и международного сотрудничества Италии во главе с заместителем секретаря министра Манило Ди Стефано. С армянской стороны на встрече также присутствовала директор «Регионального центра охраны, управления и оценки культурного наследия» (центр РОКЕМП) Ани Авагян.
В центре внимания встречи были вопросы, связанные с продолжением сотрудничества между правительствами Армении и Италии в рамках программы РОКЕМП, безопасностью, охраной и защитой культурно-исторического наследия на территории зоны арцахского конфликта, а также стимулированием сотрудничества между Италией и Арменией в сфере культурного наследия.
Заместитель секретаря министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Манило Ди Стефано отметил, что правительство Италии готово продолжить содействие программе РОКЕМП и посредством этой программы способствовать сохранению историко-культурных памятников: «Вопросы культурного наследия лишены политики, и Италия в этом плане не имеет второй повестки»,- добавил он.
Заместитель министра НОКС РА Артур Мартиросян представил проблемы сохранения историко-культурных памятников за пределами РА, а также недопустимость искажения армянского культурного наследия, подчеркнув возможную поддержку и роль Италии в этом важном процессе.
Заместитель министра Нарине Хачатурян представила результаты деятельности «Регионального центра охраны, управления и оценки культурного наследия»: «Дальнейшие работы центра создадут дополнительные возможности для сохранения культурно-исторических памятников Армении, Арцаха и региона».
Директор «Регионального центра по охране, управлению и оценке культурного наследия» (центр РОКЕМП) Ани Авагян, коснувшись деятельности Центра за один год, выразила благодарность министерству НОКС РА, итальянскому агентству международного сотрудничества и Болонскому университету за содействие этой важной программе.
«Несмотря на вызовы, связанные с COVID-19 и войной, центр полноценно осуществил поставленную перед собой программу и создал прочную основу для ее продолжения»,-отметила директор Центра.